Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Будьте активнішими, і Азія вам відкриється, —

вважає посол Малайзії в Україні Дато’нг Бак Хай
24 липня, 2003 - 00:00


Чом би й не купити систему «Кольчуга», якщо вона відповідатиме необхідним вимогам? Урядова делегація Малайзії на чолі з прем’єр- міністром Махатхіром Мохаммадом ознайомилася під час нещодавнього візиту в Україну з пасивною радарною системою стеження та українськими фрегатами, а також швидкохідними судами на повітряній подушці, і була вражена, каже посол цієї країни у Польщі та Україні Дато’нг Бак Хай. Посол Малайзії, на відміну від представників Заходу, вважає український діловий клімат непоганим, і підкреслює, що українці повинні активніше займатися маркетингом і рекламою своєї продукції. Напевно, зайвим буде твердження, що навряд чи варто українським виробникам «зациклюватися» тільки на пострадянських ринках, стверджуючи, що «в Європі на нас не чекають».

— Чи можна вважати візит прем’єр-міністра Малайзії успішним? Чи варто очікувати продовження контактів?

— Дуже важливо, що прем’єр-міністр Махатхір зміг відвідати вашу країну до виходу на пенсію. Під час його візиту було підписано три угоди: одну про створення центру з транзиту пальмової олії до країн Європи, а дві інші з технічного співробітництва у сфері будівництва кораблів на повітряній подушці та радарних систем.

Доктор Махатхір має намір наприкінці жовтня піти у відставку. Очікується, що до цього моменту він встигне прийняти українського Президента. Дата візиту Леоніда Кучми узгоджується, але із впевненістю можна сказати, що Президент України до кінця жовтня здійснить офіційний візит до Малайзії.

Наступником доктора Махатхіра стане його нинішній заступник Датук Сері Абудалла Бадаві. Слід зазначити, що у Малайзії передача влади здійснюється без потрясінь. Зміна керівництва не вплине на бажання Малайзії розвивати тісні відносини з Україною.

— Торговий обіг між нашими країнами за 2002 р. становив майже $95 млн. з позитивним сальдо на користь України. Чим торгують зараз наші країни?

— Ми закуповуємо здебільшого добрива, сталь, залізо і навіть золото. Ви закуповуєте у нас гуму, пальмову олію, деревину й какао. Ми не намагаємося досягнути торгового балансу. Коли торгівля розширяється, виграють обидві країни. Якщо ми будемо затрачувати багато часу для її збалансування, це не принесе користі. Зі свого боку, ми хотіли б заохочувати українських бізнесменів приїжджати до Малайзії. Якщо Україна більше експортує, то ви стаєте багатшими і зможете більше імпортувати наших товарів. Ми повинні працювати в обох напрямках. Україна може стати воротами Малайзії в Європі, а Куала-Лумпур — воротами Києва у Південно-Східній Азії, адже Малайзія входить до Асоціації країн Південно-Східної Азії (ASEAN), яка об’єднує 10 країн із населенням 500 млн.

— Чи існують нині перешкоди для розвитку двосторонніх відносин?

— Зараз новим малайзійським бізнесменам дуже складно потрапити в Україну і вести переговори. Для отримання візи необхідно запрошення від української компанії або фірми. Для нової компанії дуже складно отримати таке запрошення.

З іншого боку, в Малайзії дуже ліберальний торговий режим. Українським бізнесменам не потрібно отримувати візу, якщо вони перебуватимуть у Малайзії не більше місяця.

— Що ви можете сказати про діловий клімат в Україні?

— Я думаю, що клімат хороший. У вашої країни хороші показники зростання економіки. Тепер нам потрібна інформація. Якщо бути чесним, ми хочемо знати, де можуть працювати в Україні малайзійські бізнесмени.

— Чи можете ви детальніше зупинитися на угодах про технічне співробітництво?

— Йдеться про придбання одного судна на повітряній подушці типу «суперфойл» цивільного призначення. Спочатку ми проведемо його випробування для перевезення пасажирів. І якщо це судно виявиться хорошим, тоді може йтися про співробітництво і, можливо, навіть про спільне виробництво. Ми також вивчаємо можливість використання швидкохідних катерів на повітряній подушці для патрулювання берегової лінії. Нам продемонстрували можливості таких кораблів на презентації у Севастополі.

Іншою сферою співробітництва є радарні системи. Ці дві угоди стануть фундаментом, на якому ми будуватимемо наші відносини і крок за кроком зближуватися. Міністр оборони Малайзії також був у складі урядової делегації і зміг на власні очі побачити можливості українського оборонно-промислового комплексу.

Доктор Махатхір зазначав, що Малайзія завжди витрачала більше коштів на освіту та соціальні програми. Ці статті витрат становлять майже 20% бюджету країни. Однак також важливим є питання забезпечення обороноздатності країни, щоб завжди можна було дати відсіч будь-якому агресору. Нині ми знаходимося у процесі модернізації оборонного сектора. Тому ми вивчаємо, які можливості є у світі. Дуже добре, що прем’єр-міністр і міністр оборони Малайзії відвідали командний центр ППО Збройних сил України. Так вони змогли дізнатися про українські можливості у сфері ППО. Малайзія ще більше їх вивчить і, можливо, закупить цю систему ППО, якщо вона відповідатиме нашим вимогам.

— Малайзія вирішила купити 64 польські танки, які стануть частиною майбутньої бронетанкової дивізії. Чи існує можливість для України взяти участь у майбутньому малайзійському тендері із закупівлі додаткових танків і виграти в ньому?

— Звичайно. Тепер ми знаємо ваші потенційні можливості. А коли ми їх знаємо, тоді напевно ви маєте можливості перемогти в тендері. Ваші посадовці кажуть, що танк комплектуватиметься з України, Польщі та Малайзії. Причому частка України становитиме майже 30%. Двигун для танка постачатиме німецька компанія MTU.

— Які можливості співробітництва в авіакомлексі?

— Малайзійська делегація відвідала АНТК ім. Антонова і була вражена найбільшим у світі літаком. Нам продемонстрували й інші антоновські машини. Ми знаємо, що цим літакам потрібні дуже короткі злітно-посадочні смуги. Це нам цікаво, і ми могли б розглянути пропозиції. Тепер потрібно, щоб представники АНТК ім. Антонова приїхали до Малайзії на Міжнародну військово-морську та авіаційну виставку у Лангкаві, яка відбудеться восени. Потрібно, щоб там антоновські літаки побачили більше людей. Нашим військовим, льотчикам потрібно познайомитися з цими крилатими машинами.

Малайзія має намір закуповувати літаки для патрулювання морських зон. Було б дуже корисним, щоб представники України інформували нашого міністра оборони або контактували з представниками Малайзії з цього приводу. Хочу зауважити, що в Малайзії ваші конкуренти дуже активні. Вони постійно кажуть: ми можемо вам запропонувати те, інше… Було б дуже корисно, якби українські компанії також постійно були в Малайзії і інформували нас про те, що вони можуть запропонувати… Ваші компанії мають бути активнішими у маркетингу. Малайзія є маленькою країною і має обмежені фінансові ресурси. Тому, природно, ми намагаємося знайти розумні ціни. І якщо Україна їх пропонує, чому б не скористатися цим.

— Чи використовуватиме ваша країна український ракетоносій для запуску наступного малайзійського супутника, як це було два роки тому?

— Це ще одна галузь, де ми можемо співпрацювати. Якщо ви згадали про один пуск, то у майбутньому можуть бути нові пуски. Під час майбутнього візиту вашого Президента до Малайзії ми сподіваємося підписати угоду про співробітництво у сфері економіки, науки та техніки. У рамках цієї угоди ми зможемо активніше вивчати сфери майбутнього співробітництва, включно з військово-технічним.

Микола СІРУК, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: