Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

«Законно, але не етично»

Міносвіти замість підтримки шкіл надсилає директорам листи-залякування у разі порушення карантину
15 вересня, 2020 - 11:57
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Перші тижні навчання завершились для шкіл по-різному. Хтось лишився у строю та продовжує роботу, хтось відправив на самоізоляцію деякі класи, а подекуди на карантин пішла вся школа, продовжуючи навчання в онлайн-форматі. За даними прем’єрміністра Дениса Шмигаля, наразі 501 клас перебуває на самоізоляції, а 37 закладів середньої освіти — на дистанційному навчанні. Із початку нового навчального року лабораторно підтверджено 273 випадки коронавірусної хвороби серед учнів і 296 — серед учителів.

Якщо у певному закладі освіти фіксують випадки захворювання на COVID-19, усі учні без винятку мають перейти на дистанційне навчання. В ідеалі уроки в онлайн-режимі вчителі мають проводити зі школи, для цього у закладі освіти має бути якісний інтернет та точки доступу WI-FI. У великих містах це не проблема, але ще навесні, під час першої спроби карантинного навчання, Міністерство цифрової інформації повідомляло, що без інтернету працює близько шести тисяч шкіл. Така ж ситуація залишилась і на початок нового навчального року.

Наступна вимога до роботи усіх навчальних закладів — дотримання заходів санітарно-епідеміологічної безпеки. Судячи зі звітів директорів шкіл, засобів дезінфекції, отриманих від місцевих органів влади, вистачить на кілька місяців. Чи будуть поповнюватися запаси далі — невідомо. Приміром, паперові рушники для молодшої школи вже зараз приносять з дому батьки.

Ще одна новинка цього року — шкільне харчування. Готувати супи-борщі безпосередньо у їдальнях не можна. Має працювати інша система — готову їжу розфасовують у ланч-бокси кухарі та роздають дітям, харчування має бути у класі, а не в шкільній їдальні. На додачу Міносвіти розіслало листа до шкільних адміністрацій, що директори тепер відповідають за якість харчування у своєму закладі: мусять інспектувати привезену до школи їжу, навіть пробувати кожну страву, аби впевнитися у безпеці продуктів.

МІНІСТЕРСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ

Тобто зараз директори шкіл, крім звичних численних справ, отримали додатковий клопіт через пандемію. Та найбільше освітянську спільноту обурив ще один лист від Міністерства освіти та науки, в якому відомство «наголошує на неухильному дотриманні законодавства під час організації освітнього процесу». Його отримали керівники департаментів (управлінь) освіти і науки обласних та Київської міської державних адміністрацій, також керівники закладів освіти

У листі йдеться, що у разі недотримання вимог законодавства України про охорону здоров’я керівники закладів освіти несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством (стаття 80 Закону України від 19.11.1992 № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров’я»).

Міносвіти нагадує, що відповідно до статті 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», тягне за собою накладення штрафу на громадян (від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) та на посадових осіб (від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Також відомство описує у листі, що невиконання або неналежне виконання професійних чи службових обов’язків щодо охорони життя та здоров’я неповнолітніх внаслідок недбалого або несумлінного до них ставлення, карається штрафом або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

ПРИВІД ДЛЯ ГНІВУ

Такий лист із детальними роз’ясненнями та цитуванням кримінального і цивільного законодавства МОН розіслало нібито у відповідь на порушення у Тернополі правил «червоної» карантинної зони. Нагадаємо, минулого тижня Тернопільська міська рада після  масових звернень батьків, щоб діти продовжили відвідувати заклади освіти, прийняла рішення, що усі заклади освіти міста із 7 вересня відновлюють роботу.

Начальниця управління освіти і науки Тернопільської міської ради Ольга ПОХИЛЯК пояснювала у ЗМІ, що всі школи дотримуються протиепідемічних заходів та засобів безпеки, зокрема, на вході проводиться температурний скринінг, у кожному закладі відкриті запасні входи/виходи, учні користуються дезінфікуючими засобами, введено змішане навчання (класи поділені на групи, а учні відвідують школу через день). При цьому батьки, котрі виявили бажання залишати дитину вдома, можуть це зробити, із такими учнями проводиться дистанційне навчання.

Та наступного дня, 8 вересня, правоохоронні органи прийшли з перевірками до тернопільських закладів освіти та склали на керівників шкіл та закладів дошкільної освіти протоколи про адміністративну відповідальність за недотримання карантинних обмежень, а саме: через проведення в цих закладах освіти навчання попри те, що місто знаходиться у «червоній» епідемічній зоні.

«Дуже прикро усвідомлювати, що педагогічні працівники, учні та їхні батьки вчергове стають заручниками суперечок між місцевою та державною владою», — прокоментував події у Тернополі освітній омбудсмен Сергій ГОРБАЧОВ.

РЕАКЦІЯ ОСВІТЯН

Аби інші міста не повторювали досвід Тернополя, 10 вересня Міністерство освіти та науки розіслало в регіони згаданий лист. Директорка освітнього департаменту Київської міської державної адміністрації Олена ФІДАНЯН назвала його листом-попередженням: «Спочатку розказали, що грошей немає, але ви тримайтеся. Потім вирішили вийти на перевірку та переконатися, як тримаються. А тепер попередили їх про кримінальну відповідальність».

До речі, уряд вирішив проводити випадкові перевірки у школах, як дотримуються протиепідемічних заходів. У результаті цих перевірок прем’єрміністр Денис Шмигаль обіцяв ухвалювати навіть кадрові рішення, тобто звільняти директорів. При цьому раніше уряд забрав в освітньої сфери майже 5 млрд грн в антивірусний фонд. Сергій Горбачов у свою чергу готував звернення до Кабміну, аби знайшли додаткове фінансування для закладів освіти та виділили державну субвенцію саме на протиепідемічні витрати. Діалогу та пошуку компромісів немає. Натомість є листи-залякування.

«Це перш за все традиційний підхід: наша справа «прокукурікати», а там хай хоч і не світає, — коментує «Дню» освітній експерт Віктор ГРОМОВИЙ. — Також це перекладання відповідальності з міністерства на керівників закладів освіти. Писати листи законно, але не надто етично. І крім роздратування та насмішок така стратегія спілкування нічого не дає».

Віктор Громовий отримує щодня дані від колег з регіонів, що вчителі ідуть на лікарняний, замінити їх нема ким, бо педагогічного резерву в Україні ніхто  й ніколи не створював. Освітяни не витримують тиску згори і задумуються про звільнення.

«Де взяти людям сили? Працівники просто починають звільнятися! Здоров’я у людей не витримує!, — описує у «Фейсбуці» директор столичної школи Дмитро ЛАМЗА. — А подивіться на вчителів! Скільки справ одночасно вони мають зробити: перевірити маски у дітей, вивести їх на подвір’я, завести в їдальню, перевірити, як діти рухаються школою по визначених напрямках, підготувати і провести урок, продезінфікувати парти, провітрити кабінет, проконтролювати, чи всі миють руки, а головне — дати знання. Як так? Що це? Знущання? Хто зможе витримати такий темп роботи? А тепер отримали листа від МОН і вчергове відчули ляпас по освітянській родині! Ще одне приниження директора! Позиція МОН проста: ми тобі нічого не дали, але ти змушений зробити все бездоганно! А не зможеш — залякаємо, будемо шантажувати адміністративною і кримінальною відповідальністю».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: