У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

«Жителі Донбасу чекають на нас »

Волонтери відновлюють школи, зруйновані війною. Нині в їхніх планах — 24 освітніх заклади
2 лютого, 2016 - 17:00
МАЙСТЕР-КЛАСИ З МУЗИКИ, АКТОРСЬКОЇ МАЙСТЕРНОСТІ, ВОКАЛУ СТАЛИ ОБОВ’ЯЗКОВИМ АТРИБУТОМ КОЖНОЇ ПОЇЗДКИ НА СХІД / ФОТО НАДАНО ГО «НОВИЙ ДОНБАС»

Три школи Станично-Луганського району Луганської області торік і ще два десятки на рік нинішній — це сфера опіки громадської організації «Новий Донбас». Минулого року волонтери почали проект відновлення освітніх закладів: шукали донорів і гранти, щоб вставити розбомблені вікна та двері, закупити парти, спортивний інвентар, книжки, і врешті — вдихнути у зруйновані війною школи нове життя. Крім ремонту, волонтери проводили зі школярами майстер-класи, навчали їх музики, танців, акторської майстерності, тобто налагоджували культурний діалог. Усім цим мали б займатись державні органи. На старті проекту волонтери «Нового Донбасу» запрошували Міністерство освіти і науки до співпраці, їх вислухали, й на тому все.

«ПРАЦЮЄМО У ТРИ ПРИЇЗДИ»

Тож партнерами проекту стали посольство Литви в Україні та Міністерство закордонних справ Литви — за програмою Lithuanian Development Cooperation, посольство США (Фонд сприяння демократії) та фонд Western NIS Enterprise Fund. Загальна сума реалізованих коштів за минулий рік — понад півтора мільйона гривень. Цьогоріч партнери — ті ж, можливо, долучиться держава.

«Ми їдемо у ті містечка та села, куди мало хто доїжджає, — відзначає голова ГО «Новий Донбас» Лариса Артюгіна. — Традиційно працюємо у три приїзди: у перший знайомимось, спілкуємось, привозимо будівельні матеріали, починаємо ремонти і паралельно проводимо різні майстер-класи та воркшопи. Наступного разу приїжджаємо у розпал ремонту, бо наша мета — долучити до відновлення шкіл усю громаду. І така спільна праця змінює усіх: і волонтерів, і людей, які сприйняли великі міфи «кілерського» російського телебачення. Третій приїзд — щоб влаштувати свято для дітей».

«НАШ ПРОЕКТ — ПРИВІД ДЛЯ ДІАЛОГУ»

Волонтером проекту може стати будь-хто, але найактивніше відгукуються студенти. Саме вони часто стають масовиками-затійниками культурної частини проекту. Водночас активісти розуміють, що лише ремонт не змінить суттєво ситуацію в регіоні. «Ми привезли багато різного устаткування у школи, ті ж карти України, яких там ніколи не було, глобуси. Але паралельно працюємо з вчителями та школярами, — продовжує Лариса Артюгіна. — Люди травмовані після війни, там дуже специфічна ситуація, нас там страшенно чекають. Ми були перші, хто приїхав, як кажуть жителі Донбасу, з України».

Амбітний план «Нового Донбасу» — оновити 24 школи Станично-Луганського району, який активісти вважають дуже чутливим. Спочатку проведуть експертизу, які школи підлягають відновленню, бо деякі заклади не бачили ремонту більше 20 років. Після — складуть кошторис та бізнес-план і шукатимуть партнерів, які погодяться будувати нові школи та нові взаємини у громаді. «Насправді наш проект — це привід для того, щоб поговорити та налагодити діалог, і ми їдемо на схід без політики, пропаганди та ідеології, виключно з культурою. Якщо ми цього не зробимо, це зробить Росія», — резюмує Лариса Артюгіна.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments