Історію творять мученики, а не мучителі.
Євген Грицяк, лідер Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року

Буш — Ширак: теплiше

17 квітня, 2003 - 00:00

Шредер та Блер висловили занепокоєння з приводу кризи у трансатлантичних відносинах, яка може поглиблюватися, якщо стосунки Буша й Ширака надалі залишатимуться незмінними. Німецький і британський лідери вирішили стати посередниками у справі примирення президента Франції й США, які впродовж останніх двох місяців взагалі не контактували один з одним. Шредер та Блер, що мали абсолютно протилежні погляди щодо початку військових дій в Іраку, нарешті знайшли спільну мову у питанні щодо важливості ролі ООН у відбудові країни. Канцлер ФРН запропонував, аби роль ООН у цьому процесі була визначена шляхом переговорів між членами Ради Безпеки ООН та країнами, що брали безпосередню участь у поваленні режиму Саддама Хусейна — тобто США та Великою Британією.

У свою чергу Жак Ширак вирішив особисто налагодити стосунки з Джорджем Бушем. Між ними відбулася телефонна розмова, ініціатором якої став французький лідер. Останні опитування у Франції свідчать, що держава потрапила в дипломатичну ізоляцію через позицію стосовно Іраку. Згідно з соціологічними дослідженнями газети «Ліберасьйон», у цьому впевнені 46% французів. Очевидно, це й спонукало французького керівника зробити перший крок до примирення. Телефонна розмова між Бушем та Шираком тривала 20 хвилин. Французький президент наголосив, що він радий поваленню уряду Саддама та швидкому проведенню війни. Щоправда, при цьому він зауважив, що досі залишається противником військового втручання. Ширак також висловив сподівання, аби ООН було включено до роботи з відбудови Іраку «якнайшвидше». Він зазначив, що Франція також готова до співпраці і діятиме «прагматично та залежно від випадку». За його словами, особливо це стосується нафтових ресурсів Іраку, скасування санкцій, встановлення уряду та роззброєння країни.

Тим часом Джордж Буш більше схильний обмежувати роль ООН у реконструкції Іраку. Представники Білого дому також зробили вигляд, що не зрозуміли позиції Франції щодо «прагматичності». «Це дуже цікава підбірка слів. Я не знаю точно, що вони можуть означати. Думаю, Франція зможе це пояснити. Швидше за все, вони шукають, яку б роль могли самі вiдіграти», — заявив речник Джорджа Буша Арі Флейшер.

Віра КОВТИХА
Газета: 
Рубрика: