Прапор має силу тоді, коли його несуть.
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ, політв'язень радянського режиму

«Уже створюється тренд інклюзії»

Що змінить міжнародна класифікація щодо інвалідності, яку планують ввести в Україні
7 грудня, 2017 - 10:30

За даними Мінсоцполітики, в Україні — 2,6 мільйона осіб з інвалідністю (6%). Досі у нас існує медична модель обмеження життєдіяльності, яка передбачає розподіл громадян на здорових і хворих. Роль держави — соціальні пільги та виплати, а хвороба залишається персональною проблемою людини. У світі ж понад 15 років тому запрацювала біопсихосоціальна модель, коли визначається не рівень захворюваності, а те, як можна допомогти людині. Йдеться про медикофізіологічну допомогу, доступність навколишнього середовища, працевлаштування, медико-соціальний супровід — тобто, треба допомогти людині бути максимально незалежною.

Таку систему збирається впроваджувати Міністерство охорони здоров’я України. Це тривала робота, у підсумку надання інвалідності та допомога базуватимуться на Міжнародній класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Її впровадження потребує міждисциплінарного підходу, спільно з Мінсоцполітики та Міносвіти, адже така робота передбачає допомогу в реабілітації за потребою, пошук зайнятості, психосоціальну підтримку.

«Основне — мотивувати самих людей до змін, змінити ставлення, як людей з інвалідністю до себе, так і суспільства, — говорить один із ініціаторів платформи Доступно.ua Дмитро ЩЕБЕТЮК. Спілкуємося з ним на Форумі інклюзивності, де він виступає одним із організаторів. — Сьогодні існує багато стереотипів. Зараз вже більше людей з інвалідністю виходять на вулиці, міста стали доступнішими — і тут багато залежить від місцевої влади. Вже створюється тренд доступності, інклюзивності, є достатньо критичної маси, щоб відбувалися зміни. Я часто подорожую й бачу, що є великі зрушення, але вони — доволі точкові, щоб бути дуже помітними. Думаю, через кілька років у нас стане набагато краще у плані інклюзивності та доступності».

«Інклюзивність — це доступність не лише фізична, а й через державні програми чи законодавство. А те, що існує нині, часто забороняє інклюзивність. Бо, наприклад, лікар може не дати дозволу людині з інвалідністю працювати через її діагноз, — звертає увагу в.о. міністра охорони здоров’я Уляна СУПРУН. — Також проблемою є те, що наші МСЕК (медико-соціальні експертні комісії. — Ред.), які  встановлюють інвалідність, буває, не правильно визначають групу, в комісіях є багато проблем із корупцією, нерозумінням, недотриманням правил. Тому ми говоримо про міжнародну класифікацію функціонування (МКФ), яка дозволяє, окрім обмежень, побачити в людині можливості. Тобто замість заборони створити умови, щоб можна було максимально функціонувати. Це революційний крок, бо ми будемо дивитися не на діагноз, а на рівень функціонування — щоб не лише надавати пільги, а допомогти людині і працювати, і переміщатися, і мати всі права, як інші громадяни. Нещодавно ми опублікували для громадського обговорення постанову, яка впроваджує МКФ. Це дуже великий документ, який ми переклали, завдяки Фонду родини Порошенків, українською мовою. Далі — через постанову Кабміну — сподіваємося на його визнання, а потім потрібно буде ним користуватися на всіх рівнях: від будівництва доступних закладів освіти до процесу визначення інвалідності для конкретної людини. Шлях довгий, бо в суспільстві мають статися значні зміни: суспільство має почати сприймати людей з інвалідністю, як всіх інших. Міжнародна класифікація функціонування буде включена до нашої системи е-health».

Оксана МИКОЛЮК, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments