Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

У Києві скасують «опалювальний сезон»?

Столична влада планує встановити лічильники на теплоенергію в усіх будинках і дозволити киянам самим вирішувати, коли вмикати або вимикати тепло у своїх оселях
15 жовтня, 2013 - 12:38
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Опалювальний сезон у Києві зникне через три роки. За цей час влада планує встановити лічильники на теплоенергію в усіх київських будинках, що дозволить киянам не чекати сезону, а самостійно вирішувати, коли вмикати опалення у квартирі.

Натомість початок нинішнього опалювального сезону вкотре розчарував киян. Протягом першого тижня до системи теплопостачання було підключено трохи більше 80% об’єктів. Сьогодні близько 10% будинків все ще залишаються без тепла, а в тих, де теплопостачання вже увімкнули, температура досі не піднялася до норми.  За словами керівника Департаменту житлово-комунального господарства Київської державної адміністрації Дмитра Новицького, проблему спричинило пришвидшення терміну подачі теплоенергії. «Протягом трьох днів середньодобова температура не перевищувала восьми градусів. Згідно з положенням, це зобов’язує нас розпочати опалювальний сезон раніше, ніж було заплановано. Але неможливо одночасно ввімкнути всі котли й подати опалення в усі будинки. Початок опалювального сезону — це процес тенденційний. Підключається більше споживачів — підвищується подача тепла, а підвищення подачі тепла дає можливість збільшити число споживачів. Насамперед ми ввімкнули опалення в дитсадках, інтернатах, пологових будинках і лікарнях. Після цього почали вмикати й у житлових будинках та офісах. Виникали й аварійні ситуації, за яких доводилося вимикати опалення, але це — поодинокі випадки».

Голова наглядової ради «Київенерго» Іван Плачков стверджує, що брак часу — не єдина проблема. Система подачі енергії в Україні застаріла. Єдиний вихід для нас — перейняти досвід західних країн.

«По-перше, споживач послуг незалежно від форми власності має укласти договір із організацією для постачання енергії. Сьогодні постачання теплоенергії здійснюється на підставі так званого публічного договору між владою та громадою. Це унеможливлює звернення киян до суду зі скаргами на неякісне постачання тепла. А для влади ускладнює процес отримання оплати за надану послугу. По-друге, встановлюються прибори для обліку спожитої енергії  на кожну споруду, незалежно від призначення. Це — лічильники обліку теплоенергії, які мають бути в кожному будинку. Після цього поняття «опалювальний сезон» зникає як таке. Для постачання теплоенергії не буде ні початку, ні кінця. «Київенерго» забезпечить наявність носія тепла в системі протягом усього року, а споживач зможе вмикати опалення тоді, коли сам захоче. До цього ми обов’язково перейдемо, але поступово».

Експерт Центру досліджень енергетики Олександр Харченко також впевнений, що перехід на будинкові лічильники — правильне рішення. «Сьогодні з 12 тисяч київських будинків 2600 обладнано лічильниками тепла. У більшості спостерігається споживання скорочення від 25 до 32 % тепла на рік. Велика кількість теплоенергії втрачається через неякісне обладнання: труби протікають, а за втрачену теплоенергію сплачують споживачі. Після встановлення лічильника мешканці будинку сплачуватимуть лише за безпосередньо спожиту енергію. Люди знатимуть, за що вони платять. Приміром, на лічильнику сто гігакалорій. Мешканці зібралися, розібралися між собою, як платитимуть, і оплатили ці сто гігакалорій. Крім цього, наявність лічильників стимулюватиме «Київенерго» до суттєвого переоснащення систем теплопостачання, оскільки втрати енергії завдаватимуть йому збиток».

На думку Олександра Харченка, для обладнання будинків лічильниками Києву необхідно три роки. Фінансування проекту здійснюватиметься з міського та державного бюджетів. За приблизними підрахунками, для оснащення всіх київських будинків лічильниками необхідно 300 мільйонів гривень.

Цікаво, що, наприклад, скандинавські країни практикують інший, індивідуальний порядок підключення до системи теплопостачання. Зокрема їхні будинки обладнано лічильниками поквартирно. В Україні ідея квартирних лічильників для більшості громадян утопічна. Будинки, що зводилися за радянських часів, оснащено вертикальною системою теплопостачання, за нею енергія подається на увесь стояк однаковою мірою. Нові ж будинки мають паралельну систему теплопостачання, що дає змогу їм встановлювати поквартирні лічильники, які можуть бути розміщені в під’їзді, як і лічильники для обліку електроенергії.

Олена БЕРЕЖНЮК
Газета: 
Рубрика: