Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

«Зірки в долонях»

Відкрилася виставка, присвячена льотчику Амет-хану Султану
17 лютого, 2004 - 00:00

У Сімферополі в Музеї військової історії Криму відкрилася виставка, що розповідає про життя та діяльність прославленого льотчика, двічі Героя Радянського Союзу кримського татарина Амет- хана Султана. Його часто називають Орлом серед кримських татар. Ним пишається кожен кримський татарин.

Експозиція «Зірки в долонях» складається з трьох частин. Перша частина виставки оповідає про дитинство та юність майбутнього героя, його сім’ю й людей, які його виховували. Експонати знайомлять відвідувачів з роками навчання в Сімферопольському залізничному училищі й Сімферопольському аероклубі, навчанням Амет-хана Султана в Качинському вищому військовому авіаційному училищі ім. О.Ф. Мясникова. На фотографіях — прославлені аси, колишні курсанти цього навчального закладу.

У другій частині експозиції представлені фотографії колишніх бойових соратників, друзів Амет-хана Султана в роки Великої Вітчизняної війни, копії бойових орденів і медалей, якими він був нагороджений за бойові заслуги.

У центральній вітрині третьої частини виставки — особистий гідрошлем і льотний костюм Амет- хана. Тут-таки можна побачити фотографії типів літаків, які випробовував льотчик, книжки про життя й діяльність льотчика-випробувача з фондів Алупкінського музею Амет-хана Султана та Республіканської бібліотеки ім. І. Гаспрінського.

Грамоти, медалі, посвідчення, копії нагородних листків показують героїчний шлях двічі Героя Радянського Союзу. Вітальні адреси до 50-річчя Амет-хана викликають почуття поваги, захоплення, які відчували до ювіляра товариші з льотної роботи, інституту, авіатори. Тут же представлена вітальна листівка й грамота від льотчиків французької ескадрильї «Нормандія-Німан», в одному строю з якими бився Амет-хан проти гітлерівського фашизму, — передає Кримське агентство новин.

Амет-хан Султан (1920 — 1971) — лауреат Державної премії, заслужений льотчик-випробувач СРСР, почесний кримчанин, почесний льотчик Франції, почесний громадянин Ярославля й Мелітополя, гвардії полковник — народився в Алупці. Свій відлік збитих ворожих літаків почав зі збитого 31 травня 1942 року таранним ударом в небі над Ярославлем німецького бомбардувальника Ю-88. Усього за роки війни Амет-хан Султан у складі 9-го гвардійського винищувального полку радянських асів на Брянському, Південно-Західному, Сталінградському, Південному, IV Українському та III Білоруському фронтах здійснив 603 бойові виліти, брав участь у 152-х повітряних боях. Особисто збив 30 бойових машин противника, а в групових боях 1943 року Амет-хан був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

1 лютого 1971 року Амет-хан Султан разом зі своїм екіпажем трагічно загинув при випробуванні нової авіаційної техніки.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь. Фото з архіву ветерана кримської журналістики Петра ГАРМАША
Газета: 
Рубрика: