Я переконаний, що економічний стан народу — се головна підстава цілого його життя, розвою, поступу. Коли стан економічний плохий, то говорити про поступ, науку — пуста балаканка.
Іван Франко, український письменник, поет, публіцист, громадський діяч, перекладач

Студенти знають, як об’єднати державу

Острозький клуб вільного інтелектуального спілкування молоді відзначає своє дворіччя
21 травня, 2008 - 00:00
ЛИСТОПАД, 2006 РІК. ОСТРОЗЬКИЙ КЛУБ ВПЕВНЕНО КРОКУЄ ДО МЕТИ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Наприкінці березня 2006 року на презентацію книг із серії «Бібліотека газети «День», що проводила головний редактор Лариса Івшина в Одеській державній науковій бібліотеці імені М. Горького, прийшли студенти-політологи Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова. Під час спілкування вони поставили пані Івшиній запитання, яке стало початком тривалого шляху до внутрішньої інтеграції української молоді. Студенти спитали, в чому полягає національна ідея для України. Таке питання Ларисі Івшиній до того ставили в багатьох студентських, наукових аудиторіях. Відповідаючи на питання про національну ідею в Одесі, головний редактор «Дня» і авторка книги «Мої університети» сказала, що найкраще про це говорити в стінах Острозької академії — відродженого першого вищого навчального закладу України, де історичний дух нації поєднується з сучасним патріотизмом. Вже в травні молоді люди, що знайшли в собі ентузіазм побачити щось більше, ніж університетські аудиторії, приїхали до Острога. Цей, здавалося б, невеликий крок заснував справу з масштабною у загальноукраїнському вимірі ідеєю. Одесити, вперше побувавши на Західній Україні і познайомившись із однолітками з Острозької академії, зламали в своїй свідомості безліч стереотипів про українців західної частини держави, що побутують на сході. Тоді у студентів Одеси і Острога та Лариси Івшиної виникла ідея створити організацію, яка б працювала над об’єднанням молоді різних частин України. Так два роки тому виникла ідея створення Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді. Можливо, комусь тоді вона здавалась примарною. Адже щоденно в Україні створюються громадські організації з подібними цілями, проте незабаром зникають або перетворюються на пересічних грантоїдів, не знаходячи в собі сили протистояти суспільному опору. Але, напевно, недаремно Острозький клуб був створений саме в студентській аудиторії. Невичерпний ентузіазм молодих людей, освіченість та потреба спілкування з однодумцями зробили ідею Острозького клубу життєздатною.

Вже в листопаді того ж року старі знайомі зустрілися в Одесі, де до них приєдналися політологи Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Саме в Одесі було започатковано основний формат роботи Острозького клубу — дискусії на теми національної єдності, внутрішньої та зовнішньої інтеграції України в мислячій аудиторії. В День соборності, 22 січня, учасники Острозького клубу знову приїхали до Острога, куди було запрошено й студентів із Донецького національного університету, який пізніше став невід’ємною частиною організації.

За два роки учасники клубу, окрім Острога та Одеси, побували в Харкові, Луцьку, Донецьку, Луганську, Києві. В ці дні Острозький клуб проводить зустріч в Дніпропетровську. Молоді люди стали справжніми друзями, тому їх об’єднує не лише спільна справа, а й спільний відпочинок: літо — на березі Чорного моря, Різдво — в Карпатах, вивчаючи гуцульські традиції.

Очевидно, справа, яку започаткував Острозький клуб, насправді важлива та актуальна, адже за два роки діяльності учасники заслужили суспільне визнання. Їх часто запрошують на різного роду конференції, круглі столи, презентації, в кожному місті вони зустрічають охочих приєднатися до клубу.

Дворіччя Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді ознаменувалося запрошенням учасників на Український інтелектуальний молодіжний форум «Завтра: Світ, Україна, Я», під час якого відбувалася зустріч з Кофі Аннаном — сьомим Генеральним секретарем ООН, політиком світового рівня, приклад діяльності якого заслуговує наслідування. Під час спілкування зі стипендіатами програми «Завтра.ua» та учасниками Острозького клубу Кофі Аннан висловив думку, що, по суті, є гаслом діяльності ОК: «Ніхто не народжується хорошим громадянином — громадянську позицію потрібно формувати» . Тож уже протягом двох років учасники Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді крок за кроком намагаються сформувати громадянську позицію та розуміння потреб держави серед своїх однолітків. Позаду — позитивний досвід, попереду — ще багато роботи. Тож два роки — це лише успішний старт майбутнього марафону національної єдності.

Дар’я ВОРОБЙОВА , учасниця Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді, м. Харків:

— Ідея вільного інтелектуального спілкування молоді виникала неодноразово, але якнайкраще вона втілилась саме в Острозькому клубі, де об’єдналися молоді люди з різних регіонів України. Вперше представники від Харківського регіону приєдналися до цього клубу в листопаді 2006 року в Одесі. Я їхала до Одеського університету як на черговий круглий стіл, а потрапила до зовсім іншого середовища, де кожен уважно слухає іншого, де кожна слушна думка не оминається і ретельно обговорюється, де можливе справді вільне спілкування з такими самими молодими людьми, як і ми самі. Я так само, як і вся інша країна, потрапила в полон того міфу, начебто ми всі різні й ніколи не зможемо знайти спільну мову із Західною Україною. Але виявилося навпаки: хоч ми й різні, хоч ми й говоримо часом різними мовами, хоч і сприймаємо деякі речі інакше, ми все ж таки всі українці. І мета в усіх нас однакова — стати кращими і зробити життя кращим, адже наші пращури робили все для того, аби нам жилося краще. І ми цього заслуговуємо, і наші діти теж цього заслуговують, тож наш обов’язок — докласти якомога більше зусиль для створення кращого майбутнього. Минуло вже два роки, а ідея вільного інтелектуального спілкування ще не втратила своєї актуальності. Ми ще сильніше згуртувалися й стали гарними друзями. Ми стали частіше зустрічатися й тепер нас запрошують до різних університетів для участі у різних заходах. Все це є дуже приємно, адже доводить, що ми справді щось робимо, що це справді корисно і стає популярним. Ми відкриті до пропозицій і завжди відгукуємось на цікаві ідеї. Однією з останніх подій життя нашого клубу стала участь у форумі «Завтра.ua», який проводився у Києві за участю однієї з найвідоміших персон на всій планеті — екс-генеральним секретарем ООН Кофі Аннаном, який очолював цю організацію майже десять років. На форумі обговорювалися болючі для нашої країни питання: зовнішньої і внутрішньої політики, пріоритетів розвитку, наслідків глобалізації і перспектив в Україні. Тож нам було дуже цікаво почути думку експертів і стипендіатів програми «Завтра.ua».

ОК для мене — це, перш за все, коло друзів-однодумців, які можуть старанно вислухати твої думки стосовно актуальних подій і порадити щось цікаве. Я в ОК, тому що хочу зробити щось корисне для своєї країни і сподіваюсь, що разом з усіма у нас справді вийде.

Денис ПОД’ЯЧЕВ , учасник Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді, м. Харків:

— Так вийшло, що рівно через два роки після того, як відбулася перша зустріч студентів-політологів, яка стала предтечею Острозького клубу, ми були запрошеними до молодіжного форуму, що його влаштовував Фонд Віктора Пінчука «Завтра: Світ, Україна, Я». Не зважаючи на те, що вся увага була прикутою до головного гостя заходу — екс-генерального секретаря ООН Кофі Аннана, представники Острозького клубу поспілкувалися із студентами-учасниками форуму — молодими науковцями, майбутніми професіоналами з усіх куточків країни. Із задоволенням констатую, що поїздка була для нас вдалою вже з тієї причини, що ми змогли зацікавити амбітних молодих людей нашими ідеями. Їм є що сказати у їхніх наукових напрямках, їм буде що сказати у їхніх напрямках професійних, і тому їм, безумовно, буде цікаво щось сказати одне одному, висловити спільні думки, враження, уявлення. Ми як організація, яка постулює необхідність підвищення рівня суспільної інтеграції через молодіжну комунікацію, вважали обов’язковим взяти участь у заході, що мав на меті саме сприяння цьому.

Іван КАПСАМУН , учасник Острозького клубу, м. Одеса:

— Острозький клуб дав мені можливість пізнати себе, розширити загальний кругозір, дав можливість виявити свої організаційні якості. Також дав можливість більше дізнатися про університет, в якому я вчуся, і порівняти різні університети країни. Острозький клуб дав нам можливість пізнати Україну, побувати в різних містах, познайомитися з різними людьми, налагодити зв’язки. У нас є можливість оцінювати багатство України в культурному, економічному плані. За два роки зроблено чимало, але можна було й більше. Хоча, напевно, всьому свій час.

Сергій СТУКАНОВ , учасник Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді, м. Донецьк:

— Острозький клуб для мене — це символічний знак єдності українського суспільства. Це можливість виробляти спільні позиції в процесі спілкування, обговорення і доносити їх до аудиторій в різних містах. ОК — це духовна спільнота однодумців. За два роки учасники Острозького клубу подорослішали, вийшли на новий рівень потреб суспільства. Я вітаю всіх нас із дворіччям клубу, бажаю нам не меншої наснаги на подальшу роботу!

Ігор ПАСІЧНИК , ректор Національного університету «Острозька академія», професор:

— Як і більшість перспективних ідей, ідея Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді виникла спонтанно. Ми проводили традиційну конференцію «Дні науки в НаУОА», на яку з’їхалися представники ВНЗ із різних регіонів України. Були і викладачі, і студенти. Багато хто з них приїхав за порадою Лариси Івшиної, в першу чергу — щоб відвідати Острозьку академію. Враження в гостей були дуже сильними. Багато що було: і екскурсії академією, і старовинним Острогом, і цікаві доповіді... І вечір біля вогнища, який завершився співом гімну «Ще не вмерла Україна». Спілкування виявилося не лише цікавим, але й вільним, без закомплексованості. Схід вільно говорив із Заходом, і ніхто не мав проблем. Природно, виникло бажання спілкуватися далі. Ось так і з’явився Острозький клуб. Спочатку засідання проводилися переважно в Острозі, адже саме тут був даний імпульс. Далі його члени зустрічалися в різних містах — Одесі, Києві, Харкові, Донецьку, Луганську... Клуб реально робить те, що мали б робити наші політики — здійснює внутрішню інтеграцію України. Щоразу, коли учасники Острозького клубу приїжджають до академії, я намагаюся зустрітися з ними. Мене вражає ентузіазм і запал, з яким взялися студенти за справу об’єднання нашої держави. Спілкуючися з ними, відчуваєш внутрішню силу кожного. Це найкращі представники кожного з університетів, тому не дивно, що їхні починання не залишилися тільки на рівні ідеї. Зараз Острозькому клубу лише два роки. Проте скільки зроблено! Сподіваюся, що клуб, як і багато інших ініціатив, які були започатковані в Острозі, матиме добре майбутнє. Тим більше, що він має такого куратора — нашу Ларису Волинянку.

Ольга РЕШЕТИЛОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: