Терпіть кайдани – то всесвітський сором, забуть їх, не розбивши, – гірший стид.
Леся Українка, українська письменниця, перекладачка, культурна діячка

Як відновити моральне здоров’я народу?

Про це міркували під час презентації книги «День вдячності» в Чернігові
27 листопада, 2019 - 19:09
ФОТО АВТОРА

Вдячність та вміння дякувати за добро — ознака шляхетності людини та здорового суспільства зі стійкою системою моральних координат. Чому важливо бути вдячним та за що Україна має подякувати, наприклад, Гарету Джонсу, Фрітьофу Нансену, Джеймсу Мейсу, Єжи Гедройцю або Андрію Сахарову, Валерії Новодворській та іншим іноземцям? Саме про них та вдячність як дієвий спосіб відновлення історичної пам’яті йшлося під час презентації видання «День вдячності», яка відбулася в Чернігові за участі головного редактора газети «День» Лариси Івшиної та авторів статей у виданні Ігоря Сюндюкова і Володимира Бойка. У діалозі взяли участь науковці, освітяни, студенти, письменники, працівники органів влади, бібліотек, журналісти та громадські діячі з Чернігівщини.

Суто пунктирно — тези, виголошені учасниками розмови:

«У своїй тисячолітній історії ми несемо напластування різних культур та часів. Щоб зрозуміти їх правильно та донести людям, маємо залучити інший формат бачення особистості в історії. Якщо скористатися цими знаннями правильно, вони допоможуть суспільству змінитися та поступово долати травми постгеноцидного суспільства, комплекс меншовартості, страх діяти та зрештою відновити моральне здоров’я народу», — зауважила головний редактор газети «День» Лариса ІВШИНА.

«Сьогодні ми проходимо досить складний етап нашої історії. Наступними поколіннями він буде оцінюватися з позиції того, чи правильно ми відповіли на виклики, врахували досвід та прийняли правильні рішення. Водночас ми долаємо глибу під назвою «Україна Incognita», згадуючи та водночас дякуючи людям, які були з нами в найбільш важкі часи», — зазначила заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Наталія РОМАНОВА.

«Вдячність — це потужний інтелектуальний важіль, який може змінити духовну ситуацію в суспільстві.  Подяка нашим попередникам та сучасникам  як в Україні, так і за кордоном — це ознака сили, що дає можливість позбуватися комплексу меншовартості, притаманному постгеноцидному суспільству. Власне ця книга про людей, якими, ми, українці, маємо пишатися та кому зобов’язані подякувати», — наголосив упорядник видання, редактор рубрики «Історія та «Я» газети «День» Ігор СЮНДЮКОВ.

Отже, «День вдячності». Донедавна комусь із персонажів цієї книги пощастило бути пошанованим у наукових працях, публіцистичних есе, а про декого читачі дізнаються вперше саме з цієї книги.

Але дехто з них ще чекає на належну подяку від України. Наприклад, Джеймс Мейс. Як зазначив один із авторів видання Володимир БОЙКО, Мейс був чи не єдиним американцем, який приїхав до України на поч. 1990-х рр. робити не бізнес, а першим донести правду про страшний злочин проти її народу та лікувати його душевні рани.

Правда змінює українське суспільство за допомогою відданих правді людей. У цьому процесі пам’ять і вдячність дуже тісно пов’язані, вони одна без одної не існують. У нашому минулому та сьогоденні є багато тих, хто заслуговує саме на вдячність, а не лише критику та забуття.

Більше про озвучені на заході думки та враження — в наступному номері «Дня».

Дмитро КАЗІМІРОВ, Чернігів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ