Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

ЗНО – відбудеться

Який план дій у нового керівника Українського центру оцінювання якості освіти Вадима Карандія
4 листопада, 2015 - 11:54
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Перевірки правоохоронних органів центрів оцінювання якості освіти, вилучення серверів та програмного забезпечення, а з ними і самих тестових завдань, відтік кадрів із команди УЦОЯО, зокрема і через невеликі заробітні плати, скасування ЗНО з іноземної мови і звільнення директора центру Ігоря Лікарчука — усі ці фактори зумовлюють вагомі ризики для ЗНО 2016 року. Щоби зняти напругу у суспільстві, Міносвіти представило нового керівника Українського центру оцінювання якості освіти Вадима Карандія та його план дій.

10 МІЛЬЙОНІВ НА ОБЛАДНАННЯ

Вадим Карандій останній рік працював на підприємстві «Інфоресурс», до того був першим заступником директора УЦОЯО. Розповідає про нинішні проблеми Центру: «Фактично блокована робота головних ІТ-сервісів, відсутня команда ІТ-фахівців, які розробляли та підтримували цю систему. Іншою групою чинників є недостатнє фінансування та критичний рівень заробітної плати працівників. Але ЗНО 2016 року відбудеться. Нам вдалося ухвалити низку ключових рішень. Із державного бюджету виділено додатково 10 мільйонів гривень на закупівлю обладнання та оновлення матеріально-технічної бази існуючих центрів. А також для укомплектування нового Херсонського центру, створеного замість Сімферопольського, та переміщеного до Слов’янська Донецького центру», — розповідав новий директор.

Якщо з фінансуванням до кінця цього року питання знято, то про видатки на наступний рік поки що не йдеться,  мовляв, процес формування бюджету на 2016 рік тільки-но стартує. Як пояснив Вадим Карандій, саме через проблеми з фінансуванням довелося цього року відмовитися від тестування випускників вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації.

БЕЗ ЗНО З ІНОЗЕМНОЇ МОВИ. ЧОМУ?

І з цієї ж причини відклали ЗНО з іноземної мови. Ця новина свого часу зумовила гарячу дискусію в освітньому колі. Дехто зазначав, що так МОН визнає низький рівень підготовки школярів з іноземної мови, а з ними — і недостатню кваліфікацію вчителів. Щоб уникнути провалу, вирішили відкласти на потім. Однак у МОН інші пояснення.

«Іноземна мова — це дуже специфічний іспит. У нас немає досвіду проведення аудіювання. Ми використаємо для цього 2016 рік. Можливо, оцінювання з іноземної мови буде 2017 року. Щоб іноземна мова фігурувала як повноцінний тест ЗНО, треба вкласти певну працю, але в поточному році ми цього не можемо зробити. Також проведемо аудит, у якому взагалі стані викладання іноземної мови у нас», — пояснив міністр освіти і науки Сергій Квіт.

Колишній директор УЦОЯО Ігор Лікарчук обіцяв не коментувати нічого про ЗНО, та, очевидно, професійний інтерес бере своє. Відмову від тестування з іноземної, під чим насамперед розумілась англійська мова, на своїй сторінці у «Фейсбуку» Лікарчук прокоментував так: «Річ у тім, що підготовку до проведення ЗНО у формі ДПА в УЦОЯО та в МОН слід було розпочати іще в серпні. На сьогодні час втрачено. Безповоротно».

ДОСІ БЕЗ СЕРВЕРІВ

Вилучені сервери та програмне забезпечення досі у слідчих органів. А це серце системи тестування. «Зараз триває активне спілкування із представниками слідчих органів, нам повернуть те обладнання та речі, які було вилучено та не мають значення для слідства. Також буде доступ до всієї інформації, яка є на вилучених серверах, щоб зняти копії та передати ІТ-спеціалістам, що проводять аудит, для визначення можливості подальшого використання», — зауважив Вадим Карандій.

Із хорошого — є вже наказ МОН про проведення загальнообов’язкового оцінювання у період із 5 травня по 10 липня. «Наразі розпочато роботу з відновлення ІТ-інфраструктури, нам надає допомогу Агентство з міжнародного розвитку США», — відзначає Карандій.

МОН запевняє, що все під контролем. Та є відчуття, що не все...

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: