Краса - це нескінченність, виражена у закінченій формі.
Фрідріх Вільгельм Шеллінг, німецький філософ

«Шабелина»: фестиваль зі змістом!

9 вересня, 2021 - 16:26
«КОЗАЦЬКА СЛОБОДА «РАКОВЕЦЬ» — МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ ФЕСТИВАЛЮ «ШАБЕЛИНА»

12—13 вересня на околиці  села Воля Якубова («Козацька слобода «Раковець») Дрогобицького району Львівської області відбудеться Перший фестиваль історичної пісні та поезії «ШАБЕЛИНА». Про  його мету розповів засновник фестивалю, генератор багатьох мистецьких ідей на Прикарпатті Лев ГРИЦАК  (лікар за фахом — митець за покликанням, генеральний директор трускавецького готельно-санаторного комплексу «Карпати»).

 

— Леве Ярославовичу, чому — «Шабелина» і чому — на Прикарпатті?

— Наша публіка звикла жити в комфортному україномовному середовищі на відміну від, скажімо, східних чи південних регіонів. Тому і доводити комусь свою українськість,  ніби, не потрібно. Це розслабляє. Певне, тому на відміну від решти українських областей, у нас менше проводиться усіляких мистецьких масових заходів. А фестиваль це — єднання  патріотичного середовища, насамперед.  Нам таке гуртування також потрібне.  Розслаблятися зарано. А ще — наш патріотизм має бути свідомим!  Любити друзів і ненавидіти ворогів треба свідомо, добре розбираючись — хто є хто. Через те наш фестиваль абсолютно впевнено можна назвати — фестивалем зі змістом, адже його відмінність від інших подібних акцій — історичні смисли, закладені в піснях та поезії.

— Але ж в Україні є багато інших патріотичних  акцій, які особливо нині, в час послаблення карантину, відбуваються повсюдно. 

— Перш ніж започатковувати свій, ми провели моніторинг усіх інших фестивалів. Не принижуючи жодного із них скажу так: у більшості —  це справді масові патріотичні дійства. Вони так і називаються «патріотичні фестивалі». Є іще фольклорні, є жанрово-музичні, серед яких молодь вирізняє рок-фестивалі, багато фестивалів із акцентами на їхнє місце проведення із додаванням  закінчення «фест». Ми ж вирішили створити тематичний, змістовний фестиваль, де кожна пісня чи вірш нестимуть історично-просвітницький  акцент. Причому це можуть бути, як давнішні твори, так і пісні чи вірші на теми новітньої історії, зокрема, війни на сході України.

— Хто підтримав Вашу ідею?

— Засновником фестивалю є трускавецький готельно-санаторний комплекс «Карпати». Приємно, що союзники в реалізації нашої ідеї не забарилися. Серед співорганізаторів фестивалю «Шабелина»: Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Національна спілка письменників України, Львівська обласна рада, Львівська ОДА, Дрогобицька районна та міська ради, Дрогобицької ОТГ, Трускавецька міська рада Трускавецької ОТГ, Всеукраїнська творча спілка «Музичний батальйон», Творча спілка «Асоціація діячів естрадного мистецтва України», меценати та благодійники. 


ГОЛОВНА НАГОРОДА ФЕСТИВАЛЮ «ШАБЕЛИНА»

— Як обирали місце для фестивального майданчика?

— Воно, можна сказати, обрало нас саме. Село Воля Якубова, яке знаходиться між Дрогобичем і Трускавцем — батьківщина одного із організаторів Січових Стрільців Андрія Мельника, 130 років від дня народження якого  ми недавно відзначили.  Неподалік від цих місць на Львівщині народився гетьман Петро Сагайдачний, уродженець с. Кульчиці  Самбірського району.  До того ж зона зеленого туризму  «Козацька слобода «Раковець», яку на околиці села Воля Якубова  поруч із відновленими озерами облаштував трускавецький готельно-санаторний комплекс «Карпати», абсолютно відповідає місцю проведення такого масового смислового заходу. Чудова дерев’яна архітектура козацької доби: капличка, вежі, млин, галерея скульптур українських гетьманів, корабель «Козацька «Чайка» налаштовують на повернення до наших витоків, до історії...

—  Але, наскільки я знаю, фестиваль є лишень одним із етапів вашої просвітницької діяльності тут, у Волі Якубовій?

—  Так, ми до цього смислового фестивалю  йшли кілька років.  Почали з повернення пам’яті про Андрія Мельника: на обійсті, де стояла родинна хата Мельників (її совєти зрівняли із землею) ми віднайшли місце криниці, яка також була закидана камінням. Почистили, поставили новий зруб і тепер з неї можна напитися чистої «мельниківської» води... Наступним кроком, який ми зробили — провели науково-практичну конференцію, присвячену життю та діяльності Андрія Мельника. В ній взяли участь провідні історики з Києва, Львова, Тернополя. За результатами конференції випустили збірник наукових статей, аби розвінчати багато міфів і несправедливих домислів, які  досі супроводжують цю історичну постать.

     У селі Волі Якубовій  нами було знайдене обійстя родичів Андрія Мельника в досить непоганому стані, хоч йому вже близько ста літ...  Так ось, саме в цій хаті ми організували музей Андрія Мельника, який відкрили минулого року.  І ось тепер — фестиваль «Шабелина», історичну палітру якого означили так: «Від Сагайдачного  — до Мельника — до героїв сьогоднішнього дня». Адже нині, як ніколи, маємо підтримувати свідомий бойовий дух наших людей! 

— То ж хто на цьогорічній «Шабелині» створюватиме цю бойову атмосферу?

—  За  два фестивальних дні глядачам буде запропоновано кілька концертів,  у яких візьмуть участь відомі  рок-гурти «ТІНЬ СОНЦЯ» та «OT VINTA», квартет  «ГЕТЬМАН». Пісні історичної тематики прозвучать від  народних артистів України: Тараса Компаніченка, Василя Нечепи, Катерини Бужинської, Віктора Павліка, Оксани Нестеренко, Миколи Свидюка та багатьох інших виконавців зі всієї України. Перед глядачами постануть дві історичні реконструкції: театралізоване дійство бою часів Сагайдачного у виконанні театру бойових мистецтв «Запорізький Спас» із м. Запоріжжя та театралізоване військово-історичне дійство 1915 року — бою січових стрільців з російськими військами, яке представить Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» із Львова.


ФРАГМЕНТ КОЗАЦЬКОГО БОЮ (ТЕАТР БОЙОВИХ МИСТЕЦТВ «ЗАПОРОЗЬКИЙ СПАС»)

На вечірній локації «Тіні незабутніх предків»  поети  Анатолій Кичинський, Ігор Павлюк, Наталія Дзюбенко-Мейс,  Василь Кузан,  Олесь Дяк та інші читатимуть свої вірші з історичним присмаком, як кажуть, а по завершенню відбудуться  автограф-сесії.  До речі, відомі митці проведуть окремі два майстер класи для всіх бажаючих: один — із вокально-артистичного жанру, інший — із літературної творчості.

  В рамках фестивалю відбудеться виставка картин  «Козаки Мамаї» Ореста Скопа, дефіле автентичних костюмів з приватних українських колекцій «Краса без кордонів»  та  демонстрація українських віночків від творчої майстерні «Mila Ukraina». А ще — повітряне шоу з літаками, гелікоптерами, парашутистами...  І це далеко не все, що вміщують два фестивальних дні.

— Своєрідний слоган фестивалю «Шабелина»: «Збережемо минуле! Захистимо майбутнє!» Його актуальність лишень зростає...

— Так, нашу історію маємо захищати! Постійно. Українську історію багато в чому, перед тим як захистити, варто іще повернути. Тому мені особисто дуже близькі ті проєкти, які здійснює газети «День» упродовж  багатьох років, повертаючи нам власну історію.  Принагідно, вітаю колектив вашого унікального просвітницького видання  із 25-річчям, яке  відзначається нинішнього вересня. Нам приємно, що серед головних інформаційних партнерів фестивалю «Шабелина» є газета «День». Я маю власну багаторічну історію співпраці з газетою.  Як меценат, брав участь у підтримці Міжнародних фотовиставок «Дня», зокрема, в Києві та Львівській політехніці, популяризації історичних книг бібліотеки «Дня».  Приємно мати справу із тими, хто тобі суголосний за переконаннями й конкретними діями. Сподіваюся, наша співпраця із «розвиднення» свідомості української громади триватиме й надалі.

— Дякую за щирі побажання. Успіхів і довголіття фестивалю «Шабелина» та усім  історико-просвітницьким  проєктам, які Ви здійснюєте на Прикарпатті!

Інтерв’ю взяв Микола ГРИЦЕНКО. Фото автора
Газета: 
Рубрика: