Які ж несвоєчасні рішення можновладців... Коли вони за що-небудь, нарешті, після довгих сумнівів вирішують взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, український державний, політичний і громадський діяч, останній гетьман України

Стобихівський тупик: без симпатії і правди?

Чому спорудження нової школи у волинському селі затягнулося на понад 10 років?
9 жовтня, 2018 - 18:22
РАНІШЕ У СТОБИХІВСЬКІЙ ШКОЛІ НАВЧАЛИСЯ АЖ У ТРИ ЗМІНИ. А СЬОГОДНІ ПРИМІЩЕННЯ ЗАЧИНЕНЕ, БАТЬКИ НЕ ПУСКАЮТЬ ДІТЕЙ ДО ШКОЛИ / ФОТО НАТАЛІЇ КРАВЧУК / «ВІСНИК+К»

ДІТИ — ПО ХАТАХ, ВЧИТЕЛІ У... СІЛЬРАДІ

Можливо, коли вийде цей номер газети, діти в селі Стобихівка, що в Камінь-Каширському районі на Волині, вже і підуть у школу. Та радше за все, ні. І торік батьки не пускали дітей у школу — на знак протесту проти затягування, як вважають, спорудження нового приміщення школи. Але час цього своєрідного страйку обмежувався кількома тижнями, а тут він розпочався з першого вересня, й кінця-краю не видно. Ба більше. На вимогу громади директор школи віддав ключі від приміщення, які тримає в шухляді стобихівський селищний голова. Останній же каже, що й він проти громади не піде...

Ідея забирання ключів малозрозуміла. Дітей батьки і так не пустять, а ось вчителям доводиться поневірятися по селу, бо на роботу вони мають виходити. А куди? Тож відсиджують у сільраді, пишучи плани і конспекти. Вчителі абсолютно не причетні до того, що нову школу не будують, але постраждали вже багато. Найперше, їм за вересень видали меншу заробітну плату. Хоча які юридичні підстави для цього — незрозуміло.

Сергій Сухацький, голова ініціативної групи «Стобихівський пролісок», на питання, коли підуть діти в школу, відповів: «А чого це всіх цікавить, але ви не запитуєте, а коли нам збудують школу?» Спорудження цієї школи в багатодітному селі, де самих дітей до шести років — понад 200, уже стало своєрідною епопеєю. Газета «День» також неодноразово розповідала про перипетії цього, так би мовити, процесу. Ніхто не суперечить, що школу будувати треба. Якісь порухи і були, але насправді від них залишились одні обіцянки. Попередній голова Волинської ОДА Володимир Гунчик запросив селян долучитися до будівництва. Мовляв, зробіть ваш внесок. Селяни створили «Стобихівський пролісок» і пожертвували на майбутню школу аж 600 тисяч гривень. Фактично ціле літо нічого не рухалося, порухи почалися вже перед початком навчального року. І закономірно, що батьки знову вдалися до перевіреного і зрозумілого їм заходу: шантажу страйком.

ІЛЮЗІЇ І РЕАЛЬНІСТЬ

У Стобихівці два рази бував (навесні та влітку) новий голова Волинської ОДА Олександр Савченко. Зустрічався з громадою. Роз’яснив: «Там був проект 2012 року за майже 120 мільйонів гривень — це 15 мільйонів доларів. І коли ми кинулися до того проекту... він не «літав» однозначно. Навіть не мав прив’язки до землі... Просто красивий малюнок. Тож його довелося переробляти. Лише в травні 2018 року рішенням сільської ради земля була виділена, оформлена і зареєстрована. За два з половиною місяці зроблено новий проект. За цінами цього року — 78 мільйонів — це менше трьох мільйонів доларів. Відчуваєте різницю? Нині він на експертизі, лише після цього ми зможемо оголошувати тендер, закладати фундамент і продовжувати роботу», — пояснював посадовець.

Світлана Сидорук, помічник народного депутата Ірини Констанкевич, живе у сусідньому зі Стобихівкою селі Карасин, була карасинським сільським головою. Як варіант, пропонувала «розвантажити» тісну стобихівську школу (яка розрахована на 70 учнів, а навчається 250) — хоча б тимчасовим довезенням дітей у Карасин. Тут сучасне приміщення, розраховане на 400 учнів, а навчається трохи більше, ніж половина. Вона підтримує бажання стобихівців будувати школу в їхньому селі: «Школа там вкрай потрібна, але як дитячий садок-школа, а старші учні могли б навчатися в Карасині».

Стобихівці абсолютно не сприймають такого варіанту, бо тоді «нам взагалі школу не будуватимуть». А наразі — біда грошам. Старий проект умовно «викинули у смітник» (заплативши 142 тисячі 2012 року та 100 тисяч гривень 2017 року), за новий уже заплатили 500 тисяч цьогоріч. Але щоб надійшли ці 500 тисяч гривень (як і 100 тисяч 2017 року), турбувалася перед урядом і прем’єр-міністром саме Ірина Констанкевич.

26 вересня в Луцьку відбулася чергова сесія обласної ради. Депутатів зустрічав пікет зі Стобихівки. Батьки стояли з плакатами «Наші діти достойні кращого!», «Збудуйте нам школу!» тощо. Сесія виділила один мільйон гривень на спорудження школи, голова ОДА повідомив депутатам, на якому етапі експертиза документації в Києві. Ще два мільйони чекатимуть на Стобихівську нову школу в резерві, їх використають, коли згаданий проект потрапить до переліку об’єктів, на зведення яких передбачать фінансування з Державного фонду регіонального розвитку.

Але і назавтра після сесії діти у Стобихівці у школу не пішли.

«ДО ВАС БУДЕ БАГАТО ПИТАНЬ!»

Незадовго після сесії обласної ради делегація стобихівців приїхала на прийом до голови Волинської ОДА Олександра Савченка. Власне, він уже два рази називав дату початку будівництва, остання була — до 1 жовтня, але, як кажуть, не склалося. Як повідомила прес-служба голови, «на черговому прийомі громадян 2 жовтня голова Волинської ОДА Олександр Савченко відповів на питання щодо ситуації зі школою у селі Стобихівка Камінь-Каширського району. «Хочемо подякувати від імені батьків вам, Олександре Іллічу. Ми чули виступ на сесії, дякуємо, що ви нас почули. Хочемо ще почути, коли закінчиться експертиза і почнеться будівництво, — звернувся сільський голова Валерій Сухацький. Натомість позиція Олександра Савченка дещо змінилася і стала більш жорсткою.

«У мене симпатія до вас зникла, тому будемо працювати виключно в межах законодавства. Всі процедури йдуть згідно з встановленими термінами. Ми й так йдемо ударними темпами. Ми за чотири місяці зробили те, що ви не могли зробити десятки років. І повірте, в мене до вас буде багато запитань: податки ви не платите, дітей у школу не пустили, вони не отримали гарантоване державою пільгове харчування, вчителі недоотримують заробітної плати. Ви були не щирі з першого дня, а я щиро вам намагався допомогти. Й обіцянки я свої виконую — сесія кошти дала, чекаємо на експертизу», — відповів голова ОДА». Кажучи про несплату податків, голова мав на увазі велику кількість незареєстрованих у Стобихівці пилорам...

Чи примарними є сподівання стобихівців на нову школу? Дуже скоро це покаже час. У Камінь-Каширському районі вже є довгобуд — школа у селі Осівці. Вона майже готова, навчання в ній мало розпочатися 1 вересня, але немає «живих» грошей, не надходять, будівельники в борг напрацювали вже на багато мільйонів... Логічною видається позиція і депутата обласної ради Василя Столяра, який відверто сказав, що: «Я, наприклад, проти виділення коштів на школу в селі Стобихівка Камінь-Каширського району. Там поряд є школа в Карасині. Крім того, ймовірно, створиться ОТГ. Це гроші на вітер. Ми не знайдемо 80 мільйонів гривень. Це все популізм».

Ось такі хитросплетіння становища, коли і влада багато років «спала», відбуваючись обіцянками, коли ситуацію, ймовірно, почнуть використовувати заради «політики». Як розібратися в цьому простим селянам, що закономірно вимагають належних умов для навчання своїх дітей? «Що нам Карасин? Нам потрібна наша школа, в нас багато дітей. А в стару школу, якщо не почнуть будівництва, може, і рік не ходитимуть!», — емоційно каже Сергій Сухацький.

 

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ