Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Під надійним наглядом

У столиці створили спеціальний центр для дослідження та збереження археологічних пам’яток
20 січня, 2021 - 11:20

У Київській міській державній адміністрації заявили про створення Центру консервації предметів археології. Пріоритетними напрямами роботи нового комунального закладу будуть наукові дослідження й розробка наукової документації археологічних пам’яток Києва. Про це повідомив в. о. першого заступника голови КМДА Валентин Мондриївський.

«Першочерговим завданням інституції стане опрацювання історичних цінностей, які були знайдені під час археологічних розкопок на Поштовій площі. Робота проводитиметься в тісній співпраці з Інститутом археології НАН України та його Київською експедицією», — розповів Валентин Мондриївський.

Загалом заклад проводитиме заходи з консервації археологічних предметів, експериментальними дослідженнями, розробленням і впровадженням у практику консервації та реставрації археологічних предметів, пам’яток містобудування, архітектури та монументального мистецтва, їх обстеження та дослідження. Важливою складовою роботи стане вивчення, аналіз та застосування досягнень світової науки за профілем Центру, співпраця із вітчизняним та закордонними подібними закладами.

«В Україні немає аналогічних установ та можливостей для здійснення кваліфікованої консервації і музеєфікації археологічних знахідок. Особливо це стосується дерев’яних артефактів. Спеціалісти новоствореного Центру користуватимуться переважно закордонним досвідом. Наше найголовніше завдання — зберегти всі артефакти, знайдені під час археологічних досліджень», — зазначив директор департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк.

Якщо все зазначене щодо функцій Центру стане реальністю, то, справді, археологічне надбання Києва опиниться під надійним наглядом та контролем. Згадана чиновниками Поштова площа давно мала стати підземним археологічним музеєм. Та не вистачало бажання, бракувало фахівців та досвіду, часто брали гору бізнесові інтереси, а не збереження унікальної пам’ятки.

«Дуже потрібна справа! Вітаю Київ з цією подією! Це питання дуже актуально окреслилося під час дискусій щодо методів і можливостей консервації залишків доби Київської Русі на Поштовій площі. З’ясувалося, що необхідної виробничо-реставраційної бази у Києві просто немає, — зазначив у «Фейсбуці» історик Сергій Кот. — Тоді заступник київського міського голови О. Рєзніков, який зібрав навколо себе широку експертну групу (я був у її складі), за підсумками дискусій поставив завдання створення у місті такого реставраційного центру. Його специфіка мала полягати у наявності великих ємностей, у яких можливо було б просочувати консервантами великі дерев’яні та інші фрагменти. Сподіваюся, саме це завдання зараз вдалося виконати і організувати для цього нового центру відповідні «чани». Це буде новий рівень можливостей для збереження пам’яток Старого Києва».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: