Треба за всяку ціну обминати ...широкі, розкриті двері і шукати правдивої великої брами, над якою віють непідроблені, неперелицьовані прапори нашого духу
Олена Теліга, українська поетеса, публіцистка, літературний критик, діячка ОУН

Чотири міфи про Україну,

або П’ять елементів на шляху недопущення дефолту
21 квітня, 2011 - 00:00

Минулого тижня вже по-літньому теплий Оксфорд приймав учасників конференції «Модель України». Це третя конференція з цієї серії (дві попередні відбулися у Вашингтоні й Оттаві), вона називалася «Внутрішні та зовнішні справи України: Quo vadis?». Конференція організована Українсько-канадською парламентською програмою за сприяння Українського товариства Оксфордського університету.

Один з найстаріших у світі університетів, мабуть, і не пам’ятає, коли ще приймав таку кількість гостей з України, а також зацікавлених Україною з різних країн світу. Адже, окрім українців, у конференції взяли участь більше ніж сотня учасників зі США, Канади, Німеччини, Австрії, Італії, Нідерландів, Польщі, Португалії і Великої Британії. Це були як звичайні українські студенти, що навчаються або навчалися в різних університетах по світу, так і видатні політики, науковці, громадські діячі. Наприклад, виступали екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк, завідувач кафедри українознавства в Римському університеті «Ла Сап’енца» Оксана Пахльовська чи ведучий ток-шоу «Свобода слова» Андрій Куликов. А також Микола Рябчук, Ендрю Вілсон, Андреас Умланд та багато інших.

Оксана Пахльовська звернула увагу на те, що культурні аспекти шляху України в Європу часто недооцінюється порівняно з політичними. Вона спрогнозувала, що коли демократія зазнає невдачі в Україні, можливі два варіанти розвитку подій: дефолт або остаточне перетворення України на країну третього світу. При цьому пані Пахльовська запропонувала п’ять елементів на шляху недопущення такої ситуації: поширення знання про Європу в Україні і про Україну в Європі, моніторинг західними країнами ситуації в Україні (хоч би як там було, а влада змушена прислуховуватися до критики Заходу), рух вздовж англосаксонської осі, що допоможе демократії утвердитися в Україні, і, нарешті, молодь. Цей останній елемент викликав особливе пожвавлення серед присутніх молодих українців, адже, на думку Оксани Пахльовської, саме молодь, яка має можливість отримати західну освіту, може мати надзвичайний вплив у розвитку демократичного суспільства.

Дуже цікавим був виступ Мартіна Нанна, експерта з міжнародної комунікації із фонду «Спочатку люди», який вже 18 років працює в Україні, з провокаційною промовою «Уряд з еліти, створений елітою і для еліти». Він спробував розвіяти деякі міфи про Україну і перш за все той, що Україна — демократична держава. Мартін Нанн вважає, що це не так: 60% усіх депутатів — з Києва. Більшість купує свої місця у парламенті. Чи можна вважати Україну демократичною державою, коли у ній відсутній будь-який зв’язок між народом і обраними ним представниками? Другий міф: вертикальна система влади забезпечить стабільність. Мартін Нанн не погоджується. Партія регіонів — це консорціум п’яти впливових економічних груп, які мають ризик внутрішнього протистояння. Якщо це протистояння переросте у розкол, вертикаль влади розвалиться на очах. Міф третій: економіка України розвивається. Насправді ж, серед інших проблем, останнім часом з українського податкового реєстру зникло близько 44% суб’єктів малого та середнього бізнесу, що може мати катастрофічні для країни наслідки. Міф четвертий: Україна розділена на дві частини. Проте проведені фондом «Спочатку люди» дослідження доводять, що це твердження безпідставне. Люди в усіх регіонах України поділяють однакові пріоритети: діти і освіта, охорона здоров’я, економічна стабільність, а проблема розколу сфабрикована політиками. Що можна зробити? Пан Нанн вважає, щоб демократія запрацювала в українських реаліях, її ідеали мають спочатку розвинутись зсередини, щоб народ спершу зрозумів та прийняв ці ідеали як власні.

Роман ТАШЛІЦЬКИЙ, спеціально для «Дня», Оксфорд, Велика Британія
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments