Свобода нічого не варта, якщо вона не включає в себе свободу помилятися
Могандас Карамчанд Ґанді, індійський державний і політичний діяч, національний герой

«Злочин і кара» в «Охматдиті»

Чому заплановану реорганізацію лікарні саботує частина медиків
13 червня, 2018 - 10:36
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охматдит» змінює структуру. Про це нещодавно заявили головний лікар закладу Ірина САДОВ’ЯК і заступник міністра охорони здоров’я Олександр ЛІНЧЕВСЬКИЙ. Головлікар обіцяла, що жодних скорочень у зв’язку з цим не буде, деякі посади справді ліквідуються, але ті, хто їх обіймав, отримає інше місце роботи в «Охматдиті». Однак із коментарів працівників закладу, яких безпосередньо стосується реорганізація, складається зовсім інша картинка: з лікарні виживають найкращих професіоналів, усе це відбувається потай від персоналу, а юристи вже радять потенційно звільненим медикам готуватися до відновлення на посадах через суд або влаштовувати профспілкові страйки.

ВЕРСІЯ 1: ЗНИЩЕННЯ КОРУПЦІЇ

Персональні попередження про те, що із серпня цього року «Охматдит» працюватиме з іншою структурою, отримали працівники чотирьох центрів у складі лікарні: офтальмології, неонатології, токсикології та онкогематології і трансплантації кісткового мозку. Майже кожен із центрів мав по кілька відділень, власне керівництво з низкою заступників. Як пояснила Ірина Садов’як, тільки в центрі офтальмології на 20 лікарняних ліжок було три керівники. Це недоцільне використання адмінресурсу лікарні. Тому нова команда вирішила, що всі відділення залишаються працювати, зникає назва «центр», відповідно, скорочується кількість керівного складу. Це 15 посад, які перепрофілюють, тобто працівників переведуть на інші робочі місця.

Звісно, стати рядовим лікарем, працюючи до цього завідувачем окремого центру, перспектива не надто приваблива. Лікар-гематолог Софія МАЦИБОХ на своїй сторінці у «Фейсбуці» описала, як колектив сприйняв новину про реорганізацію «Охматдиту»: «Крім того, що нас обзивають саботажниками, при тому пояснити, в чому саботаж, не можуть, центр ліквідовано! Завідувачу центру, людині з таким стажем, заслуженому лікарю України, котра з нуля створювала централізовану службу для лікування дітей з онкогематологічними захворюваннями, запропоновано посаду гематолога в поліклініці. Людині, котра перша в Україні зробила трансплантацію кісткового мозку, — посаду лікаря-ординатора. Але звільняти нас ніхто не має права, це незаконно. Перевести — так, а звільнити — ні».

За словами Ірини Садов’як, основна причина внутрішньої реформи в «Охматдиті» — зловживання службовим становищем, перепродаж ліків або замовлення за державні кошти препаратів, які ніде у світі не використовуються. Ці зловживання виявили під час внутрішнього аудиту.

«Реорганізація лікарні — це не «зміна заради зміни», трансформація структури і штатні ротації, — написала у блозі на «Українській правді» пані Ірина. — Це процес, спрямований на поліпшення медичних послуг та унеможливлення механізмів корупції. Необхідний крок для налагодження якісного, доступного і прозорого надання медичних послуг у лікарні».

ВЕРСІЯ 2: НАСТУП НА ПРОФЕСІОНАЛІВ

«День» розпитав експертів, чи потрібна реорганізація «Охматдиту» взагалі та які це має ризики. Думки розділилися. «Щоб говорити про потрібність реорганізації, потрібно розуміти, що ці центри створювалися, щоб контролювати відповідні нозології по всій Україні й допомагати їх лікувати, — пояснює Лариса ЛАВРЕНЮК, очільниця благодійного фонду «Краб» (фонд багато років співпрацює з центром онкогематології). — Для пересічних громадян, може, нічого не зміниться. Але ж у нас скрізь спрацьовує людський фактор. Можна потрапити до лікаря, який тільки починає працювати і вже наробив помилок, а можна потрапити до фахівця, який відстежує тенденції у лікуванні й навчає інших. У кого буде більше пацієнтів? От такого досвідченого вже не буде. Якщо відбувається реорганізація центру, то за законом про скорочення не йдеться. Щоб захищати інтереси свого колективу, при центрі онкогематології була сформована незалежна профспілка, яка вже написала звернення до міжнародних профспілкових організацій та на ім’я Володимира Гройсмана з проханням розібратися в ситуації. Навіть із суто людського погляду, якщо плануються якісь перестановки у лікарні, то збирається весь колектив і ця інформація доводиться до відома, але цього не було».

Очільниця «Крабу» сподівається, що лікарі зможуть захистити свої права. «Ще на початку минулого року вони почали бити на сполох, що надійшли ліки, яких лікарня не замовляла. Наприклад, без попередження та узгодження «Охматдит» отримав препарати, розраховані на Донецьку область, а потім лікарів звинуватили у тому, що препарати не використані, — захищає медиків Лариса Лавренюк. — Лікарі про це говорили відкрито, мені здається, за цю незгоду тепер їм таке покарання».

ВЕРСІЯ 3: ДИСКРЕДИТАЦІЯ НОВОГО КЕРІВНИЦТВА

Категорично не згодна з такими аргументами Олександра УСТІНОВА, член правління «Центру протидії корупції». На її думку, реорганізація «Охматдиту» вкрай необхідна, оскільки стара структура не відповідає завданням, які має виконувати провідна дитяча лікарня країни.

«Торік тільки-но Уляна Супрун (в. о. міністра охорони здоров’я. — Авт.) не продовжила контракт з головним лікарем «Охматдиту» Юрієм Гладушем, почався масовий саботаж. Як зараз пам’ятаю, що тоді було опубліковано звернення від усього колективу з вимогою повернути Гладуша на посаду. Це нагадує Радянський Союз, коли іншого мислення немає, а всіх заганяють до актової зали для ухвалення рішення. Усі розуміли, що так не може функціонувати лікарня номер один, яка рятує дитячі життя, — зазначає Олександра Устінова. — Прибрали головного лікаря, але ж система залишилася».

«Наскільки мені відомо, було проведено внутрішній аудит, який виявив багато порушень, — продовжує Олександра. — Той самий фонд «Таблеточки», який довго працює з «Охматдитом» і безкорисливо дає ліки, завжди говорив, що керівництво задіяне у схемах, що деяких керівників відділень треба просто звільняти. Були випадки, коли ліки, які постачали волонтери, теж намагалися перепродати. Закінчилося це тим, що волонтери почали ставити спеціальні штампи, що ліки  куплені за рахунок благодійного фонду. А крім саботажу лікарів, ми бачимо ще й підбурювання деяких громадських організацій, що все це зроблено спеціально. Насправді люди хочуть дискредитувати МОЗ і нове керівництво. Але з іншого боку, тільки до нас надходила низка скарг і від батьків, і від громадських організацій, скільки було журналістських розслідувань про зловживання, навіть я писала минулого року, як дуже дорогі препарати, по 600 — 700 доларів за один флакон, просто знищувалися, бо лікарі замовляли їх більше, ніж потрібно, мало того, їх більше ніде у світі не використовують. І потім кажуть, що нам не вистачає ліків та грошей».

Устінова так само, як головлікар «Охматдиту», запевняє, що зміна структури лікарні дасть тільки позитивні результати для маленьких пацієнтів та їхніх батьків. Передусім зникнуть корупція та махінації з ліками, а сам заклад матиме більше шансів для розвитку.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments