Оскільки українська нація кілька століть шукала свого визволення, остільки ми розцінюємо це як непереможне її бажання виявити й черпати своє національне офарблення.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

Парк має залишитися парком

П’ять років знадобилося вінничанам, щоб визначитися з майбутнім невеликої зеленої зони «Хімік»
15 квітня, 2021 - 10:54

Епопея довкола «Хіміка», який розташований посеред житлової забудови в мікрорайоні Замості, розпочалася ще 2015 року. Тоді на його території запланували побудувати храм, а під нього відповідно провести реконструкцію паркової зони. Така ідея не зовсім сподобалася місцевим жителям, які створили ініціативну групу і подали петицію до Вінницької міської ради з вимогою вберегти парк від забудови і розробити проєкт його реконструкції за бюджетні кошти. Щоб не заглиблюватися в конфліктну ситуацію, місцева влада вирішила відправити це рішення на громадські обговорення, на яких таки погодили попередній проєкт із будівництвом церкви, дитячих та спортивних майданчиків, але оскільки містобудівельна документація цієї території тільки виготовлялася, то це питання «зависло» в повітрі...

За два роки, в березні 2018 року, Вінницька міська рада проголосувала за створення пaрку «Хімік», який до цього часу ніде офіційно не був зареєстрований. Однак провести благоустрій території і взятися за реконструкцію знову вирішили після широкого громадського обговорення. Питання про парк уже не стояло, він залишається стовідсотково, але чи дозволити там будівництво храму, мали визначити вінничани. Вивчати громадську думку доручили фахівцям із КП «Інститут розвитку міст». Вони не лише напрацювали потенційні сценарії розвитку пaрку, а й провели архітектурну майстерню, в межах якої архітектори й урбаністи з різних куточків України запропоновували кілька проєктів. Торік, за результатами обговорень, вирішили, що парк залишається парком — без забудови. Цього року дали старт реконструкції «Хіміка». Всі роботи в повному обсязі планується завершити вже у вересні цього року.

«УСІ ЛЮДИ БУЛИ ОБ’ЄДНАНІ ОДНІЄЮ ІДЕЄЮ — ЗБЕРЕЖЕННЯ ПАРКУ»

Начальниця відділу урбаністики КП «Інститут розвитку міст» Вікторія КРАВЧУК розповідає, зберегти парк «Хімік» у тих розмірах, як він є, вдалося завдяки ініціативним мешканцям. Вони зібрали орієнтовно дві тисячі підписів проти будівництва на зеленій території. Оскільки парк не мав балансоутримувача, вони власними силами наводили там порядок, бо це фактично єдине місце серед забудови, де можна було б прогулятися і відпочити. А коли місто взяло його на баланс, то на першу зустріч з представниками влади щодо обговорення подальшої долі парку зібралося майже пів тисячі людей.

«На етапі, коли ми включилися в роботу і почали проводити опитування серед місцевих мешканців, з’ясували, що вони виступили не проти зведення храму, а взагалі проти будь-якої забудови. Всі люди були об’єднані однією ідеєю — збереження парку. Він настільки локальний, що мешканці з інших районів не приїздять туди відпочивати, а місцеві сприймають його як якісну прибудинкову територію, оскільки рівень твердого покриття в цьому районі досить великий, — пояснює Вікторія. — За результатами вивчення громадської думки ми напрацювали три сценарії: «Природний», «Багатофункціональний» та «Aктивний». Останній варіант набрав 97% голосів. Він передбачає створення на території парку спортивних об’єктів громадського користування, відновлення дитячого майданчика, збереження зелених насаджень та мінімум об’єктів культурно-розважального характеру. Саме таким і буде парк після реконструкції».

«ЗАВДЯКИ ТОМУ, ЩО ДО ПРОЄКТУ АКТИВНО ДОЛУЧИЛИСЯ МІСЦЕВІ ЖИТЕЛІ, НАМ ВДАЛОСЯ ЗАЛУЧИТИ ДОНОРА»

Парк «Хімік» має столітню історію. Його створення пов’язано з Вінницьким хімічним заводом імені Свердлова, який був побудований у Вінниці 1912 року. Тоді було забудовано цілий мікрорайон на Замості, закладено парк у 2,5 гектара та висаджено яблуневий сад. Парк був частиною великого комплексу, який включав фізкультурно-оздоровчий комплекс на стадіоні. На його території свого часу розташовувалася зимова ковзанка, квиткові каси, дитячий майданчик, відкритий танцювальний майданчик, театр просто неба, спортивна смуга перешкод, поле для ручної гри в м’яч, тенісний корт, дошка пошани, а ще роздягальні та фонтан. Фактично це було маленьке місто всередині великого міста з усією необхідною інфраструктурою. Але разом із тим як занепадав хімічний завод, занепадав і парк. Наприкінці 1990-х на залишках колишнього гіганта-виробника з’явилося закрите акціонерне товариство «Вінницяпобутхім». А від колишньої квітучої локації до наших днів дійшли — фактично самі дерева і понівечена інфраструктура.

«Ідеї нового планування парку ми завдячуємо команді архітекторів із Одеси на чолі з Євгеном Чернатом. Їхній проєкт переміг, пройшовши відбір серед інших 14 команд з усієї України, зокрема Львова, Полтави, Києва, Павлограда та Вінниці, — продовжує Вікторія. — Загальна площа капітального ремонту становить 2,4 гектара. Спершу реконструкцію парку оцінили в 30 млн гривень. Але під час тендерів вдалося зекономити 10 мільйонів і тому вартість робіт впала до 20 млн гривень. Реалізовує проєкт вінницька підрядна організація ПП «Руслана» на замовлення департаменту комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради в межах програми «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ». А завдяки тому, що до проєкту активно долучилися місцеві жителі, нам вдалося залучити донора — уряд Німеччини та Швейцарії. Сума грантових коштів становить 50 тисяч євро. Їх витратили на освітлення. Сподіваємося, що після виконання всіх робіт цей парк буде комфортним для всіх вінничан і для гостей міста».

ЛАВКА «ДОБРОСУСІДСТВА» ЯК ПОДЯКА ЗА АКТИВНІСТЬ

Як повідомляє Вінницька міська рада, загалом у парку планують облаштувати три зони: «Реакція» — з максимальною соціальною взаємодією (це буде простір головної алеї й ключової локації); «Вибух» — дитячі активності й спорт; «Розчинення» в природі, де максимально зберігається відчуття перебування в парковій зоні. Головний акцент — збереження того, що залишилося. А це автентична вхідна група, яка подобається всім жителям, альтанка, яку мають реконструювати, зональність території.

Із сучасних елементів, уточнив директор департаменту комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради Володимир НІЦЕНКО, облаштують світлодіодне освітлення, встановлять 20 відеокамер спостереження, 22 урни для сміття, 88 лавочок для сидіння та облаштують велопарковку. Також у парку з’являться дитячі та спортивні майданчики, місце для вигулу собак, вбиральні та створять лавку «Добросусідства» для місцевих жителів. Її розмістять по колу на місці колишнього фонтана. В такий спосіб проєктанти прагнуть подякувати мешканцям за активність і здатність об’єднатися довкола збереження парку «Хімік».

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 
Рубрика: