Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спрага за своїм

У перші дні роботи «Східної брами» в Луганську першою із книжок «Дня» придбали «Ваші мертві вибрали мене...» Джеймса Мейса
22 березня, 2013 - 12:13
ФОТО НАДАНО ДМИТРОМ СНЄГИРЬОВИМ

Нещодавно «День» розповів (№ 45 від 13 березня) про відкриття першої української книгарні в Луганську. Ми оперативно відправили у «Східну браму» і нашу Бібліотеку. Варто зазначити, луганські читачі відреагувати так само оперативно. Через півтора тижні після відкриття закладу про те, як сприйняли місцеві жителі появу української книжки і чому віддали перевагу, «Дню» розповів директор «Східної брами» Дмитро Снєгирьов.

«Перший час роботи показав, що міф про несприйняття української книжки на східних теренах, зокрема на Луганщині, — штучний. У нас є свій покупець, причому це саме пересічні луганчани, а не так звані «професійні українці». Наші клієнти — той сегмент, який був досі позбавлений можливості купувати якісний вітчизняний продукт, виданий саме для українського споживача», — наголосив пан Дмитро. Звісно, розповідає він, «траплялося, коли заходили й запитували, чому саме українська книгарня і на кого ми взагалі розраховуємо на такому російськомовному тлі, але це поодинокі випадки. Насправді більшість наших покупців розмовляє російською мовою, але беруть українську книжку».

У Луганську такий же вибагливий читач, як і у Львові чи Києві, переконаний пан Дмитро. «Хотів би подякувати видавництву «Дня», видавництвам «Мандрівник», «Алерта», «Смолоскип», Видавництву ім. Олени Теліги, які надали свої книжки для реалізації. Багато українських видавництв, які не були представлені на місцевому книжковому ринку, зараз мають можливість запропонувати свою кращу продукцію українському читачеві», — каже він.

Серед бестселерів перших днів роботи «Східної брами» — твори Василя Шкляра (саме він наразі — лідер продажів тут), причому всі його книжки, а не лише останні, є також значний попит на книжки Сергія Жадана, Оксани Забужко. «І навіть на те, що ми й не очікували, — зауважує пан Дмитро, — літературу, пов’язануа саме з національно-визвольними періодами в історії України. Тобто ми задовольняємо спрагу українців на сході саме за тією інформацією, яка подається під українським кутом зору».

Звісно, ми поцікавилися й тим, які книжки «Дня» з-поміж перших придбали луганські читачі. «Видання «Дня» представлені у нас окремим стендом, — каже Дмитро Снєгирьов. — З-поміж перших книжок вашої бібліотеки, що їх придбали читачі, виявились «Ваші мертві вибрали мене...» Джеймса Мейса (купили також і відповідний диск), бо ця тема дуже болюча на теренах Луганщини, ще іде «Бронебійна публіцистика», зокрема твори Драгоманова, Костомарова, Івана Багряного».

«Крім того, великий попит на футболки з українською символікою, українську класичну музику, чого ми навіть і не сподівалися. Українських мультфільмів за перший тиждень взагалі не залишилося. Люди скучили за якісною вітчизняною анімацією, яка у нас була представлена приблизно на десяти дисках, — розповідає Дмитро Снєгирьов та окреслює перспективу: — За останнім переписом, 68% луганчан (450 тис. осіб) ідентифікують себе як етнічні українці, відповідно, навіть якщо з них 10% — активне населення, що має потребу постійно поповнювати свій бібліотечний фонд, то в нас є чимала цільова аудиторія, на яку ми працюватимемо. Тож я дивлюся на діяльність книгарні з оптимізмом. Ще плануємо створення на базі закладу дискусійного центру, де люди зможуть обмінюватися думками. Адже книжка — не лише джерело знань, а зараз чи не єдиний засіб, який може об’єднати розпорошені українські сили на сході».

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: