Публіка виявляє ненаситну цікавість до всього, за винятком того, що дійсно варто знати.
Оскар Уайльд, видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст

У пошуках «формули успіху»

Квітневі анонси науково-популярних і розвиваючих подій у Києві, Львові та Вінниці
2 квітня, 2019 - 11:05
ЩЕПЛЕННЯ ВІД ДУРНИЦЬ. МИНУЛИМИ ВИХІДНИМИ В КИЄВІ ВЖЕ ВДРУГЕ ВІДБУВАВСЯ ФЕСТИВАЛЬ НАУКОВОГО АБСУРДУ. ЛЕКЦІЇ, ЕКСПЕРИМЕНТИ В ДЕМОНСТРАЦІЙНІЙ ЗОНІ, ВІКТОРИНА, ПРИСВЯЧЕНА НОБЕЛІВСЬКІЙ ПРЕМІЇ — ЦІКАВО БУЛО І ДОРОСЛИМ, І МАЛЕЧІ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Фізико-математичні спеціальності не є аж такими популярними серед абітурієнтів й обирають їх зазвичай хлопці. Цього місяця в Києві відбудеться одразу кілька подій, так би мовити, на підтримку дівчат, які хочуть працювати в математиці і STEM загалом. Львівська політехніка запрошує всіх на Наукові фестини, де обіцяють і демонстрації винаходів, і екстремальне шоу, що, цілком можливо, зацікавить майбутніх студентів. А у Вінниці поради для розвитку і навіть шанс втілити свою «ідею на мільйон» отримають ті, хто працює в агротехнологіях.

КИЇВ

Годуємо мозок

Як зробити це грамотно, розкажуть під час дискусії «Нагодуй свій мозок. Правда та міфи про здорове харчування», що відбудеться 4 квітня в книгарні «Є» на вулиці Лисенка, 3. Подію організовує власне книгарня «Є» і видавництво «Наш формат».

На заході презентують книжку Ліси Москоні «Їжа для мозку. Наука розумного харчування». Учасники обговорення — Дар’я Озерна, популяризаторка науки та ведуча радіоблогу «ФізКультура», а також Артем Албул, автор науково-популярного й просто популярного YouTube-каналу «Клятий раціоналіст».

«Разом із нашими спікерами ми поговоримо про те, що слід їсти, щоб мозок був здоровим, якими принципами здорового харчування послуговуватися, чому не все, що пишуть у інтернеті, правда, і на що варто зважати, обираючи для себе раціон харчування», — обіцяють організатори.

Початок о 18.30, вхід вільний.

«Знімаємо порчу» з математики

Саме цьому буде присвячена чергова зустріч у рамках масштабного проекту знань «Інтелектуальні дискусії», що відбудеться 13 квітня о 14.00 у бібліотеці імені Остапа Вишні (вулиця Грушевського, 9).

«Дано. Не дано. «Пороблено» з математикою. Не та генетика? Логіка — це вроджено?.. Приходьте, щоб почати рухатися на зустріч математиці і нарешті її зрозуміти, полюбити раз і назавжди, усвідомити бар’єри до сприйняття математики та подолати їх. Це можливо — «іноземну математику» зробити рідною мовою», — заохочують організатори на сторінці події у «Фейсбук».

Допомагатимуть «подружитися» з математикою авторитетні експерти: Ірина Єгорченко, кандидат фізико-математичних наук, старша наукова співробітниця Інституту математики НАН України, співзасновниця Математичного руху та ГО «Точка росту: освіта і наука», Валентина Мержиєвська, співзасновниця і викладачка «БеркоШко», Олена Клименко, кандидат фізико-математичних наук, викладач київської політехніки, яка паралельно працює інженером у сфері ІТ, Олена Ванєєва, старша наукова співробітниця Інституту математики НАН України, кандидат фізико-математичних наук. Компанію їм складе Сашко Петров, математик за освітою, який працює програмістом і багато років займається математикою з учнями різного віку. 

Вхід вільний.

Жінки + математика

На нас чекає ще одна крута математична подія. 20 квітня в Інституті математики НАН України (Київ, вулиця Терещенківська, 3) уперше відбудеться всеукраїнський захід, присвячений жінкам у математиці.

Ідея належить уже згаданій Олені Ванєєвій (до речі, в №28 — 29 «Дня» за 14 — 15 лютого цього року виходило інтерв’ю з пані Оленою «Про науку без гендерних стереотипів»). Серед установ-організаторів — Інститут математики НАН України, Київський академічний університет та Київський університет імені Бориса Грінченка, захід спонсорує видавницька група Elsevier.

Головна мета — популяризація математики серед дівчат та зменшення гендерного дисбалансу в цій сфері. Крім цього, школярки і студентки зможуть встановити особисті контакти з успішними жінками-математиками.

Організатори відзначають, що в Україні багато дівчат, які полюбляють математику, та студенток, які навчаються на математичних спеціальностях, проте відсоток дівчат, які продовжують навчання в аспірантурі, стають викладачами й науковцями, суттєво менший. Тож успішні математики надихнуть на роботу в цій сфері, а також поділяться секретами професії.


ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

У першій частині заходу відбудуться лекції про видатних жінок-математиків минулих століть, у другій про свій досвід роботи розповідатимуть сучасні українські сучасниці, які досягли кар’єрного успіху. «На десерт» — вільне спілкування. Організатори обіцяють сюрпризи, і щоб бути в темі, треба зареєструватися на сайті події і стежити за оновленнями.

Прекрасна «плюшка» — завдяки гранту від Mathematical Sciences Sponsorship Fund організатори зможуть оплатити дорогу до Києва і назад для дівчат із інших міст України. Кількість грантів обмежена, тож треба швидше зареєструватися, вказавши свою мотивацію для участі в заході. Граничний термін подачі заявок на фінансову підтримку — 5 квітня. Чи отримала заявка підтримку, організатори повідомлять до 8 квітня.

STEM для сміливиць

Ще одна подія для дівчат, яка має надихнути працювати в STEM (наука, технології, інженерія та математика). Друга конференція дівчат для дівчат «STEM: Досліджуй. Змінюй. Надихай» відбудеться 26 квітня у центрі інновацій iHUB (вулиця Хрещатик, 10). Серед організаторів — центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» та ініціатива «Дівчата STEM». До участі запрошуються дівчата віком від 14 до 24 років.

«Дівчата STEM» — це менторська програма, що реалізовується в Україні протягом трьох років. За цей час було створено спільноту успішних у STEM жінок, яких на сьогодні вже 60 і які стали менторками для 68 дівчат із різних регіонів країни.

«Незалежно від того, чи ти ще обираєш напрям навчання чи вже визначилась або хочеш змінити його, конференція від дівчат для дівчат — для сміливих дівчат, готових зробити наступний крок у особистому та професійному житті, познайомитись з креативними дівчатами, дізнатись більше про STEM-спеціальності та про проекти, які дівчата реалізували впродовж трьох місяців», — анонсують організатори.

Реєстрація на конференцію триває до 16 квітня включно, зробити це можна за посиланням на фейсбук-сторінці події. Організатори радять пояснити свою мотивацію — це стане важливим критерієм при виборі учасниць.

ЛЬВIВ

Урбаністичний соціалізм і постсоціалізм у Китаї

Дослідник П’єр М’єж, який є доцентом соціології в Пекінському педагогічному університеті, 10 квітня прочитає лекцію «Перехід від системи робочих бригад (Danwei) до ринкових механізмів у Китаї: переосмислення китайського досвіду урбаністичного соціалізму і постсоціалізму».

Лекція стосуватиметься кількох ключових тем. По-перше, сільська міграція до міст і структура подвійного громадянства, по-друге — новий ринок житла та створення спільнот «власників майна», третя тема — труднощі в побудові системи соціального захисту, четверта — поява приватного життя та індивідуалізація.

Захід розпочнеться о 18.30 у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи. П’єр М’єж читатиме лекцію англійською мовою, але також буде синхронний переклад українською. Більше про подію можна прочитати на сайті центру. Вхід вільний.

Про етичні виклики науки і технологій

11 квітня ректор Ліонського католицького університету Террі Манья проведе відкриту лекцію «Етичні виклики науки і технологій у XXI столітті». Його виступ стосуватиметься того, чи існують межі в наукових дослідженнях, які людині краще не переступати.

Як розповідають організатори, Террі Манья — священик, професор фізики з 26-річним досвідом викладання і досліджень (тема — фізика твердих станів), доктор морального богослов’я, член Французької академії технологій. Манья тривалий час займається вивченням етичних аспектів науки і технологій і на зустрічі поділиться результатами багаторічних досліджень на цю тему.

Лекція відбудеться англійською мовою з забезпеченням синхронного перекладу українською.

Розпочнеться захід о 18.00 у Центрі Шептицького в аудиторії №127. Вхід вільний за умови попередньої реєстрації на сторінці події в інтернеті.

Наукове свято

Уже вп’яте в Національному університеті «Львівська політехніка» відбудуться Наукові фестини. 19 квітня цей захід збере довкола головного корпусу університету понад 30 локацій для презентацій наукових винаходів, мистецьких заходів та оригінальних перформансів, які мають продемонструвати присутнім перспективи української науки та освіти.

Місце проведення — територія біля головного корпусу Львівської політехніки (вулиця Степана Бандери, 12). Початок о 10-й годині.

ВIННИЦЯ

Інтенсив із агроідей

Мозковий штурм Vinnytsia Agro Idea Garage відбудеться 5 квітня в молодіжному центрі «Квадрат». Провідні експерти з агробіотехнологій, енергоефективності, діджиталізації, корпоративного управління, food-технологій і продажів розкажуть про інноваційні приклади роботи в агрохолдингах, поділяться секретами просування товарів, а також покажуть, як можна створити реальну бізнес-модель і вдалу стратегію виходу проектів на ринок.

За результатами заходу автори найпрогресивніших ідей отримають запрошення на лекційний інтенсив із розвитку технологічного бізнесу для агрогалузі від українських і міжнародних експертів. Також можна отримати шанс пройти повну тримісячну акселераційну програму, минаючи етап півфінального відбору до проекту, та отримати роботу в одному з найбільших агрохолдингів України.

Участь у інтенсиві безплатна. Щоб стати учасником, необхідно заповнити реєстраційну форму на сторінці події в інтернеті. Організатори радять прихопити з собою ноутбуки, гарний настрій і «валізу вибухових пропозицій».

Про філософію і Томос

19 і 20 квітня на базі Донецького національного університету імені Василя Стуса триватиме науково-практична конференція «Філософські рефлексії сучасних світоглядних дискурсів». Учасники дискутуватимуть, зокрема, про сучасне розмаїття світоглядних дискурсів і тенденції їх трансформацій, міжкультурну комунікацію в сучасних соціальних процесах, український соціум в умовах світоглядного протистояння. Також йтиметься про війну як протиборство світоглядів та ідентичностей, специфіку релігійного бачення світоглядних проблем та сучасне українське православ’я в пошуках самоідентифікації.

У межах конференції планується круглий стіл на тему «Томос для України: геополітичні, релігійні та культурні аспекти».

Вхід на подію безплатний. Більше про конференцію можна дізнатися на сайті «Наука в ДонНУ імені Василя Стуса».

Підготували Марія ПРОКОПЕНКО, «День», Дмитро ПЛАХТА, «День», Львів, Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 
Рубрика: