Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Сага про українську вакцину від COVID-19

Щось було сказано про розробку власної вакцини ще торік...
31 березня, 2021 - 20:16
ФОТО REUTERS

Турецькі науковці розробили вакцину від коронавірусу, яка вводиться назально. Першу фазу випробувань на людях розпочнуть у квітні. Заяву про це зробив міністр промисловості країни Мустафа Варанк. «Ми почнемо випробовування вакцини на людях у квітні. Прагнемо почати застосувати цей тип вакцини протягом року. Вітаю турецьких вчених, які роблять вагомий внесок для нашої країни та цілого людства, проводячи такі інноваційні дослідження та розробки», — сказав міністр. Вакцину розробляють турецькі вчені з різних наукових установ та навчальних закладів Туреччини на базі компанії Nanografi. Препарат уже пройшов попередні тестування.

А за кілька днів до цього надійшло повідомлення, що бразильський інститут Butantan, розташований у Сан-Паулу, розробив власну вакцину проти коронавірусу. За словами директора інституту Дімаса Коваса, випробування вакцини, яка отримала назву ButanVac, заплановані на квітень, тоді ж компанія очікує схвалення від місцевих органів контролю. Планується, що в травні розпочнеться масове виробництво, а в липні буде виготовлено 40 мільйонів доз препарату. Виробництво повністю зосередиться на задоволенні місцевого попиту, перш ніж розпочнеться експорт в інші країни, оскільки вакцину планують запропонувати країнам з низьким рівнем доходу для боротьби з пандемією. Випробування фази 1 і 2 заплановані одночасно, потім піде фаза 3. Випробування також пройдуть у Таїланді та В’єтнамі.

А що Україна? Щось було сказано про розробку власної вакцини ще торік... І на тому все заглухло. Та що вакцини! Рік тому українські науковці розробили тести, які свідчили про зараженість COVID-19. За кошти Академії наук вони виготовили 1000 тестів (тоді, на початку входження України в пандемію, це ще була солідна величина). Їм пообіцяли гроші на налагодження серійного виробництва цих тестів. Ясна річ, гроші не надійшли — влада вирішила закуповувати зарубіжні тести, ігноруючи українську науку та наукоємне виробництво. А гроші з ковідного фонду «закатали в асфальт», бо ж на цьому, за оцінками багатьох експертів, «потрібні люди» заробили (на відкатах і підвищених у кілька разів цінах) великі гроші.

При цьому люди з владних кабінетів не подумали та не врахували те, що вірус SARS-CoV-2 матиме здатність до швидких мутацій, які можуть бути відчутно більш небезпечними, ніж попередні варіанти. Вчені про це попереджали, ба більше: Інститут молекулярної біології і генетики Національної академії наук, єдина установа, де в Україні можуть проводити секвенування, тобто встановлення послідовності первинної структури РНК коронавірусу та виявлення відхилень або так званих мутацій, ще минулого літа подав пропозиції щодо програми таких досліджень. Ба більше: її затвердили РНБО і МОЗ, але... вона також не отримала фінансування. Тобто виходить, що рішення очолюваного президентом Зеленським РНБО — не більше, ніж бутафорія, шоу, або, філософською мовою, симулякри.

У цій ситуації керівництво інституту, перекинувши кошти з інших програм, змогло акумулювати мільйон гривень на початок секвенування. Як розповіла «Німецькій хвилі» докторка біологічних наук, провідна наукова співробітниця інституту Ганна Геращенко, «ми одразу доповіли в РНБО, у МОЗ України і Всесвітню організацію охорони здоров’я. Щойно ВООЗ дізналася, що в Україні зробили такий аналіз, то вони одразу ж до нас надіслали інспекцію, щоб перевірити, наскільки все правильно досліджено. Перевірка показала, що вони довіряють нашим результатам. Всі наші секвенси, які ми завантажили у міжнародну базу GISAID, прийняті (GISAID — глобальна наукова ініціатива, яка забезпечує відкритий доступ до геномних даних вірусів грипу і SARS-CoV-2). Це підтверджує, що ми можемо поводити секвенування. Ми зробили пробне дослідження. На регулярні дослідження у нас немає коштів... А уряд продовжує надсилати зразки за кордон, хоча ми не розуміємо, чому. До Німеччини, яка працює на базі клініки «Шаріте», та у спеціалізовану лабораторію у Великобританії. Але на ці лабораторії зараз дуже велике навантаження через швидкі мутації коронавірусу, тому отримати звідти результати секвенування дуже швидко неможливо... Навіщо чекати результатів з іноземних лабораторій півтора-два місяці, якщо можна кваліфікованим науковцям вдома робити дослідження за тиждень і швидко готуватися до нових викликів та хоча б якось контролювати поширення мутованих штамів, а не діяти вже постфактум».

Утім, як на мене, Ганна Геращенко надто оптимістична: вона вживає слово «діяти», а воно не дуже корелює з тим, що робить чинна влада, заклопотана посиленням репресій проти учасників масових акцій (коли за розбиту шибку в Офісі президента загрожує триваліше ув’язнення, ніж за участь у бойових групах проросійських терористів і за проведення «референдуму» на Донбасі) та перенесенням міністерств із Києва у регіони (ця ініціатива у разі втілення прямо вестиме до роздроблення та ліквідації Української держави). На тлі цього фактичний провал вакцинації, принаймні, її першої хвилі, відсутність будь-яких перспектив створення української вакцини (не з вини науковців!) і небезпека колапсу медичної системи у зв’язку з наростанням захворюваності COVID-19 виглядають, як казав Карлсон із класичних дитячих книг Астрід Ліндґрен, «дрібницями, не вартими уваги». Чи все ж таки вартими?

Сергій ГРАБОВСЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: