Тільки наука змінить світ. Наука в широкому розумінні: і як розщеплюється атом, і як виховувати дітей… І дорослих теж.
Микола Амосов, український лікар, учений в галузі медицини, біокібернетики

Вимагай більшого!

Уряд збирається посилити контроль за якістю продукції, але споживачам не слід чекати
17 травня, 2008 - 00:00

Український ринок наповнений неякісними товарами й це стало серйозною загрозою для здоров’я нації. Про це нещодавно на засіданні Кабінету України підкреслила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. «Я думаю, що нікому не секрет, що сьогодні громадяни України п’ють неякісну воду, вживають абсолютно неякісні продукти, в тому числі генетично модифіковані, до складу яких входять небезпечні для здоров’я людей речовини», — зокрема зазначила Юлія Тимошенко. Виходячи з цього, глава уряду доручила відповідним службам провести роботу з вивчення якості продуктів. Також уряд затвердив проект розпорядження «Про затвердження Концепції державної цільової Програми захисту прав споживачів на 2008—2011 роки», якою передбачено посилити контроль за якістю продукції, яка надходить на споживацький ринок України та розширити права споживачів.

— В Україні, на жаль, не реалізуються ні Європейська Хартія захисту споживачів, ні Резолюція Генеральної Асамблеї ООН про принципи для захисту прав споживачів — вважає голова правління Союзу споживачів України Леонід Школьник.

А нинішній закон «Про захист прав споживачів» з впевненістю можна назвати законом, який захищає не споживачів, а підприємців. Як результат, за останні 10 років населення України скоротилося на 4,5 мільйона осіб й нині ми займаємо перше місце в Європі по смертності і останнє по якості життя, — наголосив Леонід Школьник.

За інформацією заступника голови Держспоживстандарту України Олександра Пічугіна, протягом першого кварталу 2008 року до їхньої служби надійшло майже 10 тисяч скарг, пов’язаних із придбанням неякісних товарів та отриманням неякісних послуг. Із них — близько вiсiм тисяч заяв розглянуто на користь споживача, яким вдалося отримати матеріальну компенсацію за неякісну продукцію.

— Проте чимало людей не знають своїх прав й у разі придбання неякісного товару нікуди не звертаються. Тому вивчати споживчі права потрібно зі шкільної лави. Нещодавно до моїх знайомих приїхала з Америки дівчинка і коли вони зібралися піти до одного із супермаркетів, вона каже:«Я не піду туди, тому що він збудований із порушенням вимог технічної безпеки — там немає аварійного виходу». Хотілося б, щоб і українці відстоювали свої права, так, як американці, — зазначив Олександр Пічугін.

Про те, що український споживач, якщо захоче то зможе відстояти свої законні права підтвердив і конкурс, організований за підтримки Союзу споживачів України та Держспоживстандарту. За його умовами протягом двох місяців до редакції журналу «Споживач + Ринок» надходили листи з усіх регіонів України з розповідями людей про те, як їм вдалося захистити свої права. Трьом переможцям — киянам Олегу Пархоменку, Віктору Ногіну та Олені Мерко з Кіровограда організатори конкурсу вручили цінні призи.

— В одному із меблевих магазинів Києва я придбав стінку. Вже вдома побачив значний дефект на розсувних дверях. Звернувся до магазину, там відправили до виробника, який знаходиться в іншому місті. Тоді я написав заяву до Київського міського управління із захисту прав споживача. Після втручання цих компетентних органів питання розв’язалося на мою користь упродовж двох тижнів. Як з’ясувалося, захищати свої права зовсім неважко, — розповів «Дню» Олег Пархоменко.

В Київському міському управлінні із захисту прав споживачів запевнили, що « юридично грамотний споживач може завжди домогтися правди».

— Останнім часом збільшилася кількість випадків, коли споживачі купують товари у шахраїв. Зокрема, це стосується так званих біодобавок, які шляхом кур’єрської доставки продаються за величезні гроші (до кількох тисяч гривень за упаковку) як препарати «від усіх хвороб». Щоб захистити свої права, людина має дотримуватися правил: купувати товар лише там, де здійснення покупки підтверджується товарним чеком, — підкреслив керівник Головного Київського міського управління із захисту прав споживачів Олег Дунаєвський.

Отож, доки уряд прийме закони, які допоможуть звільнити ринок від неякісної продукції, українцям не завадило б самим поборотися за своє право на якісну та безпечну продукцію. 

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: