Минуле й теперішнє — наші засоби, лиш майбутнє — наша мета.
Гюстав Флобер, французький прозаїк-реаліст, один з найбільших європейських письменників XIX ст.

Змінні стереотипи

Українки готові будувати кар’єру, але не готові боротися за рівну з чоловіками оплату праці
10 березня, 2021 - 20:07
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Сьогодні в Україні 35% громадян вважають, що нерівність між чоловіками і жінками є досить розповсюдженою. У 2015 році таких було 31%. Експерти кажуть, що це говорить не так про те, що за цей час у нас побільшало нерівності, а що громадяни почали більше це усвідомлювати. Про нерівність більше говорять жінки. Це дані Всеукраїнського опитування соціологічної групи «Рейтинг» — «Гендерні ролі і стереотипи», проведеного у кінці лютого 2021 року.
Серед питань, які цікавили соціологів, виділили опції «кар’єра», «оплата праці» і «політична діяльність». Так, щодо кар’єрного зростання, то 34% опитаних кажуть, що чоловіки в Україні мають більше можливостей, 40% — що є нерівність в оплаті праці у чоловіків і жінок, у політичній діяльності — тотальне домінування думки щодо вищих можливостей чоловіків — 88%.

Протягом останніх років, за даними фахівці, суспільна думка змінилася в питанні важливості кар’єри жінки — більше жінок висловлюються про необхідність самореалізовуватися. Суттєва зміна відбулася в питанні, чи повинна жінка слухатися чоловіка: так вважає 35% населення, у 2015 році — 62%.

— Враження, що українські жінки вже вміють робити кар’єру, але ще не готові просити у роботодавців більше грошей та ще не орієнтуються на заробіток. Бо кар’єра і заробіток — це різні речі, — сказала доктор психологічних наук Маріанна ТКАЛИЧ. — Цікаво, що ми рухаємося від сім’ї в бік зовнішньої діяльності, але жінки продовжують працювати у «другу зміну»: адже вони, згідно з опитуванням, виконують більшість обов’язків, пов’язаних із хатніми справами та вихованням дітей. Правда, в питанні розподілу обов’язків щодо дітей, маємо зміни:  норма маскулінності відносно батьківства вже змінюється — у чоловіків новою нормою стає більше приділяти уваги дітям... Ми ідемо від культури, яка була в радянський час,  до культури, яка була українською, яка є ближчою до фемінної.  Під час карантину у жінок перша і друга «зміни» змішалися, до того ж вдома — і чоловік. Ми бачимо, що їм довелося взяти на себе більше хатніх обов’язків. Політична діяльність завжди була маскулінізованою — це світ, де домінують виключно чоловіки. В Україні ми «посунулися» в цьому питанні, але недостатньо. Як показали опитування, для чоловіків цієї нерівності не існує, бо вона їх не стосується. Також бачимо, що ті, хто мають вищі доходи, є більш гнучкими у цінностях, у зміні підходів до можливостей заробітків. Більш консервативні громадяни, на загал, мають менший дохід.


ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Як показало дослідження, прогрес намітився у тому, чи вважати прибирання, прання, готування їжі суто жіночою справою — хоча більшість ще підтримує цю думку, 54% опитаних відповіли, що в родині ця діяльність розподіляється порівну. Бюджетом розпоряджається жінка — так кажуть 45%, 14% — що чоловіки. Питання головування — одне із найбільш суперечливих:  63%  респондентів відповіли, що ця роль розподілена порівну, 14% — що жінка головує. У 65% випадків заробіток покладається на чоловіків, у  20% — він спільний, лише 13% опитаних відповіли, що в сім’ї  більше заробляє жінка.

— Якщо візьмемо ключові ролі, які відводяться жінці в родині, їжа і діти, то, у порівнянні із 2015 роком, вони поступово змінюються. Якщо про головування, то бачимо, що ця роль зміщується до «середньої» категорії — однакової відповідальності. Цікава тенденція щодо заробітків: так, у 2020 році про те, що чоловік заробляє більше, говорили менше, але цього року таких відповідей побільшало. Мабуть, це пов’язано з пандемією.  Цікава ситуація стосовно обов’язків щодо грошей, відпочинку і головування: бачимо конкуренцію у питання відпочинку і головування. Обидві статі кажуть, що виконують цю роль, — зазначив заступник директора соціологічної групи «Рейтинг» Любомир МИСІВ.

Серед найбільш розповсюджених в Україні стереотипів соціологи на першому місці виділили те, що чоловік має забезпечувати родину: так думає три чверті населення. На другому місці — що у жіночому колективі сварок більше, ніж у чоловічому. За ними — що основне покликання жінки народити дитину: так думає дві третини громадян (психологи бачать тут об’єктивні причини, адже лише жінка може народити). Ще 50% вважають, що жінка краще виховує дітей. Одночасно люди вже погоджуються вважати роботу домогосподарки кар’єрою.

Цікавим є регіональний розподіл: мешканці західних регіонів є більш консервативними і підтримують більш «патріархальні» настрої (експерти вбачають, зокрема, роль церкви), жителі сходу та півдня України є більш ліберальними. Також «патріархальні» тези підтримуються старшими і біднішими категоріями населення.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: