Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Це просто вкидання провокаційної інформації»

Експерт — про заяву Рогозіна, що Росія готова купувати за кордоном «світлі голови»
22 березня, 2013 - 10:29

У Білому домі в ході воєнно-промислової конференції віце-прем’єр Дмитро Рогозін, що відповідає за розвиток оборонного комплексу, заявив про можливість залучати до роботи над російським озброєнням іноземних фахівців. За словами заступника голови уряду, немає сенсу купувати готову військову продукцію, так новітні технології Росії ніхто не надасть. «Ми готові купувати «світлі голови й руки». З переїздом до Росії. І з наданням російського громадянства. Про це ми проситимемо керівництво країни. Потрібна така трудова міграція, а не навала іммігрантів», — відзначив віце-прем’єр. При цьому він уточнив, що російський уряд, передусім, розраховує на військових фахівців з країн колишнього СРСР, для яких створять режим максимального сприяння.

КОМЕНТАР

Микола СУНГУРОВСЬКИЙ, директор військових програм Центру Разумкова:

— Якщо говорити про оборонний комплекс, то це проблема всього пострадянського простору. В умовах, коли немає проривних напрямів розвитку і виходу на зовнішні ринки, відбувається незаповнення існуючого потенціалу, без істотних заходів з підготовки нового покоління фахівців, особливо інженерів. У цих умовах ідуть пошуки способів поповнити цей потенціал, зокрема за рахунок залишку того потенціалу в інших колишніх радянських республіках. Питання в іншому: чи залишилися ці «рештки» в інших республіках, у тому числі в Україні. У нас та сама проблема. Середній вік інженерного складу вже наближається до 60 років і, напевно, вже перевищує цей вік. Такі політичні заяви зазвичай робляться без певної підготовки. Це просто вкидання провокаційної інформації.

Чи не вдарить ця заява по українському ОПК?

— Якщо це стосується переїзду якоїсь людини на роботу до Росії, то відразу виникає питання. Ми вже наїлися цих солодких обіцянок: робота, зарплата, житло. Чи готова Росія надати всі ці умови? Навряд чи. Один-два виїдуть, можливо. Тим більше, що основний пік від’їзду «світлих розумів» вже стався в середині 1990-х років. Чекати другого піку я б не став. Жодного масового переїзду не буде.

Чи можуть західні інженери й науковці клюнути на пропозицію —кріпити російську оборонку за громадянство?

— Що вони отримають тут нового? Адже кожна людина приймає рішення, виходячи з власних потреб. Якщо Росія вважає, що Захід фінансуватиме їхній переїзд, то, не думаю, що Захід зацікавлений у цьому. Вони якраз виступають за те, щоб обмежити такий потік, оскільки разом з розумами переїжджають технології. А це досить чутливий процес.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: