Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Туман не розсіюється

Оприлюднена доповідь експертів ВООЗ про походження COVID-19 ніяких сенсацій не містить, хоча й намагається мати вигляд наукоподібної
2 квітня, 2021 - 10:31
ФОТО РЕЙТЕР

Міжнародна група експертів, що включає 17 китайських учених і 17 учених з інших країн, вивчала вогнища поширення коронавірусу в Китаї в період з 14 січня по 10 лютого цього року і спробувала виявити походження вірусу за тими матеріалами в наукових і медичних установах КНР, що їх погодилася надати їм  китайська влада. Експерти дійшли висновку, що вірус SARS-CoV-2 міг з’явитися на оптовому ринку Хуанань в Ухані після доставки туди замороженої їжі, яка надходить на ринок із 20 країн. Однак ВООЗ не вважає ринок Уханя вихідною точкою поширення вірусу, оскільки деякі ранні випадки захворювання інфекцією були пов’язані з ринками в інших місцях або взагалі не були пов’язані з продуктовими торговими точками і перебували за межами Уханя і провінції Хубей. Щоправда, не зрозуміло, чому в цих місцях не було спалахів епідемії, подібних уханьській.

Тут уся хитрість у тому, що експерти ВООЗ слухняно дотримуються офіційної китайської версії (інакше їх просто не допустять до китайських матеріалів!) про те, що коронавірус був уперше виявлений у грудні 2019 року в Ухані. Оскільки насправді, як мені вже неодноразово доводилося писати, ковід-19 з’явився в Ухані не пізніше липня 2019 року, то за півроку свого непублічного існування він, за відсутності будь-яких карантинних заходів, гарантовано встиг поширитися по всіх провінціях Китаю. Тому для китайської влади і китайських лікарів та вчених, які перебувають під її повним контролем, не становило жодних проблем знайти зразки коронавірусу з інших провінцій, датовані більш раннім часом, ніж грудень 2019 року. Експерти ВООЗ звернули увагу на те, що в Ухані в грудні було виявлено понад 10 штамів коронавірусу, що вказує на те, що він виник не в грудні, а значно раніше, не пізніше жовтня 2019 року. Тому китайці цілком могли надати їм зразки коронавірусу з інших провінцій, датовані жовтнем і листопадом. Адже головне завдання китайської влади — це відвернути увагу міжнародної громадськості від вірусологічного інституту в Ухані, звідки, згідно з деякими версіями, і витік коронавірус.

Експерти ВООЗ визнали найбільш вірогідною гіпотезу про те, що кажани стали першими носіями вірусу, а після цього вірус мутував в організмах інших ссавців.  Коронавірус, на їхню думку, швидше за все, передався людині через «проміжного носія». До таких носіїв експерти віднесли норок, панголінів, кроликів, кішок, єнотоподібних собак, куниць і борсуків. Цивет, які фігурували в початковій версії доповіді, з остаточного тексту прибрали, вказавши: «Хоча роль цивет як проміжних носіїв у спалаху важкого гострого респіраторного синдрому (ВГРС) в 2002-2004 роках була підтверджена і спочатку передбачалася роль ящерів панголінів у спалаху COVID-19, наступні епідеміологічні та епізоотичні дослідження не підтвердили внесок цих тварин у передачу інфекції людині. Можливий проміжний носій SARS-CoV-2 залишається невловимим».

Цей висновок доповіді — ключовий. По суті, вчені, запрошені ВООЗ, розписалися у своєму безсиллі через півтора року після фактичного початку епідемії хоч найменшою мірою достовірно визначити, яким чином ковід-19 передався від тварин до людини. І це цілком природно. Адже експертам доводиться дотримуватися версії про час виявлення коронавірусу, постулованої владою КНР.  А влада, у свою чергу, змушена надавати експертам тільки ті матеріали досліджень, які прямо не суперечать цій версії. І за цими обмеженими матеріалами точний час і місце зародження коронавірусу встановити в принципі неможливо. Але це й потрібно китайській владі. Адже її головне завдання — переконати всіх, що вірус з’явився звідки завгодно, тільки не з уханьської лабораторії. Тим часом елементарне порівняння епідемій 2002—2004 і 2019—2021 років показує принципову різницю поведінки китайської влади. Коронавірус SARS-CoV, що спричинив першу з епідемій, мав безперечне природне походження. І китайські органи охорони здоров’я повідомили про виникнення епідемії, як тільки виявили коронавірус, і своєчасно попередили весь світ про небезпеку. Тоді, завдяки вчасно вжитим карантинним заходам, епідемію швидко вдалося взяти під контроль, і вона не мала настільки руйнівних наслідків, як нинішня.  У випадку ж з ковід-19 Пекіну було що приховувати, в даному випадку — лабораторне походження коронавірусу. Приховувати ж його передбачувану передачу від панголінів, цивет або інших тварин не було жодного сенсу. Велетенська затримка між реальним початком епідемії й офіційним оголошенням про неї — майже у півроку — пояснюється, швидше за все, тим, що спочатку кілька місяців керівництво уханьської лабораторії приховувало витік від провінційної і центральної влади, а потім центральна влада ще кілька місяців таїла епідемію від зовнішнього світу, посилено закуповуючи передбачувані засоби боротьби з нею. В результаті на той момент, коли про пандемію ковід-19 стало відомо світу, всі карантинні заходи вже були багато в чому марними. Коронавірус встиг поширитися не тільки по всьому Китаю, але і в низці інших країн.  У Росії влада була інформована про початок епідемії в своїй країні вже в листопаді 2019 року, але теж не поспішала поділитися цим знанням з усім світом і зі своїм народом, а воліла під завісою епідемії провести конституційну реформу щодо увічнення влади Путіна.

Експерти ВООЗ не змогли встановити, коли коронавірус почав поширюватися серед людей. Вони навіть не змогли знайти прямих підтверджень версії, згідно з якою вірус поширювався за два місяці до перших масштабних спалахів, тобто в листопаді — грудні 2019 року. Існуючі ж версії виникнення коронавірусу вчені ранжирували наступним чином:

1. Передача людям від кажанів через посередника — найбільш імовірно;

2. Передача людям безпосередньо від кажанів — можливо;

3. Вірус передався людям через заморожені продукти — малоймовірно;

4. Витік коронавірусу з лабораторії в Ухані — вкрай малоймовірно.

Насправді остання версія якраз і є правильною. Але визнати її основною і тим більше єдиною реальною ВООЗ ніяк не може. І справа не лише у величезній залежності Всесвітньої організації охорони здоров’я від Китаю. У зв’язку з цією залежністю новий держсекретар США Ентоні Блінкен звинуватив авторів доповіді ВООЗ у політизованості і заявив, що «Пекін допомагав її писати». А 14 держав (Австралія, Великобританія, Данія, Ізраїль, Канада, Литва, Латвія, Норвегія, Словенія, США, Чехія, Естонія, Південна Корея і Японія) виступили зі спеціальною заявою про доповідь ВООЗ, де висловили «загальну занепокоєність» тим, що  дослідження «сильно затягували, а у експертів не було доступу до повного обсягу інформації і до зібраних зразків». Характерно, що серед тих, хто не підписав заяву, — Франція, Німеччина, Голландія та інші найбагатші члени Євросоюзу. Вони явно не хочуть сваритися з Китаєм.  Але і підписанти на чолі із США не ризикують звинуватити Китай у лабораторному витоку коронавірусу. Адже якщо такий витік буде доведено і визнано офіційно на міжнародному рівні, то Китай може стати об’єктом міжнародних багатомільярдних позовів, які він, ясна річ, задовольняти не буде.

І це найбільш руйнівним чином вплине на всю систему міжнародних відносин, як політичних, так і торгово-економічних. А виключати з них такого гіганта, як Китай, ніхто не збирається. Ось і озвучує КНР відверто брехливу інформацію, на зразок того, що в один із днів наприкінці березня в країні було виявлено лише 8 нових носіїв коронавірусу, і всі ці випадки — привізні. А ВООЗ вдає, що вірить наскрізь брехливій ??китайській статистиці, та й статистиці низки інших країн, зокрема африканських, про число інфікованих та померлих від коронавірусу. Більш того, чиновники ВООЗ вимагають від усіх країн світу, щоб вони неухильно виконували її рекомендації. Але як можна виконувати рекомендації організації, яка має хибні уявлення про масштаби та географію поширення пандемії, представляючи картину в світовому масштабі більш райдужною, ніж вона є насправді! Крім того, ВООЗ фактично не має жодного стосунку ні до виробництва, ні до поширення вакцин, про що держави воліють домовлятися безпосередньо.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Газета: 
Рубрика: