Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Право є, житла – немає

Програми забезпечення житлом переселенців в Україні ідуть в розріз з їхніми потребами
18 березня, 2021 - 10:15
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Згідно із принципами ООН, переселенці мають право на так зване достатнє житло. В Україні налічується півтора мільйони внутрішньо переміщених осіб (ВПО), потреби в житлі яких не вирішуються. Програми забезпечення їх житлом є, але кошти, які виділяються, за словами експертів, це «крапля в морі».

Експерти Луганської обласної жіночої правозахисної організації «Чайка» у рамках проєкту «Посилення прозорості житла для ВПО» за підтримки Фонду сприяння демократії посольства США в Україні  проаналізували, як витрачаються державні кошти на ці програми. Вони  прийшли до висновку, що — неефективно, недостатньо, у розріз з потребами ВПО, також вони побачили корупційні ризики при освоєнні коштів.

— Протягом дев’яти місяців ми зробили 72 запити до органів влади різних рівнів, починаючи від Міністерства з питань тимчасово окупованих територій до місцевих органів влади у Луганській, Одеській, Львівській, Київській областях та м. Києві. Виявили декілька позитивних випадків, на які слід опиратися, і «інші» явища — з якими треба працювати, — розповіла голова Луганської обласної жіночої правозахисної організації «Чайка» Лариса ЗАЛИВНА. — Близько півтора мільйони осіб, які потребують житла, розсіяні по Україні нерівномірно. Сьогодні своє житло мають 10% ВПО. За даними Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, 70% переселенців такого житла не мають... Досвід України і міжнародна практика показує, що однакової програми для всіх ВПО не може бути. Це показало соціологічне дослідження: потреби людей і те, що планує Мінреінтеграції та обласні адміністрації, розходяться.

За її словами, основна маса коштів на житло розподіляється у Донецькій, Луганській, Харківській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, де найбільше переселенців. Не вистачає цих коштів у Києві й області, де проживає 17% ВПО.

— У Києві тільки Святошинський район відповів нам, що надано житло для семи сімей — на території Київської гімназії східних мов — колишній оздоровчий комплекс. Вона надано на певний термін на основі договору. Але зараз мешканців виселяють: у договорі було написано, що вони там перебуватимуть до закінчення АТО. Зараз переселенці готують позови до суду, — розповіла експертка програми Алла КОВАЛЬОВА. — Інший приклад — Конотоп. Ми досліджували програму «70 на 30» (70% — субвенція — держбюджету, 30% — з місцевого).  Місцева влада і Сумська ОДА працюють плідно: закупили п’ять квартир, але житло — на один рік, тимчасове. Що потім робити, у законодавстві не прописано, не зрозуміло, чи вони залишаться. Така форма допомоги мала сенс на першому-другому році війни. Зараз громадяни не дуже радо ідуть в цю програму. Обстеження житла у Львові показало, що  місцева влада ставиться до пересленців дуже прихильно — всіляко допомагає з підготовкою документів, але все залежить від кількості грошей, які виділяються на ці програми на цю область: так, один учасник програми, який воював, сказав, що житло може отримати за шість-сім  років.

У Дніпропетровській області влада перебудувала під потреби ВПО приміщення технікуму, але в селі, де немає роботи. Люди пожили і поїхали, залишились родини з малими дітьми. За словами дослідників, виникають і проблеми із оформленням землі, на якій надається житло: земля має залишатися громаді, але є випадки, коли її передавали кооперативам.

Загалом в питанні забезпечення переселенців житлом більше проблем, ніж шляхів вирішення. Основний висновок — влада не займається питаннями житла для ВПО. Через це представники громадськості ініціюватимуть парламентські слухання, на яких пропонують обговорити проблеми та потреби переселенців. Адже це — активні громадяни, які можуть зробити свій внесок у розвиток держави. Останні подібні слухання в Верховній Раді були ще в лютому 2016 року.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: