Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

За шкалою США

У березні цього року МОЗ змінить тестування випускників медичних вишів
1 лютого, 2017 - 11:43

У Міністерстві охорони здоров’я стверджують, що випускник українського медичного вишу за своїми знаннями та вміннями не повинен відрізнятися від випускника американських та європейських університетів. Першим кроком до покращення змісту медичної освіти — щоб оцінити її реальний стан — стане тестування студентів та інтернів, яке почнеться у березні 2017 року і включатиме запитання з американських тестів.

«Зміни у системі медичної освіти — одна з найважливіших частин реформи системи охорони здоров’я. Їх ми визнаємо пріоритетними. Першим кроком у бік гармонізації у системі оцінювання знань та ліцензування буде оцінювання випускників. Нашою метою є досягнення такого рівня знань українського лікаря, котрий би не відрізнявся від рівня випускника Єльського університету. Адже захворювання в людей однакові. Відповідно, медичні знання не повинні відрізнятися, — зазначає заступник міністра охорони здоров’я Олександр ЛІНЧЕВСЬКИЙ. — Наші початкові кроки дозволять вирішити декілька завдань. По-перше, ми побачимо, чого варта наша освіта в порівнянні з американською. Наступне: ми побачимо плюси, мінуси і прогалини, знатимемо куди рухатися, як планувати навчання».

Ідеться про іспит «Крок» — оцінювання на додипломному і післядипломному етапах. На додипломному етапі є обов’язковим іспит з міжнародних основ медицини та невідкладної допомоги. На післядипломному — атестація лікарів-інтернів. Таке тестування проходять у багатьох країнах. Оцінювання проводитиме Центр тестування при МОЗ, який діє з 1999 року. Його фахівці кажуть, що їхня місія — не допустити некваліфікованого лікаря до пацієнта і підвищити рівень освіти у медичних ВНЗ. За оцінками експертів, сьогодні не отримують диплом після закінчення медичного вишу 10% студентів.

«Наш продукт — інтегрований іспит «Крок» — створений за зразком американського. Мета, структура і зміст визначені у співпраці зі Сполученими Штатами. Перший іспит за цим зразком затвердили  у 1999 році, у 2002—2004 роках стандарт переглянули, нещодавно було затверджено новий. Система «Крок» формується з трьох іспитів. Перший складає третій курс медичного вишу, другий проходять після шостого курсу, третій — під час інтернатури. У тестах є 200 запитань, на кожне дається одна хвилина. Він оцінюється фаховими експертами — буде три етапи перевірки, — розповіла заступник директора Центру тестування професійної компетентності майбутніх лікарів при МОЗ Марина МРУГА. — Американський іспит існує з 1915 року, він постійно змінюється та розвивається. Ми маємо доганяти, постійно реагувати на інновації, наближатися до сучасних стандартів, які базуються на компетентності. Це приведе до посилення вимог до студентів, а згодом вплине на зміст освіти та рівень підготовки лікарів».

У МОЗ вважають, що зараз дуже вдалий момент для вдосконалення тестування та зміни змісту медичної освіти. Адже цього навчального року всі медичні виші оновили програму навчання, запровадили нові спеціальності, почали приймати на повну програму «магістр  медицини». «Даючи інформацію про проблеми в оцінюванні, ми надамо вишам можливість щось змінити», — вважає заступник міністра Олександр Лінчевський. При цьому, за словами фахівців, кожен виш може створювати свої програми, тоді як держава визначила стандарти — кінцеві вимоги якими знаннями та навичками має володіти випускник та інтерн.

Ініціатори реформування зауважують, що медичні навчальні заклади загалом схвально поставилися до нововведення: реагують з цікавістю, спротиву немає. Марина Мруга переконана: «Тому, хто вчиться, об’єктивне оцінювання не зашкодить».

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: