Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Справа столичного догхантера – на фініші

У Києві відбудеться останнє судове засідання щодо скандального Олексія Святогора
9 вересня, 2021 - 10:23
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

14 вересня Київський апеляційний суд проведе заключне засідання у справі Олексія Святогора. Нагадаємо, у січні цього року суд першої інстанції фактично виправдав догхантера, не побачивши у його діях порушень закону. Незгодна з таким рішенням суду громадськість спільно з адвокатами подала апеляційну скаргу. Олексія Святогора обвинувачують у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтю 300 Кримінального кодексу. Це виготовлення відеопродукції, що пропагує культ насильства і жорстокості з метою її розповсюдження. Крім пропаганди жорстокого поводження з тваринами, зооспільнота звинувачує Олексія Святогора у вбивствах безпритульних звірів. Догхантер вважає, що саме їхнє фізичне винищення – це найкращий спосіб навести лад із міськими нічийними та домашніми тваринами.

Оскільки в історії українських судів справ проти догхантерів не так багато, а справедливі вироки – рідкість, громадськість пильно стежить за перебігом засідань щодо Олексія Святогора. Зараз у нього з’явилось чимало прихильників, тож у разі виправдального вироку у всіх противників міських та домашніх тварин з’явиться простір для свободи дій.

«Вся Україна досі шокована попереднім рішенням суду, - зазначає Владислава СТЕФАНОВА, яка із 2016 року долучена до справи проти Святогора як потерпіла. – Не може так бути, щоб людина, яка 15 років ходила на ефіри та пропагувала вбивство тварин, і сама вбивала тварин, лишилася без покарання. Дві експертизи підтвердили його пропаганду. У нас є надія, що все ж таки він буде покараний за свої вчинки. У Святогора з’явилося зараз дуже багато послідовників – людей, які травлять собак за його методикою, використовують ті ж препарати, які він публікував у соцмережах та сайтах, тобто це вже викликало хвилю догхантерства. Якщо він лишиться без покарання, виходить, що завтра хтось прийде на ефір пропагувати расову дискримінацію, і це теж зійде комусь із рук. По суті, ця стаття дає хід пропаганді жорстокості до будь-чого. Тим паче, зараз він активно просуває свою громадську догхантерську організацію, тому надії на суд дуже великі».

Перед початком засідання, о 13. 00, біля суду планується мітинг (початок засідання о 14.00). «Це резонансна справа, і її не можна так просто залишати, - додає Владислава. – Святогор зараз навіть почав писати прямі погрози людям, котрі висловлюються проти нього. Його ще стримує ось це останнє засідання суду. Це останній ривок. Що буде далі, якими будуть його дії, якщо йому розв’яжуть руки повністю, навіть страшно уявляти».

На справедливе рішення суду чекають також і провідні зооорганізації. Віцепрезидентка Асоціації зоозахисних організацій України Марина СУРКОВА наголошує, що понад пів сотні громадських організацій, що входять до АЗОУ, пильно стежать за судовим процесом проти Олексія Святогора: «Ми – суттєва складова суспільства, адже зоозахисників та громадян, що їм допомагають, сотні тисяч по всій країні, а власників тварин, занепокоєних життям своїх чотирилапих улюбленців, мільйони. Політики, це ваш електорат. Отже, представляючи інтереси громадськості та усвідомлюючи історичне місце України в історії гуманізації Європи, ми закликаємо усю правоохоронну систему, поліцію, прокуратуру, суди підвищити стандарти суспільної безпеки та звертати ще більше уваги на злочини проти тварин у їхньому взаємозв’язку з правопорушеннями проти громадян. Україна поки що не є світовим економічним лідером, не знаходиться в авангарді боротьби з корупцією, але наша національна автентичність з давніх часів включає в себе і співіснування людей та тварин в одній екосистемі. Відродження здорового милосердя до природи і її дітей важливе».

Свою позицію щодо суду над Святогором опублікувала голова підкомітету з питань лісових ресурсів, об'єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об'єктів природно-заповідного фонду комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування Юлія ОВЧИННИКОВА. Вона нагадала про рух України до Європейського Союзу. «Україна має бути кращою. Саме на таку Україну чекає Євросоюз — державу з високими стандартами милосердя та логічним підходом до вирішення проблем. Як голова підкомітету з питань лісових ресурсів, об'єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об'єктів природно-заповідного фонду Верховної Ради України, як народна депутатка та співголова міжфракційної депутатської групи «Гуманна країна», як вчена та декан біологічного факультету, я безкомпромісно засуджую дії Олексія Святогора та сподіваюся на справедливе, європейське і зоогуманне рішення суду, - наголосила Овчинникова. – Членство у групах міжпарламентських зв’язків народних депутатів з провідними країнами світу збагатило мене унікальним досвідом. Важливо не тільки те, про який розвиток нас просять західні партнери, але й те, чого від нас чекають як саме собою зрозуміле».

Тож справа Олексія Святогора – це не просто ще один суд у низці судових засідань, що відбуваються щодня в Україні. Це курс на наше майбутнє. Зараз громадськість очікує від Київського апеляційного суду цивілізованого та виваженого рішення, котре буде зрозумілим суспільству, нашим європейським партнерам та не буде йти в розріз зі світовими стандартами гуманності.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Рубрика: