Хто пожертвував свободою заради безпеки, не заслуговує ні на свободу, ні на безпеку.
Бенджамін Франклін, американський учений-фізик, державний діяч, дипломат і публіцист.

Як уникнути неприємного сюрпризу

Можуть заборонити виїзд за кордон: у яких випадках?
13 грудня, 2019 - 11:06

Незабаром новорічні свята, багато хто планує відпочинок за кордоном — чи то на засніжених курортах, чи у теплих краях. Проте на кордоні може чекати неприємний сюрприз, адже співпрацівники митного контролю можуть не пустити за кордон, навіть якщо ви придбали туристичну путівку.

Тож вам можуть заборонити виїзд за кордон, якщо:

• ви обізнані з відомостями, які становлять державну таємницю;

• стосовно вас у межах кримінального провадження застосовано запобіжний захід, за умовами якого заборонено виїжджати за кордон;

• судом винесено постанову про заборону виїзду за кордон у разі ухиляння від виконання судового рішення про стягнення боргу;

• у разі наявності боргу за аліментами більш ніж за 4 місяці — державним виконавцем винесено постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;

• ви перебуваєте під адміністративним наглядом Національної поліції тощо.

Як перевірити, чи немає заборони на виїзд за кордон?

Доцільно перед подорожжю проконтролювати, чи не внесено щодо вас такої заборони. Перевірити це можна, подавши запит до прикордонної служби. Також можна скористатися відкритим Єдиним реєстром боржників та пересвідчитися, чи немає вас серед боржників https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

Які варіанти розв’язання ситуації?

Оскаржити заборону виїзду за кордон можна через суд. Відповідно до ст. 441 ЦПК України, суд розглядає заяву про скасування тимчасового обмеження фізичної особи в праві виїзду за межі України в десятиденний термін із дня її надходження в судовому засіданні з повідомленням сторін та інших зацікавалених осіб за обов’язкової участі державного (приватного) виконавця. За результатами розгляду заяви про скасування тимчасового обмеження фізичної особи в праві виїзду за межі України постановляється ухвала, яка може бути оскаржена.

При цьому відмова в скасуванні тимчасового обмеження фізичної особи в праві виїзду за межі України не перешкоджає повторному зверненню з такою самою заявою в разі виникнення нових обставин, що обґрунтовують необхідність скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України.

Також ви можете отримати у державній виконавчій службі довідку про відсутність заборгованості та пред’явити її прикордонникам.

Якщо у вас залишились питання щодо цього, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безоплатно в межах України. У центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Станіслав КУЦЕНКО, юрист-експерт
Газета: 
Рубрика: