Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Сьогодні — Міжнародний день музеїв

«День» — про нестандартні та цікаві підходи й проекти
18 травня, 2013 - 09:59
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Спеціально до свята щорічно музеї по всьому світу готують цікаві акції та нестандартні проекти. Найпопулярнішою з яких є, безперечно, «Ніч у музеї». В Україні уже кілька років поспіль не лише музеї великих міст, а й навіть сільські (а там музеїв не менше, а часом і більше, ніж у містах: наприклад, у селі Колочава Закарпатської області на 7 тисяч населення діють...10 (!) музеїв), які відкривають свої двері для відвідувачів навіть уночі. Нічні екскурсії зовсім не такі, як денні, й користуються підсиленою увагою відвідувачів. А деякі музеї взагалі відмовляються від гідів і пропонують усім охочим повністю зануритися в інші епохи. Наприклад, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. Яворницького разом із творчими колективами, акторами й волонтерами готує оригінальні інсценування. «У залі, присвяченій первісним цивілізаціям, на відвідувачів чекають цікаві ритуали та ворожіння, розпис хною — охочі зможуть нанести на своє тіло стародавній рунічний символ і взяти участь у шаманському ритуалі. У козацькій залі навчатимуть бою на шаблях і техніки поводження з будь-якою зброєю запорожців. Професіонали рукопашного бою проведуть поєдинки між козаками, а чумаки перевірять відвідувачів на кмітливість», — розповідає науковий співробітник музею Олександра Мурадова.

Людей завжди приваблюють такі акції, бо це незвично і нестандартно. І позитивні результати таких ініціатив є чітким дороговказом, куди потрібно рухатися музеям — до нового, незвичного та цікавого. Працівники музеїв розповідають, що сучасних людей, особливо молодь, які звикли жити в стрімкому інтерактивному світі, не дуже цікавлять статичні експонати під склом. Їм потрібно запропонувати нові виражальні форми та свіжі ініціативи. Ті заклади, які це зрозуміли і вже працюють у цьому напрямку, справді відчувають зміни. Наприклад, у Миколаївському обласному краєзнавчому музеї «Старофлотські казарми» в залі «Заселення краю» розпочався експеримент «Інноваційний музей». Приємно, що проводить його музей у партнерстві з молодіжною громадською організацією «АРТ Оптимісти», яка залучила фінансування від Європейського Cоюзу в межах проекту «Нове дихання культури: спадщина, наповнена життям мистецтва». За програмою проекту буде створено п’ять відеороликів про предмети побуту і професії, які вимирають. Крім цього, в експозиції з’являться QR-коди, за допомогою яких відвідувачі зможуть дізнатися більше про експонати, буде запущено інформаційний стенд з інтерактивною картою заселення Миколаївської області тощо.

Прикметно, що для цікавих акцій не завжди потрібні великі фінанси, часом досить фантазії та ентузіазму працівників музеїв і волонтерів. Наприклад, у Природознавчому музеї у Львові завтра відбудеться мистецька акція «Старунський мамонт», під час якої відвідувачі створюватимуть зображення мамонта з природних матеріалів. Це лише окремі акції та інновації в українських музеях. Насправді їх набагато більше — потрібно просто поцікавитися ними та обрати собі до смаку.

А сам «День» до Дня музеїв розповідає про три заклади, які не йдуть протореним шляхом, а самотужки торують стежину, виробляють власні механізми, щоби бути цікавими, корисними та улюбленими для своїх відвідувачів. До слова, понад десяток інших цікавих музеїв ви можете легко відвідати завдяки онлайн-екскурсії на сайті «Україна Incognita» (incognita.day.kiev.ua).

Продовження теми:

«Усе почалося з Олекси Гірника»

«Культура на дотик»

Родом із імперії Габсбургів

Алік з Куренівки

 

Газета: 
Рубрика: