Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Без обличчя

11 серпня, 1999 - 00:00

Російський президент Борис Єльцин оголосив своїм ймовірним наступником нового главу уряду Володимира Путіна. Після хоча і передбачуваної, але від цього не менш несподіваної відставки кабінету Сергія Степашина це — друга шокуюча заява російського лідера, яка примушує пригадати галерею його можливих спадкоємців і їхню незавидну політичну долю.

Однак у призначенні попередніх обранців була своя логіка. Віктор Черномирдін був людиною не менш відомою в країні, ніж сам Єльцин — його можна було любити чи не любити, але весь він був як на долоні. Борис Нємцов став відомим ще до переїзду в Москву — нехай не стільки як нижегородський губернатор, скільки як молодий політик, який подобався жінкам, проте — чому Єльцин вибрав Нємцова, можна було пояснити.

Чому Путін, пояснити буде дуже важко. Передусім тому, що для більшості російських громадян це прізвище вперше прозвучало в указі президента про призначення нового глави кабінету. І річ не в поганих професійних якостях Путіна. Він якраз — справжній професіонал, тому і не помітний. А чого ще чекати від людини, яка починала кар'єру з посади радянського резидента в Німеччині? Та ж будь-який першокурсник розвідшколи скаже вам, що резидент не повинен кидатися в очі. Тому і дивував професіоналів улюблений наш детектив «17 миттєвостей весни», що вони знали напевно — люди з такими виразними обличчями, як у В'ячеслава Тихонова, що легко запам'ятовуються, у розвідці не працюють.

Володимир Путін — не В'ячеслав Тихонов. Він уміє бути непомітним. Спробуйте пригадати його обличчя — і не вдасться, поки не відкриєте газету або не увімкнете телевізор. Але, те що добре для розвідника, погано для політика. Як цей спадкоємець-невидимка сконсолідує суспільство? Чому саме йому видано такий аванс?

Словом, я зовсім не впевнений, що Путін — це серйозно. Але одне стає зрозумілим — президент Росії, якщо вже і буде змушений вибирати собі спадкоємця, постарається, щоб це була людина без обличчя...

Віталій ПОРТНИКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: