Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

«Посольство оперативно реагувало на розвиток подій в Україні»

Відповідь Посольства України в Республіці Польща на слова організаторки Майдану у Варшаві Наталії Панченко про недостатню увагу дипломата до дій активістів
26 березня, 2014 - 11:43

У «Дні» № 40 за 5 березня 2014 року було надруковано інтерв’ю Ірини Вікирчак із організаторкою Майдану у Варшаві Наталією Панченко під назвою «Територія солідарності». У ньому, зокрема Наталія розповідає про взаємодію активістів акції солідарності з Майданом у Варшаві з послом України в Польщі Маркіяном Мальським. Дівчина говорить: «Один-єдиний раз, на початку грудня, після побиття студентів, але ще без смертей, був величезний мітинг під посольством. І тоді до нас вийшов посол, навіть не стільки до нас, як до польських журналістів. Це був перший і останній раз, коли він вийшов. Із месиджем, що бити молодь України — це означає бити своє майбутнє. Мовляв, це неправильно, і так не має бути. Цим обмежився й більше жодного разу до нас не виходив. Нічого не сказав, нічого не висловив. Коли ми передавали офіційні листи, їх, звісно, забирали, але відповіді ніякої ми не отримували. Писали кілька листів. Перший — про те, що ми засуджуємо тодішню владу. То був лист до влади в цілому, а оскільки посол — єдиний представник влади тут, листа ми передали йому.

Коли вбивали його співвітчизників, він навіть не вийшов слова доброго сказати. Ми щодня приносили лампадки, квітами обклали посольство, читали молитви, були й хвилини мовчання... Він жодного разу не вийшов. Потім, щоправда, з’явився кошик із квітами від посольства, але ми не знаємо, хто їх поставив. Якби вони цим переймалися, то саме вони зробили б дошки пам’яті й першими запалили лампадки, але це зробили ми.

За один день ми зібрали майже тисячу підписів за його відставку (підписували лише громадяни України. — Авт.) Цього має вистачити. А якщо не вистачить, то можемо ще збирати довго й багато. Якщо людина так ставиться до своїх співвітчизників і вибирає принцип «пересидіти тихенько», то вона не може обіймати жодної державної посади».

На це інтерв’ю відразу ж відреагувала прес-служба Посольства України в Республіці Польща, надіславши до редакції відкритого листа. У ньому йдеться про те, що слова Наталі Панченко не відповідають дійсності, й хронологічно подається все, що робив посол ці три місяці в контексті подій на Майдані. Додамо, що в інтерв’ю йдеться саме про взаємодію посольства і посла з активістами, а не про діяльність посла в ці дні загалом. Наталя Панченко чітко говорить про те, що посол не виходив до активістів, не спілкувався з ними, не реагував на листи, що не заперечує його активної роботи з дипломатами та журналістами щодо донесення правдивої інформації про ситуацію в Україні.


 

Відкритий лист Посольства України в Республіці Польща до редакції газети «День»

 

Посол Мальський має право ходити Варшавою з високо піднятою головою», — професор Ян Маліцкі, директор Інституту східних досліджень Варшавського університету

Посольство України в Республіці Польща висловлює своє здивування змістом інтерв’ю громадянки Н.Панченко та використанням журналісткою І.Вікирчак недостовірної й неправдивої інформації при підготовці публікації «Територія солідарності», опублікованої 5 березня ц.р. на шпальтах всеукраїнської газети «День» (№40, 2014).

Щонайменше викликає подив висловлені у матеріалі тенденційні звинувачення на адресу Посольства України в Республіці Польща, посла М.Мальського та української дипломатії загалом щодо бездіяльності та запізнілої реакції на брутальне використання тодішньою українською владою сили проти мирних мітингувальників на Майдані в Києві. Абсолютно незрозумілими є також закиди щодо відсутності публічного засудження українськими дипломатами згаданих подій.

Працівники посольства з розумінням ставляться до того, що емоції, почуття справедливої ненависті до влади загалом, а також неповна обізнаність та недосвідченість молодої людини сформували у Н.Панченко хибне уявлення про позицію Посольства України в РП щодо трагічних подій у нашій державі.

Реакція посла Маркіяна Мальського на ці події була миттєвою. Вже 1 грудня 2013 року, одразу ж після побиття студентів та журналістів на Майдані, він перший серед українських амбасадорів публічно в засобах масової інформації Польщі та України, а також у виступі на мітингу біля посольства засудив використання українською владою сили та заявив про її відповідальність за свої дії перед українським народом.

Цей гострий, а за оцінками польських ЗМІ, сміливий виступ посла широко коментувався у польській пресі й викликав шквал позитивних оцінок і підтримку серед польських і українських політиків, дипломатів, представників експертного та наукового середовища, звичайних громадян Польщі та України. До Посольства у Варшаві досі надходять численні відгуки з високою оцінкою та подякою за позицію посла.

Діючи в жорстких рамках дипломатичного протоколу та дипломатичної етики поведінки посла в країні його акредитації, М.Мальський постійно доводив до польської громадськості правдиву інформацію про трагічні події в Україні, давав численні інтерв’ю та коментарі часто в неприпустимій та неприйнятній у дипломатичні практиці та риториці формі.

Використовуючи всі доступні дипломатичні механізми, посольство оперативно реагувало на розвиток подій в Україні. 21 лютого 2014 року всі українські дипломати в Польщі — у Варшаві, Гданську, Любліні, Кракові — ще раз гостро засудили кровопролиття в Україні та закликали покарати винних.

У перший день відновлення роботи Верховної Ради України, 22 лютого 2014 року, посол звернувся з відкритим листом до своїх колег — послів України в інших країнах світу — із закликом об’єднати зусилля в оперативному та чіткому виконанні рішень ВРУ як єдиного на той час легітимного органу Української держави.

Із початком російської агресії та широкомасштабної інформаційної пропаганди з боку Росії, посол 2 березня 2014 року звернувся до польських громадських, культурних і релігійних організацій із закликом солідаризуватися з українським народом у боротьбі з агресором, а також до послів інших держав, акредитованих у Варшаві, з проханням максимально об’єктивно і неупереджено інформувати президентів, уряди та громадськість своїх країн про конфліктну ситуацію в Україні та необхідність пошуку дипломатичних шляхів її розв’язання. Подібні звернення було також скеровано до польських бізнесменів, науковців і освітян.

Посольство України в РП перше відкрило Інформаційний центр, що надає консультації українцям, які декларують своє бажання стати на захист суверенності й територіальної цілісності України. Тісно співпрацюючи та координуючи свої дії з громадськими організаціями українців у Польщі, зокрема Об’єднанням українців у Польщі, Українським товариством у Любліні, Союзом українців Підляшшя, Об’єднанням лемків і Почесними консулами України в РП, діє оперативний штаб із надання необхідної консульсько-правової допомоги постраждалим внаслідок силового протистояння в Україні, які перебувають на лікуванні в Польщі.

Сьогодні, в умовах загострення надзвичайно складної та напруженої конфліктної ситуації у східній частині Європейського континенту, посольство виконує головне завдання Української держави — всіма можливими дипломатичними механізмами задіяти великий потенціал українсько-польського стратегічного партнерства, забезпечити постійний конкретний ефективний діалог між Україною та Республікою Польща у всіх можливих сферах для зупинення загрози війни, збереження територіальної цілісності України, мирного розв’язання конфлікту, а також наступних важливих кроків — підписання Угоди про асоціацію з ЄС, отримання фінансової та економічної допомоги, модернізації нашої країни.

Прес-служба Посольства України в Республіці Польща

Газета: 
Рубрика: