Так, держава – це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава – це він, то досі у нас вже була б достойна держава
Ліна Костенко, українська письменниця, поетеса-шістдесятниця, лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів

Брюссельські дискусії

Європарламент — за Україну
10 грудня, 2005 - 00:00

Євродепутати не втратили надію, що Україна згодом стане членом Євросоюзу, а чиновники Єврокомісії та Ради ЄС таких прогнозів не дають. Про це говорили учасники конференції в Європарламенті, присвяченої Україні.

«Не вірте, що Україну в Європі ніхто не чекає, пам’ятайте про нашу підтримку в Європарламенті», — заявив поляк Яцек Саріуш-Вольський, віце-президент Європарламенту. З ним солідарний і німецький депутат Ельмар Брок, голова комітету Європарламенту з закордонних справ: «Я не хочу порівнювати Україну з Туреччиною. Але чому Туреччина отримала статус кандидата, а Київ — ні? Досі ми не отримали відповіді на це запитання. Україна — це європейська країна, у неї є європейська перспектива, і ми маємо допомогти Україні». Через рік після помаранчевої революції — такої популярної в стінах Європарламенту — євродепутати не переконалися в Україні, вважаючи, що, копітко працюючи над реформами, країна має шанси стати членом клубу Євросоюзу. Україні радили боротися з корупцією, будувати громадянське суспільство, реформувати економіку, підтягати стандарти до рівня європейських. Голова групи європейських демократів в Європарламенті Ганс-Герт Поттерінг заявив, що українці мають самостійно вибирати своє майбутнє — а для цього необхідна довіра громадян до влади.

«Якість наших відносин залежить від якості реформ в Україні», — зазначив Пірка Тапіола, радник Верховного представника з зовнішньої політики та політики безпеки ЄС Хав’єра Солани. Він не сумнівається. що Україна є демократичною країною, якій, проте, ще треба боротися з корупцією та провести чесні вибори в березні наступного року. Нинішня популярність Віктора Януковича радника дещо шокує, але, з його слів, найголовніше, що демократія в країні вже є.

Чи отримає Київ статус кандидата в ЄС? Чи треба Україні прагнути підписання Угоди про асоційоване партнерство з Євросоюзом? Цими питаннями переймалися учасники конференції. Марек Дабровський, голова польського Центру економічних і соціальних розслідувань, вважає, що Євросоюз має нерівноправний підхід до країн СНД з одного боку та центральноєвропейських, балтійських і балканських держав з другого боку. Експерт не впевнений в тому, що нової політики сусідства Євросоюзу буде досить для того, щоб країни-сусіди ЄС провели глибокі реформи. Що стосується України, Дабровський сказав, що країна наблизилася до членства у Світовій організації торгівлі, але це можна було б зробити й швидше.

Виступаючі на конференції говорили, що реприватизація в Україні погіршила інвестиційний клімат і що за нової влади економічне зростання становило лише 3%, на відміну від 12% за колишнього президента. Але це як подивитися. «3% — це не так вже й погано в порівнянні з 1,5% зростання в єврозоні», — зазначив віце-президент Комітету ЄС — Україна Чарльз Таннок. Хорошим резюме з приводу майбутнього української економіки є слова експерта Центру європейських політичних досліджень Майкла Емерсона: «В України немає шансів стати щасливою країною доти, поки вона не інтегрується в європейську економіку. У країни немає вибору «російського козака» з нафтою й газом...»

Наталія ВІКУЛІНА, Брюссель
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments