Треба за всяку ціну обминати ...широкі, розкриті двері і шукати правдивої великої брами, над якою віють непідроблені, неперелицьовані прапори нашого духу
Олена Теліга, українська поетеса, публіцистка, літературний критик, діячка ОУН

«Третє око» директора

Міносвіти пропонує школам установлювати відеоспостереження
15 червня, 2011 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Для керівництва навчальних закладів літо — це пора клопоту, зокрема, щорічного ремонту. І не тільки. Навесні цього року Міністерство освіти та науки запропонувало директорам шкіл та ВНЗ застосовувати технічне нововведення — встановлювати в закладах відеоспостереження. Про це йшлося в листі з рекомендацією від 11.04.2011, за Підписом першого заступника Міністра освіти Є. М. Суліми, до керівників загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації.

«Міністерство освіти і науки, молоді та спорту стурбоване інформацією, що надходить від правоохоронних органів щодо подальшого поширення наркоманії серед молоді. Епідемія наркоманії в Україні набуває все більшого розмаху: за даними експертів нині кількість споживачів психоактивних речовин сягає понад 500 тисяч осіб, переважно молодого віку», — йдеться у листі за МОНу.

Справді, наркоманія та алкоголізм в Україні має молоде обличчя. Як правило, все починається з 12—13 років — і в хлопців, і в дівчат. Дані Міносвіти підтверджують і в Міністерстві охорони здоров’я, де уточнюють, що 500 тисяч — це тільки споживачі ін’єкційних наркотиків. При цьому кількість наркозалежних людей у нас та різновидів наркотиків постійно зростають. Це не просто цифра, це тисячі смертей внаслідок передозувань, зростання поширеності ВІЛ-інфекції, гепатитів та інших небезпечних захворювань.

У щорічному посланні у Верховній Раді два місяці тому Віктор Янукович назвав наркоманію «національною загрозою» і зажадав від правоохоронних органів терміново розробити програму боротьби з наркоманією і наркоторгівлею. «Минулий рік ми оголосили війну наркоманії і наркоторгівлі. У найкоротші терміни чекаю від Служби безпеки України і Міністерства внутрішніх справ відповідних пропозицій і програм дій», — заявив він. Але конкретними кроками найперше відзначилися в Міносвіти.

Встановлювати відео нагляд — це лише рекомендація. Потрібне фінансування, оскільки «національна безпека» знову ляже на плечі батьків. Але чи можуть відеокамери допомогти, наприклад, зменшити кількість бійок та крадіжок в школах, запобігти непедагогічній поведінці вчителів чи провокаціям з боку дітей? Чи може відеоспостереження допомогти у створенні безпечного середовища в закладах освіти?

Встановлення відеокамер в школах — поширена практика в США та Європі. В Україні поки можна казати лише про окремі випадки застосування відеонагляду в школах.

— Півроку тому ми встановили в колегіумі системи відеоспостереження для того, щоб підвищити загальний рівень дисципліни учнів та вирішити деякі специфічні ситуації, — говорить директор колегіуму «Олімп», Світлана Юссеф-Селезньова. — Зараз вчителі використовують дані записи, аби проаналізувати свою роботу . Бійки чи крадіжки у нас не трапляються. Але нещодавно довелося переглядати відеозаписи, аби знайти загублені ученицею дорогі речі. Виявилося, що дитина забула їх в роздягальні, один з вчителів помітив її майно і забрав звідти, щоб не загубилося. Завдяки відеозапису вдалося швидко зрозуміти, хто може повернути власниці її речі. Хоч ми і не часто звертаємося до відеозаписів, але головна превентивна мета була досягнута одразу після встановлення системи. Адже коли діти розуміють, що за школою ведеться спостереження, вони стають більш дисциплінованими і пунктуальними. Причому такий спосіб контролю не принижує людської гідності, на відміну від нагляду охоронців.

Як відзначають освітяни, вони потребують використання відео з метою внутрішнього вирішення проблемних ситуацій. Допомогти розібратися в непростих технічних питаннях щодо відеоспостереження ми попросили Дмитра Данильченка, експерта в галузі відеонагляду.

— Система відеоспостереження складається з певної кількості відеокамер, записуючого пристрою — відеореєстратора і монітора, — розповідає пан Дмитро Данильченко, виконавчий директор компанії «Дата Лінк», яка є одним з лідерів на ринку систем відеоспостереження в Україні. — Залежно від розмірів школи, система відеоспостереження включає в себе 4, 8 або 16 камер. Відповідно, вуличні камери встановлюються біля входів у школу або місць, де збираються учні під час перерв і перед заняттями. Внутрішні камери переглядають холи, коридори, їдальню. Перегляд відеоподій ведеться співробітником охорони на моніторі. Дані відеокамер записуються відеореєстратором, що зберігає відеоархів не менше 2 тижнів. Спеціальне програмне забезпечення відеореєстратора Partizan дозволяє налаштувати параметри запису, оптимізуючи запис відеоархіву під розклад занять. Функція «шкільний дзвінок» дозволяє після дзвінка на перерву вести постійний запис з усіх камер, а при дзвінку на урок — по руху в полі зору тієї чи іншої камери. Керівництво шкіл звертається до нашої компанії не часто, тому що для встановлення відеоспостереження у державних закладах освіти необхідна державна програма і фінансування з держбюджету. Як правило, звертаються приватні школи та освітні заклади».

Але якщо держава не виділяє грошей на це, то, можливо, самі батьки змогли б фінансувати встановлення відеокамер, щоб зробити місце навчання своїх дітей більш безпечним?

— Збирати гроші з батьків заборонено законом, — розповідає директор спеціалізованої школи № 207 м. Києва Оксана Бєлкіна. — Бували випадки, коли незадоволені батьки писали гнівні листи у вищі інстанції або телефонували в кол-центри зі скаргами про те, що з них збирають гроші на потреби школи. Хоча з року в рік в школі виникають певні потреби, яких не передбачає державне фінансування, тому директори змушені просити батьків по можливості фінансово допомагати школі. Масове впровадження відеоспостереження в школах можливе лише у випадку державного фінансування. Але ідея відеоспостереження в школах хороша. Якщо комусь закортить з однокласником побитися, кран скрутити або ввечері вікна в школі розбити, розуміння того, що за приміщенням і територією навчального закладу ведеться спостереження, утримає від таких вчинків.

Саме тому Україні варто було б задуматися над державною програмою «Безпечна освіта», яка б передбачала обов’язкове встановлення систем відеонагляду в школах та вищих навчальних закладах. Звичайно, можна нарікати на нижчий рівень життя, але доки ми будемо чекати підвищення добробуту в нашій країні, ми можемо втратити не одне покоління.

Оксана МИКОЛЮК, «День», Ольга ГАЛЕНКО
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments