Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Узаконьте... «чорний контрабас»!

Волонтери просять законодавців спростити ввезення приладів нічного бачення для потреб армії, як це дозволено в Європі
12 липня, 2016 - 10:25
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Інакше тим, хто купує так звану нічну оптику за кордоном і ввозить її через український кордон, щоб доставити бійцям на фронт, загрожує до дев’яти років позбавлення волі. Наше законодавство не дозволяє вільного обігу технічних спецзасобів, до яких належить таке обладнання. Ширше про цю проблему шість волонтерських організацій розповіли у відкритому листі до Президента України Петра Порошенка. Активісти наголосили, що від весни 2014 року закупили та передали військовим десятки тисяч тепловізорів, приладів нічного бачення, оптичного обладнання, радіостанцій, GPS-навігаторів, безпілотних літальних апаратів та інших технічних засобів. Майже все доводилося ввозити нелегально.

Як зазначив у коментарях до листа волонтер та один із підписантів звернення Роман Сініцин, 90% усього, що за ці два роки ввезено на фронт, це «чорний, чорний контрабас» (тобто контрабанда. — Авт.). «Відповідно до українського законодавства, будь-який пристрій чи прилад, складніший за викрутку, може бути визнаним спеціальним технічним засобом, за володіння яким передбачено, відповідно до ст. 359 Кримінального кодексу України, кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі, — йдеться у листі волонтерів. — Відсутність у законодавстві чіткого та вичерпного переліку характеристик спеціальних технічних засобів призводить до того, що легально привезти в Україну, розмитнити й поставити на баланс прилади та пристрої не можуть навіть державні структури. При цьому йдеться не про спеціальні технічні засоби, а про прилади та пристрої, що перебувають у вільному цивільному обігу в ЄС, США, Канаді та інших цивілізованих країнах».

«МИ ВСІ ДРУЖНО ПІДЕМО В ЛУК’ЯНІВСЬКЕ СІЗО»

Щоб усунути такі перепони, ініціатори листа просять законодавців змінити наші закони відповідно до європейських. Зокрема, внести зміни до ст. 359 Кримінального кодексу України, визначивши чіткий і вичерпний перелік пристроїв, що є спеціальними технічними засобами, та їхні технічні характеристики. Крім того, передбачати кримінальну відповідальність виключно у разі незаконного застосування таких приладів.

Так волонтери просять убезпечити самих себе та тих, хто допомагав у закупівлі нічної оптики для бійців. «Нам ідуть назустріч люди, які ставлять підписи на документах під час перетину кордону, ті ж митники та контрабандисти. Ми даємо купу папірців, що ми від благодійного фонду, що це для такої-то військової частини, тобто є підтвердження процедури, але це під час війни. Коли прийдуть інші часи та влада, почнуть з’ясовувати, чим ми займались, і ми всі дружно підемо в Лук’янівське СІЗО», — пояснює Ігор Федірко, волонтер Фонду «Комбат-UA» (ця організація — одна з підписантів листа).

«ВМОНТОВАНИЙ У РЕШІТКУ АВТОМОБІЛЯ ВІДЕОРЕЄСТРАТОР — ТЕЖ НЕЗАКОННИЙ»

За підрахунками Федірка, держава за час конфлікту на Донбасі змогла закупити для армії тисячу-півтори приладів нічного бачення, та часто ця техніка вже була у використанні. Для порівняння — один «Комбат-UA» привіз військовим до п’яти тисяч одиниць такої оптики.

«Це обладнання можна купити в будь-якому європейському чи американському магазині без жодних дозволів. Тобто ми просимо надати такі самі умови, як у цивілізованих країнах світу. Ми ж не бананова республіка, — продовжує Ігор Федірко. — Наразі будь-яке обладнання завозиться в Україну нелегально, записується, що це деталі або несправний прилад. Не можна законно ввозити деталі до нічної оптики, що ускладнює ремонт, а в більшості випадків унеможливлює його. Сканери радіочастот, наприклад, завозять як звичайні радіоприймачі. Насправді це приймач потрійного призначення, але він жодної шкоди не може завдати захищеному зв’язку, яким користуються наші спецслужби. Але його додали до цього переліку за принципом: усе, що не дозволено, теж заборонено».

«Загалом цей перелік технічних спецзасобів створювали за часів Януковича,  СБУ унеможливило для нормальних людей користування такими засобами. За нормами нинішнього законодавства, відеореєстратор, що вмонтовується в решітку автомобіля, теж є протизаконним», — уточнює Федірко.

АДМІНІСТРАЦІЯ ПРЕЗИДЕНТА — «ЗА» ЗМІНИ ЗАКОНІВ

Активісти кажуть, що настав час розібратися з небезпечними подвійними стандартами, бо це породжує додаткове поле для маніпуляцій. На щастя, облав чи перевірок волонтерські об’єднання ще не мали, але на майбутнє їх не виключають. «У нас є лабораторія з ремонту нічної техніки. Там щодня обладнання більше, ніж на 180 тисяч доларів. Якщо туди прийде будь-яка перевірка СБУ чи прокуратури, всіх нас ув’язнять», — додає Ігор Федірко.

У своєму листі активісти попросили створити робочу групу, до складу якої включити представників волонтерської спільноти, та спільно почати роботу над законодавчими змінами. Нещодавно волонтерам зателефонували з Адміністрації Президента, обіцяли, що таку групу невдовзі створять, перше засідання планується на липень. Якщо все справді вдасться, це можна розцінювати як незначну подяку волонтерам від держави за їхню дворічну роботу на зміцнення української армії.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: