Кожний нарід може лише тоді духовно і фізично розвиватись і рости, якщо його громадяни користуються повною свободою совісті, думки, слова та зібрань.
Михайло Сорока, український політичний діяч, дисидент, член ОУН

Уже не лікарня, ще не музей

Замок князів Радзивіллів у містечку Олика на Волині, врешті, хочуть реконструювати. Але що тут буде замість утримання психічно хворих, усе ж ще неясно
19 березня, 2021 - 11:33
ЗАМОК У ОЛИЦІ ПОТРЕБУЄ НИНІ ДУЖЕ ВЕЛИКИХ КОШТІВ ДЛЯ РЕКОНСТРУКЦІЇ

ЗАМОК У ОЛИЦІ БУВ РЕЗИДЕНЦІЄЮ... ПОЛЬСЬКОГО ПРЕЗИДЕНТА
Замок у Олиці планують відремонтувати за державні кошти, в межах програми «Велика реставрація». В минулі роки була вже не одна спроба виселити з колись розкішного маєтку психіатричну лікарню, перетворити приміщення, а водночас і містечко, на привабливу туристичну локацію. В один час говорили про облаштування тут навіть президентської резиденції, на зразок тих, що є в Карпатах. Та щоразу все впиралося в банальне: а де брати кошти?..

Доки в Україні та на Волині сподівалися на примарного інвестора, в Білорусі замки Радзивіллів у Несвіжі та Мірі були відреставровані коштом державного бюджету. Палац у Мірі, між іншим, реставрували 27 років! І хоча власне оригінальних радзивіллівських речей тут, може, й мало, але є копії, є речі, які збирали з усього світу, щоби відновити стиль палацового комплексу. І якщо в Несвіжі мешкає десь 15 тисяч населення, то тепер тут щороку приймають по 470 тисяч туристів. У Мірі немає і трьох тисяч людей, а туристів також сотні тисяч.

Олиці, певно, в найкращих мріях не світить та сума, яка витрачена була в Білорусі. Бо навіть включення до програми «Велика реставрація» ще не гарантує задоволення найпростіших потреб. У минулі роки були різні прожекти щодо залучення коштів представників роду Радзивіллів, співпраця з поляками, які вже не перший рік фінансують реконструкцію кафедрального костелу святої Трійці, одного з найгарніших у Європі часів Радзивіллів, і це найбільші інвестиції Польщі в таку культурну споруду за кордоном держави. Поляки навіть не беруться за відновлення замку в Олиці...

Відомий факт, що коли фашисти напали на Польщу, тодішній президент Ігнацій Мосцицький покинув Варшаву і переїхав... у Олицький замок. Так волинське провінційне містечко на добрий тиждень стало польською столицею, в знаменитому замку Радзивіллів відбувалися наради перших осіб держави. Не лише війна завдала замку величезної шкоди (неушкодженими лишилися тільки стіни та склепіння над першими поверхами). Унікальні речі зі знаменитих на весь світ колекцій Радзивіллів понищили радянські солдати, які тут були на постої. Відомо, що взимку вони розпалювали грубки... інкунабулами (дуже рідкісними книгами, виданими в Європі до 1501 року). За розкіш палацу, свідками якої ще є олицькі старожили, замок називали «українським Версалем».

Із Другої світової війни розкішний замок вийшов руїною. Ще живі люди, які дітьми грали тут «у війну». Тодішня влада за звичним сценарієм віддала споруду під психіатричну лікарню. Майбутні працівники і відновлювали замок, і доглядали радзивіллівські хороми з 1957 року аж до дня теперішнього. Доконаний факт, що якби не цей, навіть специфічний медичний заклад, палац лишився б руїною, від якої давно не було б і сліду. Понад 200 пацієнтів, понад 300 людей персоналу, з них 16 лікарів... Десятиліттями психлікарня була чи не основним закладом, який давав роботу населенню в навколишніх селах та самій Олиці в таких кількостях. Напевне, значною мірою це також стримувало рішення про закриття лікарні та створення в Олиці туристичного об’єкта. Але 2019 року обласна рада таки затвердила програму відродження Олики. Фактично запустили процес об’єднання двох психіатричних лікарень (у Олиці та в Липинах), і це зробили.


ТАКИЙ ВИГЛЯД МАВ ЗАМОК ДО ТОГО, ЯК СТАТИ ПСИХЛІКАРНЕЮ

1 квітня пацієнтів у замку не має бути, їх переводять у лікарню в село Липини під Луцьком. Працівники попереджені, хто бажає, переходить на роботу також у Липини, хто не хоче, йде на пенсію. Лікарів усе одно в Олиці не вистачало, а ті, що були, всі старшого віку. Молодих працівників мало. Маховик скорочень було запущено ще рік тому. 

Отож лікарні в замку фактично вже нема. А що ж далі?

ЧИ СТАНЕ ЗАМОК ТІЄЮ КУРКОЮ, ЯКА НЕСТИМЕ «ЗОЛОТІ ЯЙЦЯ»?

Те, що об’єкт потрапив у програму «Велика реставрація», звичайно, радує. Але закономірно постає запитання: що планують тут облаштувати? Руйнуються активно стіни і стеля переходів у бастіони. Дуже відчутні зсуви останнім часом. Замок треба рятувати вже. 

Яким чином це робитимуть, що, власне, облаштують у цих кількасотлітніх мурах, поки не ясно. Не можна ж брати до уваги попередні плани, які висловлювалися лише на папері, бо не було інвестора. Олександр ПРЕНДЕЦЬКИЙ, олицький селищний голова, в коментарі «Дню» повідомив, що місцева громада поки не поінформована про конкретні дії щодо замку. Він оличанин, знає історію містечка, і вважає, що не можна обмежуватися лише замком у створенні потенційно дуже цікавого туристичного об’єкта. За Радзивіллів тут було 365 кімнат, і князь начебто щоночі ночував у іншій. Це величезна споруда. Буде тут тільки музей?.. Який? Має ж бути певна концепція. Зроблять тут ще готель? Але він має приносити прибутки. Врешті, в Олиці, каже Прендецький, цілий комплекс історичних споруд. Це і так звана Луцька брама в селі Залісоче, яке плавно переходить у Олику, приміщення поліклініки, яку збудував ще один із Радзивіллів, два костели, унікальний храм у Залісоче, яскравий приклад волинського бароко. Майже сто років і дорозі з Олики до цуманського перехрестя, яка викладена так званою трилінкою. Радзивілли були господарями і зробили чимало для розвитку території.

Утім, у Олиці є ще один цікавий потенційний об’єкт, який недоступний для туристів, на відміну від території замку. Це приміщення колишнього магістрату. Але тут утримують... злочинців, яких визнали психічно хворими (одне таке відділення на кілька областей), територія «режимна». Спочатку навіть у планах не було кудись його переселяти. Та зараз Прендецький каже, що одне з відділень звідти таки забирають. Гарна, добре збережена споруда так і проситься під музей історії Олики... Місцеві жителі кажуть, що немає тижня, щоб у містечко «самоходом» не прибували чергові туристи. Кого тут тільки не бачили, навіть японці бували. 

Свого часу владці обіцяли, що перетворення Олики на туристичну Мекку лише додасть робочих місць для місцевого населення. Як кажуть, дасться знати, хоча навряд чи збільшиться. Все-таки специфічний медичний заклад потребує чимало персоналу, турист  — усе ж менше. Але те, що Олика гідна кращої долі завдяки своїй історії і спорудам, які збереглися, однозначно. Тому важливо, щоби плани щодо цього не завершилися лише на стадії забирання звідси психлікарні. Є чутки, що приміщення замку передадуть Волинському краєзнавчому музею, тут поставлять охорону. Директорка Оксана ВАЖАТКО поки про таку версію також нічого не чула.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк. Фото з відкритих джерел
Газета: 
Рубрика: