Нація без державности є покалічений людський колективний організм.
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч. Перший голова Директорії УНР

«Жужу», Місяць і гроші

Про головні події космічного життя планети у травні
8 червня, 2021 - 11:38
МАРСОХІД ЧЖУЖУН НА МАРСІ

Головною космічною подією травня стала посадка на Марс китайського марсохода «Чжужун», якому в соціальних мережах вже підібрали ім'я «Жужу». Китайський марсохід прибув до четвертої від Сонця планети ще в лютому 2021 року і терпляче три місяці чекав з Землі команди на посадку, поки фахівці за допомогою фото- і відеозображень вивчали можливі райони для висадки.

МАРСІАНСЬКІ ПРИГОДИ «ЖУЖУ» І «ГЕЛІКОПТЕРА»

І ось сталося! Китайський апарат «Чжужун» здійснив спуск в атмосфері і виконав успішну посадку на Марс. Посадковий модуль торкнувся поверхні Червоної планети 14 травня в південній частині рівнини Утопія в північній півкулі Марса.

Посадка проходила в автоматичному режимі, оскільки велика затримка зв'язку з апаратом унеможливлювала безпосереднє керування з Землі - відстань між нашою планетою і Марсом дорівнює десяткам мільйонів кілометрів.

Сівши серед пісків і каміння, китайський марсохід надіслав на Землю відео і фотографії, які зняв на Червоній планеті.

Тиждень йшли останні перевірки обладнання на автоматичному апараті. І ось нарешті, 22 травня марсохід «Чжужун» покинув посадкову платформу, досяг поверхні Марса і приступив до досліджень. Передбачається, що в цій частині планети на поверхню колись могли виходити грунтові води - їх сліди посланець Землі і буде шукати.

Крім того, марсохід займеться дослідженнями ґрунту, іоносфери і клімату Червоної планети.

Тим часом американський гелікоптер «Ingenuity» під час свого п'ятого польоту 7 травня вперше перелетів на нове місце на поверхні на Марсі – у попередніх чотирьох польотах гелікоптер завжди повертався на місце старту. Цього разу політ тривав 108 секунд. За цей час апарат перемістився на 129 метрів у південному напрямку, піднявшись на максимальну висоту 10 метрів і зробивши кольорові фотографії високої якості перед посадкою.

Шостий політ відбувся через пів місяця - 22 травня. Гелікоптеру була передана команда піднятися на висоту 10 метрів і переміститися на 150 метрів в південно-західному напрямку зі швидкістю 4 метри в секунду. Потім він повинен був полетіти ще на 15 метрів на південь, роблячи кольорову фотозйомку місцевості, а потім ще на 50 метрів на північний схід і нарешті здійснити посадку.


ПЕРШЕ ФОТО З МАРСА

Як показала телеметрія, що надійшла на Землю, перший етап експедиції гелікоптера - на 150 метрів - пройшов без зауважень. Але потім щось пішло не так. «Ingenuity» почав то скидати, то нарощувати швидкість руху і на додаток ще й розгойдуватися. На жаль, це явище тривало до самого закінчення польоту. Проте посадка завершилася благополучно в 5 метрах від заданого місця, але бортові датчики показували, що відхилення по крену і тангажу у гелікоптера склали більш, ніж 20 градусів. Фахівці НАСА встановили, що на 54-й секунді польоту в програмі бортового комп'ютера гелікоптера стався збій, який призвів до того, що таймер на фотокамері став показувати неправильний час. Одночасно ці дані використовуються і в системі навігації апарату. Саме тому і спостерігалося розгойдування «Ingenuity» в польоті.

МІСЯЦЬ – ГРОШІ ТА АМБІЦІЇ

Поки «Жужу» і гелікоптер здійснювали свої історичні місії на Марсі, на Місяці і в навколомісячному просторі відчувалося деяке затишшя, яке злегка порушували тільки китайські космічні апарати, що продовжували розпочаті раніше місії.

А ось на Землі «місячне» життя вирувало!

Віцепрезидент США Камала Харріс привела 3 травня до присяги нового керівника Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (НАСА) Білла Нельсона. Сенат Конгресу одноголосно затвердив Нельсона на посаді ще 29 квітня.

Ледве утвердившись на посаді, Білл Нельсон заявив, що бюджет Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору потрібно збільшити на 10 мільярдів доларів або на 40% для того, щоб швидше реалізувати програму повернення американських астронавтів на Місяць.

НАСА ще 16 квітня оголосило про укладення контракту на суму 2,9 мільярда доларів на конструювання місячного посадкового модуля тільки з однією компанією – «SpaceX», що належить Ілону Маску, незважаючи на те, що заявки подавали ще дві – «Blue Origin» і «Dynetics». Тоді відомство пояснило це своє рішення тим, що має в своєму розпорядженні обмежені фінансові ресурси для втілення в життя американської місячної програми. З точки зору цінових критеріїв, пропозиція компанії «SpaceX» була найвигіднішою і обходилася набагато дешевше, ніж у її конкурентів. «Blue Origin» і «Dynetics» не погодилися з вердиктом НАСА і подали скаргу в контрольно-ревізійний орган Конгресу - Управління по підзвітності уряду. Через виникнення юридичної суперечки НАСА призупинило реалізацію контракту.

На думку Білла Нельсона, виділення додаткових коштів для НАСА дозволить підключити до розробки місячного посадкового модуля ще одну компанію.

У травні продовжився набір учасників, які бажають взяти участь в американській місячній програмі «Артеміда». 27 травня «Угоду Артеміди» підписала Південна Корея. Угода регулює принципи співробітництва між країнами, які беруть участь в місячній програмі. Як стало відомо, уряди Бразилії і Нової Зеландії теж готуються до підписання «Угоди Артеміди» найближчим часом.

Ще 9 березня 2021 року в «Роскосмосі» повідомили, що Росія і Китай підписали меморандум про створення міжнародної наукової місячної станції. У травні «Роскосмос» і Китайське національне космічне управління (КНКА) запросили партнерів до проєкту Міжнародної наукової місячної станції (МНМС). Зокрема, були направлені запрошення до співпраці в рамках МНМС Європейському космічному агентству і космічним агентствам інших країн.

Як стверджують автори проєкту, МНМС відкрита для всіх міжнародних партнерів, зацікавлених у співпраці у місячній програмі, зміцненні науково-дослідних обмінів та сприянні мирному дослідженню і використанню космічного простору в інтересах всього людства.

Крім того, «Роскосмос» і Китайське космічне агентство досягли усної домовленості про взаємну інтеграцію своїх пілотованих кораблів до надважких ракет-носіїв двох країн - тих самих, яким і належить літати на Місяць в ході здійснення місячної програми.

МКС: ПОЛІТ ТРИВАЄ

У травні продовжила свій політ Міжнародна космічна станція.

2 травня 2021 року пілотований корабель «Crew Dragon» з екіпажем місії «Crew-1» відстикувався від Міжнародної космічної станції і повернувся на Землю. Приводнення корабля з чотирма астронавтами на борту, - американцями Майклом Хопкінсом, Віктором Гловером, Шеннон Уокер і японцем Соїті Ногуті, - сталося біля узбережжя штату Флорида (США) в Мексиканській затоці.

До польоту готується і другий американський пілотований корабель для орбітальних польотів. Другий випробувальний безпілотний запуск корабля «Starliner» корпорації «Boeing» до Міжнародної космічної станції заплановано на 30 липня цього року. Старт ракети-носія «Atlas V» з кораблем відбудеться з авіабази на мисі Канаверал (штат Флорида, США). Очікується, що апарат після автономних тестових перевірок на навколоземній орбіті виконає стикування з МКС наступного дня - ввечері 31 липня.


ПЕРШЕ ФОТО З МАРСА

Росія твердо вирішила знімати художній фільм У космосі. Над фільмом «Виклик» працюють «Перший канал», держкорпорація «Роскосмос» і студія «Yellow, Black and White». Основний склад екіпажу «кіношного» космічного корабля схвалила державна комісія за підсумками ретельного медичного і творчого відборів. Знімальній групі належить за п'ять місяців освоїти те, до чого космонавти готуються кілька років. Тому режисер картини Клим Шипенко і виконавиця головної ролі Юлія Пересільд майже кожен день будуть проводити в Центрі підготовки космонавтів імені Гагаріна. у кінці травня актриса Юлія Пересільд і режисер Клим Шипенко провели перші заняття всередині тренажера космічного корабля «Союз МС». Якщо все піде за планом, то в космос Шипенко і Пересільд полетять вже в жовтні нинішнього року.

А ось у Китаю на 2021 рік куди більш серйозні плани - будівництво першої китайської орбітальної лабораторії. у рамках реалізації цього проЄкту 29 травня 2021 року з стартового майданчика № 201 космодрому Веньчан був здійснений пуск ракети-носія «Чанчжен-7» з вантажним транспортним кораблем «Тяньчжоу-2». Запуск планувався на 19 травня, однак незадовго до старту китайське космічне управління вирішило його скасувати з технічних причин.

Стартувавши через десять днів, в той же день китайська космічна вантажівка «Тяньчжоу-2» здійснила успішну стиковку з базовим модулем «Тяньхе» орбітальної станції КНР, запущеним в космос в квітні нинішнього року. На той час китайські фахівці в віддаленому режимі вже повністю завершили тестування на орбіті модуля «Тяньхе» майбутньої національної космічної станції. Було завершено тестування функцій, пов'язаних зі стикуванням, облаштуванням і проживанням космонавтів, а також закінчена перевірка на функціональну придатність руки-маніпулятора. Все обладнання працює справно.

Запуск пілотованого космічного корабля на нову китайську станцію очікується вже в другій декаді червня.

СУБОРБІТАЛЬНІ СТРИБКИ НА ПОРОЗІ В КОСМОС

У ніч на 6 травня 2021 року на полігоні Бока-Чіка (штат Техас, США) відбувся успішний випробувальний політ прототипу космічного корабля «Starship SN15». Апарат піднявся на висоту близько 10 кілометрів, після чого почав плавно знижуватися і здійснив успішну посадку. Невелике загоряння, що виникло в хвостовій частині прототипу після приземлення, було швидко ліквідовано. Ілон Маск вважає, що посадка була штатною.

22 травня 2021 року компанія «Virgin Galactic» провела успішне випробування свого ракетоплана «VSS Unity». Апарат був піднятий в повітря літаком-носієм «VMS Eve», який пілотували Келлі Латімер і Майкл Мазуччо. На висоті близько 15 кілометрів відбулося відділення ракетоплана, на борту якого перебували пілоти Фредерік Стьоркоу і Девід Маккей. Потім відбулося включення двигунів «VSS Unity». У вільному польоті «VSS Unity» піднявся на висоту понад 80 кілометрів - тобто вже практично в космічний простір. Завершивши спуск в атмосфері, ракетоплан здійснив посадку на території космопорту «Америка».

Головний конкурент Ілона Маска - американська компанія «Blue Origin» Джеффа Безоса - збирається вперше відправити пасажирів в суборбітальний політ на своєму кораблі «New Shepard» вже 20 липня цього року. Перший квиток на політ до кордонів космосу буде розіграний за допомогою аукціону. Торги пройдуть в три етапи і закінчаться 12 червня. Вся виручка від продажу квитка піде до фонду некомерційної організації «Клуб для майбутнього».

Поки три американські компанії збираються здійснити свої плани вже цього літа, Китайський дослідницький інститут ракетної техніки орієнтується на проєкти в більш віддаленій перспективі. У травні був представлений проєкт суборбітальній ракетної системи, в якій транспортний засіб стартує з Землі, летить по суборбітальній траєкторії і приземляється на іншому боці планети менш, ніж за годину. У китайській соціальній мережі «Weibo» з'явився рекламний ролик, який представив глядачам дві різні концепції ракет для суборбітальних пасажирських рейсів.

Перша з представлених концепцій разюче схожа на «Starship», що розробляється компанією «SpaceX» Ілона Маска. Як відомо, у 2017 році «SpaceX» також представляла відео, яке демонструє можливість використання кораблів «Starship» для суборбітальних перельотів і переміщення в будь-яку точку Землі менш, ніж за годину.

Друга з показаних китайських суборбітальних концепцій швидкісних міжконтинентальних перельотів демонструє горизонтальний зліт і горизонтальну посадку апарату, в якому використовується електромагнітний пусковий пристрій.

Як стверджується, обидві суборбітальні структури є складовими частинами раніше оголошених планів Китаю з розвитку глобального швидкісного повітряного транспорту до 2045 року. Китай планує доставляти вантажі по всьому світу за допомогою суборбітальних рейсів до 2035 року, а перевезення пасажирів налагодити до 2045 року.

РОСІЯ: ФІНАНСИ СПІВАЮТЬ РОМАНСИ

Як стало відомо в травні, російська ракетно-космічна корпорація «Енергія» у 2020 році зазнала збитків у розмірі 5,3 мільярда рублів. Як випливає з опублікованої звітності, корпорація і раніше показувала великі збитки, які чергувалися з невеликими прибутками. Так, 2019 рік «Енергія» закінчила з прибутком в 48 мільйонів рублів, 2018 - зі збитками трохи більше двох мільярдів, 2017 - з прибутком в 1,2 мільярда, 2016 - зі збитками у вісім мільярдів, 2015 - з прибутком в 590 мільйонів, а 2014 - зі збитками в мільярд рублів. Тому в нинішньому році рада директорів вирішила рекомендувати річним загальним зборам акціонерів не розподіляти чистий прибуток, не нараховувати та не виплачувати дивіденди.

Куди ж «пішли» гроші? Завершено слідство у кримінальній справі про розкрадання понад мільярд рублів при поставках у 2017 році електронно-компонентної бази для науково-енергетичного модуля (НЕМ). НЕМ повинен був постачати електроенергію на російський сегмент МКС, а також використовуватися для проведення наукових експериментів. Однак на МКС він поки не доставлений. Ще в грудні 2012 року між Федеральним космічним агентством і ВАТ «РКК «Енергія» був укладений державний контракт на «створення науково-енергетичного модуля» на 15 мільярдів 15 мільйонів рублів.

Сьогодні звинувачення в особливо великому шахрайстві пред'явлено восьми фігурантам, в тому числі колишньому гендиректорові ракетно-космічної корпорації (РКК) «Енергія» Володимиру Сонцеву. Як встановило слідство, виконуючи контракт, з травня по липень 2017 року тодішні гендиректор РКК «Енергія» Володимир Солнцев, його заступник Степан Прохоров, радник Михайло Ігнаткін, заступник гендиректора по матеріально-технічному забезпеченню РКК Олександр Прохоров, гендиректор АТ «НВП «Істок» Олександр Борисов, а також керівники ТОВ «Мікроком» Ірина Попова, ЗАТ «НВП Магратеп» Олег Морозов і ТОВ «Альянс Трейд» Андрій Остапович вступили в злочинний зв'язок. Викрадене було відмито в Об'єднаних Арабських Еміратах і Гонконгу при закупівлі комплектуючих для НЕМ.

Крадіжка - крадіжкою, а ось нинішній Генеральний директор «Роскосмосу» Дмитро Рогозін заробив за 2020 рік 83,11 мільйона рублів, що майже в два рази більше його заробітку в 2019 році. Перший заступник гендиректора «Роскосмосу» з економіки та фінансів Максим Овчинников отримав дохід близько 36,64 мільйона рублів. Інший перший заступник Рогозіна Юрій Урлічіч заробив в минулому році 38,28 мільйона рублів. Заступники гендиректора «Роскосмосу» Сергій Савельєв та Михайло Хайлов отримали доходи в розмірі 20,97 мільйона і 20,25 мільйонів рублів відповідно.

По інший бік океану адміністрація президента США Джо Байдена запросила у конгресу на реалізацію програм НАСА в 2022 році 24,8 мільярда доларів, на 6,6% більше, ніж роком раніше. Особлива увагу в бюджеті приділенА програмам вивчення Землі. На це в бюджеті запрошено 2,25 мільярда доларів. Для порівняння, в 2021 фінансовому році на вивчення Землі були надані 2 мільярди доларів. На підтримку роботи МКС в 2022 році запрошено 1,3 мільярда доларів, на дослідження далекого космосу бюджетом закладено 6,8 мільярда доларів.

Далі передбачається прийняття цього проєкту. Президентський проєкт бюджету на наступний фінансовий рік, який почнеться 1 жовтня, надходить в конгрес, де може зазнати суттєвих змін. Після розгляду конгресом, прийняття поправок і затвердження, він повинен бути підписаний президентом.

КОСМІЧНІ ПЛАНИ УКРАЇНИ

Україна протягом п'яти років має намір вступити до Європейського космічного агентства і створити власний космодром.

Українська космічна програма пройшла публічне обговорення і незабаром буде направлена на узгодження в органи центральної влади. Ключові цілі української космічної програми на п'ять років такі:

- вступити в Європейське космічне агентство;

- створити український космодром;

- створити супутникове угрупування з семи українських супутників (вивести їх на орбіту). Мета запусків супутників - оборона, економічна безпека, раннє виявлення катастроф (пожеж, повеней) і прогнозування врожаїв. Можна буде попередити несанкціоноване використання лісових масивів, вирубування лісів, використання водних ресурсів, пожежі.

Зараз перший супутник «Січ 2-30», який планується запустити в грудні 2021 року, проходить випробування.

На реалізацію космічної програми України на п'ять років потрібно 15 мільярдів гривень - близько 3 мільярдів щороку. Також в програму входять інвестиційні проєкти, які будуть реалізовуватися за гроші інвесторів.

Сергій ЧЕБАНЕНКО, фото надані автором
Рубрика: