Лишень тоді, коли ми покажемо свою силу хоч на частині своєї землі, зверне на нас увагу і Європа
Драгоманов Михайло Петрович — український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч.

Відкрити Україну

Як студентів із різних куточків країни вчать долати стереотипи та самореалізовуватися в своїх громадах
4 вересня, 2019 - 10:47
ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ

Маріуполь — це місто в епіцентрі бойових дій, а Івано-Франківськ — цілковито українськомовний. Схожі стереотипи існують щодо кожного українського міста і часто-густо саме вони спонукають українців, а особливо молодь, обмежувати свої подорожі та проживання лише близьким та знайомим середовищем.

Долати такі стереотипи та сприяти внутрішній інтеграції молоді взялися в організації Global Office. Її активісти вже другий рік поспіль влаштовують програми обміну студентів GOxChange. 2018-го в них взяли участь два досить віддалені між собою міста: Ужгород та Маріуполь. Тоді співпрацю організували на рівні університетів: спочатку студенти Ужгородського національного університету вирушили на десять днів до Маріуполя, а згодом представники Маріупольського державного університету здійснили візит у відповідь.

«Ми розповідали студентам, чим живуть ці міста, — пояснює кординаторка GOxChange Світлана КОЛОДІЙ. — Знайомили їх із цікавими людьми міста, які реалізували себе як професіонали в сфері громадської роботи, бізнесу, в правоохоронній системі, медицині, культурі, мистецтві. Шукали найцікавіші кейси і знайомили студентів з їх авторами. Також влаштовували екскурсії містом, на підприємства, в різні креативні заклади. Була частина воркшопів, де студенти об’єднувалися в команди та розробляли власні ідеї розвитку місцевих громад. Із готовими кейсами молоді люди роз’їжджалися в свої міста, де могли їх реалізувати».

Цьогоріч організатори вирішили піти далі й зробили програму справді всеукраїнською. Обміни відбуватимуться в п’яти містах: Маріуполі, Харкові, Запоріжжі, Херсоні та Івано-Франківську. Студенти самі обирають, з яким містом хочуть познайомитися ближче та подаються на програму. Організатори кажуть: завдяки цьому хочуть допомогти молоді реалізуватися в межах невеликих громад, зрозуміти, що в кожному місті є свої можливості для розвитку, вміти їх бачити та використовувати.

«Молодь часто мігрує до великих міст, намагається там себе знайти, якщо не знаходить — їде за кордон. Насправді, в кожному українському місті є що робити, є успішні кейси людей, як можна себе реалізувати, — переконана Світлана Колодій. — Ти можеш бути успішним підприємцем у Маріуполі, бути активістом та захищати права людини в Тернополі, працювати в Херсоні. Рольових моделей більше, ніж нам здається. Ми хочемо показати молоді практичний бік їхнього навчання».

Учасник програми Костянтин ГРИЦЮК досі під враженням від травневої поїздки. Хлопець живе у Львові та раніше ніколи не був східніше Дніпра. Завдяки обміну вирішив з’їздити до Маріуполя, і зовсім не очікував відкрити його для себе таким.

«Це був мій перший такий досвід. Було дуже цікаво і неймовірно пізнавально, — каже хлопець. — Раніше Маріуполь я уявляв як індустріальне місто, де є лише промзони та заводи. Насправді ж воно неймовірно зелене, мабуть, найзеленіше з усіх, у яких я бував. Тому там досить легко дихається, незважаючи на два великі підприємства в межах міста. За майже два тижні перебування ніхто з нас не відчував дискомфорту. Також люди в місті дуже активні, реалізовують багато класних проектів. Це й креативні простори, і відбудова театрів, створення яхт-клубу для дітей, відновлення культурної спадщини. В Маріуполя, як у купецького та портового міста, дуже довга та цікава історія. Там багато красивих маєтків, які є унікальними пам’ятками архітектури. Виявляється, це унікальне джерело історії моєї держави. Також нині там відбувається багато мистецьких заходів, той же ГОГОЛЬFEST. Це своєрідний центр сучасного мистецтва в Приазов’ї. Така різноманітність вразила, я не очікував нічого подібного».

Ще один учасник обміну в Маріуполі Андрій ЛОТОЦЬКИЙ родом із Тернополя. Раніше хлопець бував на Донеччині лише проїздом — у Краматорську. Досвід, який він отримав у Маріуполі, намагатиметься застосувати в своїй майбутній роботі.

«Я зрозумів, що потрібно щось робити, а не сидіти і намагатися продумати все до дрібниць, — розповідає він. — До прикладу, в нас була зустріч із власницею кав’ярні. Жінка до цього не мала бізнесу, але захотіла мати свою кав’ярню, пішла на курси — і відкрила. Якщо чесно, я неодноразово сам хотів створити підприємницький проект, але обмежувалося тим, що я продумував усе на багато років наперед, а до першого кроку справа не доходила. Участь у проекті показала мені, що треба не боятися й робити перший крок».

Нині відкритим залишається відбір на обміни в Запоріжжі, Херсоні та Івано-Франківську. Організатори запрошують долучатися до них активних студентів, які готові реалізовувати себе та змінювати життя своєї громади на краще.

Олена БЕРЕЖНЮК
Газета: 
Рубрика: