Війна - не продовження політики, а поразка політики.
Ганс фон Зект, німецький державний і політичний діяч

«Він однаково поважав і студента, і колегу-викладача»

В Острозькій академії вшанували пам’ять історика, одного з ініціаторів відродження академії, професора Миколи Ковальського
17 березня, 2017 - 17:15
Фото надане автором

У Національному університеті «Острозька академія» вчора відбулися наукові читання, присвячені 88-річчю з дня народження відомого історика, одного з ініціаторів відродження Острозької академії, професора Миколи Ковальського.

Вшанувати  пам'ять історика, засновника наукової школи українського джерелознавства зібралися його учні та послідовники, які сьогодні вже є викладачами. Про Миколу Ковальського як людину, вченого й організатора науки розповів професор, завідувач кафедри історії імені М.П. Ковальського НаУОА Володимир Трофимович. Аспірант Олександр Мельник у своїй доповіді закцентував увагу на студентських роках Миколи Ковальського. Про феномен Миколи Ковальського в радянській історіографії розповів професор Віталій Яремчук, а професор кафедри країнознавства Петро Кулаковський свою доповідь присвятив Миколі Ковальському як науковому керівнику. Доцент Микола Близняк, який був останнім аспірантом професора, ознайомив аудиторію з епістолярною спадщиною Ковальського, а доцент Віктор Атаманенко висвітлив історію книгодрукування у працях видатного джерелознавця.

«Однією з характерних рис, притаманних Миколі Павловичу, була відданість вихованню студентів, молодих науковців, які сформували наукову школу Ковальського. Унікальністю та парадоксом вважається те, що у добу застою, в умовах тотальної русифікації та ідеологізації української науки і культури, зусиллями Миколи Ковальського був утворений осередок українських студій. Родзинкою школи Ковальського було те, що українські сюжети вивчалися переважно у джерелознавчому ключі. А це додавало їм наукового шарму і позбавляло ідеологічної заангажованості. Його інтелігентність і щирість проявлялися в усьому — у зовнішньому вигляді, манерах, стилі спілкування. Микола Павлович був надзвичайно привітною людиною і ніколи не вдавався до штучних способів підвищення свого статусу. Він однаково поважав і студента, і колегу-викладача. Відчувалося, що, як людина, яка більшу частину життя віддала університетському середовищу, він завжди прагнув живого спілкування з молоддю й не був кабінетним ученим», — зазначив Володимир Трофимович.

Професор Микола Павлович Ковальський був академіком Міжнародної слов’янської академії наук, головою Острозького осередку Українського історичного товариства, керівником Острозького відділення Інституту археографії і джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України.

25 років життя Микола Павлович присвятив роботі в Дніпропетровському університеті. У 1985 році став доктором історичних наук, професором кафедри історіографії та джерелознавства.

В Острозькій академії був головним редактором енциклопедичного видання «Острозька академія», книг «Етюди з історії Острога», «Острозькі просвітники», автором фундаментальних праць з історії міста та Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Микола Ковальський був також автором понад 500 друкованих праць та засновником Дніпропетровської наукової школи українського джерелознавства.

Іменем професора названо вулицю в місті Острозі, кафедру історії в Національному університеті «Острозька академія», а також до дня народження великого науковця вручають грант імені професора Ковальського найкращим історикам.

Олексій КОСТЮЧЕНКО, Острог
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments