Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе.
Олесь Гончар, український письменник

Узаконити беззаконня?

Київська влада черговий раз готує до затвердження скандальнийгенеральний план розвитку столиці до 2025 року
10 липня, 2019 - 20:02
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Основоположний для розвитку міста і приборкання бурхливого росту передмість документ мали ухвалити ще кілька років тому, але через опір громади депутати Київради не наважалися виносити його на голосування. Після призначення на посаду мера Віталій Кличко теж обіцяв громаді якнайшвидше ухвалити Генплан-2025, бо як же розвивати столицю без важливого документа? Однак громада знову дала про себе знати, що не дозволить узаконити протиправну забудову міста.

Тоді міська влада пішла іншим шляхом — почали готувати детальні плани територій, мовляв, це необхідна передумова для ухвалення, власне, генплану столиці. Однак у ДПТ знову ж з’являлися пункти про знищення зелених зон чи ущільнення забудов з понаднормовою висотою, проти чого виступала громада в історії з генпланом. Дивним чином до розробки ДПТ долучалися представники компаній-забудовників. Чимало схвалених Київрадою детальних планів територій громадськість оскаржувала в судах, деякі рішення суд визнавав протизаконними.

Тепер на-гора виносять сам генплан-2025. На початку червня Віталій Кличко заявив, що проєкт плану буде представлений на громадські обговорення уже в липні, а на розгляд Київради — у жовтні. За словами Київського міського голови, до нього долучилися не лише фахівці з органів місцевого самоврядування та Мінкульту, а й запрошені з Лейпцига експерти з містобудування.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Днями в міській газеті «Хрещатик» у розділі «Реклама» з’явилася заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту Генерального плану міста Києва. У громадськості є 15 днів на внесення зауважень і пропозицій до департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації.

Але до чого вносити рекомендації чи зауваження? На сайті Департаменту містобудування та архітектури КМДА поруч із діючим Генеральним планом Києва до 2020 року прикріплений проєкт на наступні п’ять років, датований ще 2015 роком. Результати роботи київських та лейпцизьких експертів, про які згадував Кличко, на офіційних ресурсах поки не оприлюднені.

На сайті департаменту є лише інформація про мету стратегічної екологічної оцінки та ймовірні наслідки реалізації проєкту, приміром, який це матиме вплив на клімат та мікроклімат, повітряне, водне, геологічне середовище і земельні ресурси, а також на навколишнє середовище, здоров’я населення і території з природоохоронним статусом. Навпроти кожної зі згаданих позицій вказано, що негативний вплив не прогнозується.

Активіст Георгій МОГИЛЬНИЙ зауважує, що підготовка стратегічної екологічної оцінки нічим не загрожує місту, але сам старт просування генплану тривожить, тому слід тримати питання під контролем.

«Нинішнє керівництво Києва таки збирається виносити на обговорення новий генплан, причому в розпал літа, коли люди у відпустках, швидко за два місяці це обговорять, а восени ухвалять, — прогнозує відомий архітектор, розробник діючого генерального плану столиці Сергій ДЮЖЕВ. — Але документ розробляється незаконно. Свого часу президент видавав указ щодо проблем Києва, у ньому містився пункт про генплан, що потрібно допрацювати розділ, присвячений історичній частині міста та охороні культурної спадщини. Потрібно було уточнити нинішній генплан у частині історико-архітектурного опорного плану. Натомість екс-мер Києва Леонід Черновецький та певні люди, що й зараз при владі, вирішили розробити новий генплан. Це робилося тільки з однією метою — щоб узаконити сотні порушень попереднього генплану, що були здійснені за часів Черновецького».

«Зараз ми бачимо наслідки такої політики: десятки незаконних забудов, постійні конфлікти і протистояння, людей карають за те, що вони борються за свої права, — продовжує Сергій Дюжев. — У законі про регулювання містобудівної діяльності сказано, що чинний генплан є безстроковим, тобто нинішній владі потрібно було замовити його коригування. Слід було передати всі рішення Київради розробникам документа й оцінити, чи ці рішення корисні для міста, чи вирішують вони наявні міські проблеми, й вибрати серед них здорові ідеї. Замість цього намагаються протиправний генплан перефарбувати у потрібні кольори й узаконити беззаконня. Зрештою, потрібно змусити владу провести інвентаризацію земель, будівель, об’єктів різного соціального призначення і почати коригування чинного генплану на певний термін з урахуванням приміської зони. Проблем — цілий клубок, але все впирається у те, що немає бажання якісно та професійно виконувати поставлені завдання, бо треба поступитися своїми інтересами на користь інтересів міста і країни».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ