Оскільки українська нація кілька століть шукала свого визволення, остільки ми розцінюємо це як непереможне її бажання виявити й черпати своє національне офарблення.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

«Вода зійшла самопливом», а питання залишилися...

Черговий порив тепломережі в Києві оголив «хронічні» проблеми техногенної безпеки — безгосподарності та корупції
15 січня, 2020 - 10:52
ФОТО НАДАНО ДСНС УКРАЇНИ

Сьогодні вранці ліквідацію пошкодження біля столичного ТРЦ Оcean Plaza має бути завершено. Принаймні так обіцяли у КП «Київтеплоенерго» під час оперативного брифінгу напередодні. «Пошкодження з витоком теплоносія на проїжджу частину сталося 13 січня о 20.19 через зношеність мережі. Трубопровід діаметром 1000 мм було прокладено 1987 року. Він обслуговує приблизно 3 тис. будівель, — повідомили у КП «Київтеплоенерго». — Відразу ж після виявлення пошкодження аварійні бригади Київтеплоенерго розпочали відкачку води, а диспетчерські служби — перепідключення клієнтів на живлення від іншого теплоджерела. Таким чином, до 7.00 14 січня теплопостачання клієнтів у зоні пошкодженого трубопроводу було відновлене. Наразі на місці працюють три аварійно-відновлювальні бригади «Київтеплоенерго» і задіяна спецтехніка...»

«Внаслідок пориву тепломережі діаметром 1000 мм стався розлив гарячої води та підтоплення першого поверху і підвального приміщення торговельного центру «Оушен плаза», — це вже повідомлення Державної служби України з надзвичайних ситуацій. — Співробітниками ДСНС врятовано 13 осіб (4 особи з маршрутного таксі, яке потрапило в яму внаслідок підмиву асфальтного покриття, 3 особи з поруч стоячого тролейбуса та 6 осіб з першого поверху торговельного центру). Внаслідок події 7 осіб з термічними опіками кінцівок госпіталізовано до лікарні. Станом на 07.00 14 січня підтоплень немає, вода зійшла самопливом, роботу торговельного центру тимчасово призупинено...»

І прикметний завершальний акцент офіційного повідомлення КП «Київтеплоенерго»: «Слід зазначити, ТРЦ Ocean Plaza збудовано з порушенням нормативів в охоронній зоні тепломереж».

Тим часом слідчий відділ Голосіївського районного управління поліції Києва відкрив кримінальне провадження за фактом аварії тепломережі на вул. Антоновича, повідомив відділ комунікації столичної поліції. За фактом події слідчим відділом розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст.270-1 (умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства) Кримінального кодексу України, санкція якої передбачає до трьох років позбавлення волі. Зараз тривають слідчі дії.

Звісно, в соцмережах більшість каменів полетіла у бік влади. «Аварія біля Ocean Plaza — наочний приклад необхідності системного оновлення інженерних мереж міст, —  написав на своїй Fb-сторінці Лев Парцхаладзе, раніше — заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖК, а нині президент конфедерації будівельників України (і це теж по-своєму прикметно). — Вони зношені більш ніж 80%. «Латкове» оновлення мереж лише переводить цю проблему у хронічну». Лев Парцхаладзе зазначив, що практика пайових внесків показала свою нездатність вирішити це завдання. А муніципалітети повинні взяти повну відповідальність, залучити грантові та кредитні кошти та оновити системи максимум за п’ять років. «Споживачам потрібно розуміти, що якість та стабільність послуги можлива лише за умови стимулюючого тарифу, за рахунок якого частково буде покриватись оновлення мереж», — такий тверезо-прагматичний погляд президента КБУ.

«80% тепломережі в Києві зношені. У Голосіївському районі ще і важка геологічна ситуація — і все одно додаткові навантаження все додаються і додаються. Все це нагадує загальну картину — розвиток, що женеться за якимись високими стандартами, але без розвитку інфраструктури», — дивиться глибше доктор філософських наук Юрій Чорноморець.

На жаль, рахунок матеріалів «Дня» на тему столичних і не тільки НП у сфері ЖКГ та того, які висновки з них мають бути зроблені, мабуть, уже пішов на десятки. Але віз і нині там. Що врешті стане точкою неповернення?..

«День» висвітлюватиме розвиток ситуації.

Підготувала Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: