Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Британській монархії пропонують «осучаснитися»

17 липня, 2003 - 00:00

«Британська монархія потребує радикальних змін», — під таким гаслом пройшло останнє засідання Фабіанського товариства. Його члени прийшли до висновку, що монархія просто зобов’язана рахуватися зі змінами у свідомості британців і не відставати від сучасності. У своєму звіті «Майбутнє монархії» вони висунули низку пропозицій реформування звичаїв та традицій королівської родини.

Насамперед ідеться про термін правління. Фабіанське товариство пропонує не зобов’язувати правлячого монарха виконувати свої обов’язки до смерті, а дозволити йому за бажанням піти з престолу без складних процедур відречення, як у випадку з дядьком Єлизавети II — королем Едвардом VIII. Члени товариства також пропонують відмовитися від Акту про Королівські Шлюби, прийнятого 1772 року, що, на їхню думку, є анахронізмом. За цим актом наступники престолу не мають права одружуватися без дозволу монарха. Потребує перегляду й автоматичне набуття монархом звання голови Англіканської церкви у контексті поширення багатоконфесійності в Британії. Такі зміни надзвичайно би спростили життя принцу Уельському, який після смерті принцеси Діани постійно живе з давньою подругою Каміллою Паркер, однак не може з нею одружитися.

Фабіанське товариство пропонує також змінити і правила престолонаслідування. Адже в сучасному суспільстві видається дискримінацією те, що першим претендентом на престол є найстарший син монарха, навіть якщо у нього є старша сестра. Сама Єлизавета II стала королевою тільки тому, що у її батька не було жодного сина. Члени товариства також запропонували, аби члени королівської родини почали сплачувати податки, або принаймні передали свої землі у загальне користування.

Фабіанське товариство є політичною соціал-реформістською організацією англійських інтелігентів, що була заснована 1884 року і згодом увійшла до Лейбористської партії. Сьогодні організація притримується поміркованих лівих поглядів і не пропонує суспільству жодних революційних змін. Перетворення Британії на республіку вона не пропагує, та наскільки свідчать дані багатьох опитувань населення, самі британці швидше ладні підтримати реформу монархії.

Віра КОВТИХА
Газета: 
Рубрика: