У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

Як і коли виник тризуб?

Науковці запропонували ще одну версію
10 червня, 2011 - 00:00

Нещодавно в Історичному музеї розпочала свою роботу Всеукраїнська виставка «Історія Державного герба України», присвячена 20-й річниці незалежності нашої держави.

Виставка планшетна — це одна з форм виставкової діяльності, яка дозволяє при мінімальних затратах (охорона, транспортування) показувати експозицію будь-де — чи то в школі, чи у Верховній Раді.

«Дорогі експонати вимагають відповідного зберігання, охорони, — пояснив «Дню» директор музею УНР Олександр Кучер. — А людям треба знати хоч якісь елементарні речі. Цю виставку можна завезти в будь-яке село».

На виставці близько 150-ти зображень унікальних старожитностей з різних музеїв України. Деякі при бажанні можна знайти в різних залах Історичного музею.

Автори виставки, науковці Олександр Бєлов та Георгій Шаповалов, виклали свою теорію походження тризуба. На їхнє переконання, наш державний символ сягає прадавніх цивілізацій Середземномор’я і міцно пов’язаний з обожнюванням сонця як творця життя (хрест) та предмета, який рятував життя — якоря (тризуб).

Один з найцікавіших та найяскравіших планшетів присвячений папі Клименту, якого втопили у Чорному морі, прив’язавши до шиї якір.

За легендою, присутні на страті християни у молитвах благали дати їм можливість поховати Климента за християнським звичаєм, і сталося диво — море відступило від берега і вони знайшли тіло Климента на скелі, що зовні нагадувала храм. Поруч з тілом страченого Климента лежав і якір. Матеріали виставки ілюструють, як символ святого «хрест-якір» втілився на монетах Київської Русі.

«Ми зробили спробу узагальнити роботи наших попередників і запропонувати свою версію. Вона не є істиною в останній інстанції. Це лише точка зору. На наш погляд, достатньо обѓрунтована. А те, що тризуб походить від якоря, записано в Біблії. Почитайте апостола Павла, там у нього все сказано. «Тримайтеся віри Христової, яка буде вас вести по цьому життю і створювати надію, як якір», — сказав у розмові з «Днем» автор виставки Олександр Бєлов.

Втім, у науковому середовищі не всі згодні з цією теорією. Мовляв, навіщо землеробському народу мати за свій символ якір? Це не зовсім логічно. Скоріше, це мав би бути якийсь елемент, пов’язаний із землеробством.

Нині існує понад сорок версій, які пояснюють походження та тлумачать суть тризуба. Дехто вбачає в тризубі відтворення форм верхньої частини скіпетра візантійських монархів, скіпетра скіфських царів, зображення корони, тобто предметів, що символізують державну владу. Інші дослідники вважають, що тризуб нагадує обриси птаха, уособлюючи норманського крука, норманського сокола або голуба Святого Духа. Значна частина фахівців припускає, що цей символ — емблема, пов’язана з конкретним предметом людської життєдіяльності — норманським шоломом, сокирою, прапором, рибальським знаряддям, луком зі стрілою, колоском тощо.

Існує ще одна думка: тризуб — це літера «Ш», яка раніше означала цифру 3.

Цікаві варіанти розв’язання проблеми походження і суті тризуба пропонуються філософами. Вони трактують цей знак не як дзеркальне чи стилізоване позначення предмета, а як символічне зображення ідеї, поняття або явища. Є думка, що тризуб Володимира — це символ ідеї державної влади. За іншими версіями — символ влади над трьома світами — небесним, земним і підземним, або ж символ-ключ до розуміння алфавітів земної писемності. Дехто припускає, що тризуб — це знак «Шу» («Шукання»), тобто нагадування про закони природи з метою підвищення людської активності та відповідальності за свій розвиток.

Втім, для більшості гіпотез каменем спотикання ставала давність тризуба як символу. Задовго до появи християнської церкви він зустрічався в трипільців та інших народів, 59 відсотків сучасних національних гербів європейських держав вміщують знаки Трійці (трикутні корони, тризубі вежі, потроєні знаки, трилисники тощо).

Вперше в новітній історії нашої країни 19 лютого 1992 року «Золотий тризуб на синьому тлі» був затверджений як державний Герб України. Це наш символ, і ми їм пишаємося, хоч би яким було його походження.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: