Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Пірати бувають різні

22 серпня, 2003 - 00:00

Пірати, флібустьєри, корсари... Як не назви їх, душогубів, а однаково відчуваєш симпатію до цих морських бандитів. А як же інакше? Промишляють зухвалістю, плавають у прозорих водах Карибського моря, люблять ром і вродливих жінок. Та й до того ж, що важливо, зустрітися з ними у цьому житті нам точно не загрожує. А ось ті, хто перетинався з ними в одній часовій і географічній паралелі, чомусь люто їх ненавиділи, зневажали і за кожної зручної нагоди норовили підняти на реї. Щоправда, і пірати були різні. Ми ж усі за «хороших», оскільки близька нам їхня відчайдушна, але незлобива натура. Адже є ще й не зовсім хороші й не зовсім живі.

До України докотилася світова прем’єра нового фільму Гора Вербинськи «Пірати Карибського моря: прокляття чорної перлини». З 21 серпня любителі авантюрно-пригодницького кіно цілком можуть спостерігати ожилі образи дитячих мрій у кінотеатрі «Кінопалац». Типове у цьому фільмі все. Починаючи від складної назви, без якої нинішнє голлівудське кіно вже й уявити складно (де вже тут до лаконічності, коли конкуренти не дрімають), закінчуючи надзвичайними трюками і спецефектами. Тільки ось якось за всіма цими прийомами дедалі менше залишається місця для акторської гри. Технології процвітають, вбиваючи акторів. Єдиний і вже звичний хід — зробити з головного героя блазня, щоб той своїми жартами проектував увагу на себе (хоч інколи). Саме таким зробив Вербинськи головного героя, капітана-пірата Джека Сперроу, якого грає прекрасний актор-хамелеон Джонні Депп. Можливо, «Пірати...» йому і принесли більше грошей, але слави — навряд. Адже на його місці міг виявитися кожен, як на місці, наприклад Людини-павука або Халка, які майже весь фільм грають у гримі. А зміг би хто- небудь краще за Деппа зіграти Дон Жуана або професора журналістики Рауля Дюка зі «Страху і ненависті в Лас-Вегасі»? Думаю, ні. Але це справа смаку. А сюжет фільму про піратів справді захоплює.

Розбійника Джека Сперроу кристально чисті води Карибського моря приваблюють своїми загадками і практично необмеженими можливостями нажити гори золотих піастрів і приблизно у тій самій пропорції проблеми на свою голову. Джек-Горобець, точніше «Капітан Джек-Горобець!» вплутується у всі колотнечі, що тільки трапляться, і ніколи не втрачає нагоди набити кишені золотом Британської Корони. Проте скільки злодій не краде... Запеклий ворог Джека, капітан Барбоса (Джеффрі Раш), захоплює його корабель, атакує приморське місто Порт Рояль і викрадає дочку губернатора, красуню Елізабет Суонн (Кайра Найтлі). Одночасно сам Джек потрапляє до рук колоніальної влади.

Друг дитинства Елізабет, коваль Уїлл Тернер (Орландо Блум), рятує пірата від шибениці в обмін на обіцянку допомогти йому в розшуках коханої дівчини. Разом вони і вирушають на пошуки дівчини і фрегата, який належав колись Джеку Сперроу. Проте є одна обставина, про яку друзі не здогадуються: капітан Барбоса і його команда несуть на собі досить приємне прокляття — вони безсмертні і кожної місячної ночі перетворюються на команду живих скелетів. Страшно? Тільки не Джеку з Уїллом. Згодом вони дізнаються, що прокляття можна позбутися, коли розшукають скарби, раніше викрадені піратами у законних власників, котрі володіли магічними здібностями. Далі — самі розумієте що.

Презентацію фільму подали з великим розмахом. У сквері перед кінотеатром на шаблях билися майже справжні пірати у тільниках, розігрували «золоті» піастри, які потім грали в аукціоні, де найприємнішим призом став диплом «Почесного глядача «Кінопалацу» з правом безплатного відвідування будь-яких фільмів двічі на місяць. Був і справжній показ мод у фойє. Свою колекцію демонструвала київський модельєр Діана Дорожкіна. Щоправда, її одяг більше нагадував вбрання американських індіанців, але історична екзотика була цього вечора доречною практично у будь-якому вигляді.

Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ