Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ціна терору в грошовому еквіваленті

17 липня, 2003 - 00:00


Підхід Washington Profile, що опублікував матеріали зі спробою оцінити збитки від тероризму в конкретних сумах, цікавий не у плані адекватності оцінки — коли йдеться про загублені життя, про інші критерії говорити складно. Однак суми, що називають аналітики, здатні змусити замислитися: адже гроші, витрачені на відшкодування збитків, можна було використати, зокрема, для поліпшення стану медицини, скажімо, в африканських країнах...

Безпрецедентні терористичні атаки 11 вересня 2001 року на США завдали колосальних збитків економіці США та всього світу. Однак негативні тенденції, спричинені безпосередньо терактами, спостерігалися не більше двох-трьох місяців. Терористи уповільнили процес відновлення економіки США, але їхні дії не були причиною її проблем.

Економіст Бенджамен Зічер вважає, що найбільших збитків тероризм завдає не ушкоджуючи або знищуючи майно, а створюючи атмосферу страху й невпевненості. Саме психологічний аспект терористичних атак слугує головною причиною економічних негараздів, що виникають в атакованому суспільстві. Насамперед це впливає на бізнес, який починає вважати інвестиції в це місто, регіон або країну ризикованими і з самого початку намагається закласти у вартість своїх товарів або послуг додаткову премію за ризик, що призводить до зниження ділової активності та зростання цін.

Дії ісламістів в Алжирі у 1996— 2001 роках коштували економіці цієї країни в $16 млрд. Після того, як палестинські терористи провели серію терактів у Кенії, Кенія зіткнулася з відтоком туристів. Щорічно ця країна заробляла на туристах близько $500 млн., після терактів збитки туристичної індустрії становили $1 млн. щодоби. Аналогічні процеси спостерігалися в Індонезії після теракту на острові Балі. Після того, як в Ємені терористи атакували французький танкер «Лімбург», страхові компанії вдвічі підвищили ставки для судів, які заходять до порту Аден. Фактично, вартість заходу до єменських портів підвищилася для кожного судна на $150 тис., що призвело до того, що судовласники почали обирати інші маршрути для своїх кораблів. Як наслідок, вантажообіг єменських портів знизився вдвічі, а щомісячні збитки становили $3.8 млн.

Багато економістів вважають, що саме активність баскських терористичних угруповань спричинила те, що Країна Басків залишається найменш розвиненою економічно областю Іспанії. Показники економічного зростання у Басконії на 10% нижчі, ніж у середньому по Іспанії. У Колумбії, в якій активно діють кілька терористичних угруповань, іноземні інвестиції стали рідкістю, а рівень життя населення на 45% нижчий, ніж у середньому по Латинській Америці. За період з вересня 2000 по серпень 2002 року в Ізраїлі від рук терористів загинуло 606 осіб, приблизно 4,5 тис. було поранено. Ізраїльська економіка опинилася у глибокій кризі, різко зросло безробіття, скоротилися іноземні інвестиції, практично померла індустрія туризму, різко збільшився бюджетний дефіцит. За підрахунками Банку Ізраїлю, терористи завдали країні збитків у розмірі 4% валового внутрішнього продукту.

Через діяльність терористів Північна Ірландія тривалий час залишалася найбіднішою та слаборозвиненою в економічному плані частиною Великої Британії з найвищим рівнем безробіття і найнижчою кількістю освічених людей. Однак коли у середині 1990-х років терористична активність різко знизилася, економічне відновлення регіону почалося швидкими темпами.

Активність терористів неминуче збільшує витрати держав на безпеку. Наприклад, тільки на перевірку фінансових потоків терористичних організацій та їхніх спонсорів, держави світу витрачають до $600 млн. У країні різко збільшується кількість «нахлібників» — співробітників служб безпеки. Водночас, терористи мимоволі допомагають розвиватися багатьом галузям економіки, задіяним у виробництві спеціального обладнання та озброєння, які використовують для запобігання терактів та боротьби з терористами. Це, наприклад, дозволило Ізраїлю створити унікальні технології у сфері безпеки, котрі нині є запитаними на світовому ринку.

Досі достеменно невідомо, яких збитків завдав найвідоміший і найгучніший теракт сучасності, скоєний 11 вересня 2001 року в США.

Під час терористичних атак «Аль-Каїди» на Нью-Йорк і Вашингтон загинуло понад 3 тис. осіб, близько 6 тис. було поранено. Ця атака колосально вплинула на стан світової економіки та кардинально вплинула на міжнародну політику.

Точна цифра збитків, завданих терактами 11 вересня, невідома і навряд чи буде колись точно підрахована. За оцінками Міжнародного Валютного Фонду, втрати від цих терактів (враховувалися втрати власності та збитки страхових компаній) становлять $21 млрд.

Експерти американського Національного центру політичного аналізу дійшли інших висновків. Знищення та ушкодження будівель і споруд, втрата робочих місць завдали економіці США збитків у розмірі близько $100 млрд. (вартість чотирьох літаків — $385 млн., знищення будівель Всесвітнього Торгового Центру та його відновна вартість — $3,5— 4 млрд., ремонт частини будівлі Пентагона — $1 млрд., роботи з вивезення сміття — $1,3 млрд., ушкод ження та знищення приватних, поліцейських і пожежних машин, особистого й корпоративного майна — $10—13 млрд., витрати на посилення заходів безпеки в аеропортах — $41 млрд. тощо). Федеральна влада США виплатила членам сімей загиблих від $500 тис. до $3 млн. Однак і це є тільки верхівкою айсберга.

Особливо постраждали індустрія туризму та розваг. За даними дослідницької фірми Smith Travel Research, рівень заповнюваності готелів і мотелів не перевищив 60% — це на 6% менше, ніж у 2000 році. За даними Американської асоціації індустрії туризму, вже через п’ять місяців після терактів без роботи залишилися 237 тис. чоловік, зайнятих у туристичному бізнесі. За рік через загрозу нападу терористів та ускладнення процедури допуску іноземців у США, іноземних туристів у США поменшало на 20%, збитки галузі становили $15 млрд.

Найсерйозніших труднощів почали зазнавати авіакомпанії. Їхні прямі збитки досягли $30 млрд., а найбільший авіаперевізник світу US Airways опинився на межі банкрутства. За інформацією Forecast International, після терактів 11 вересня авіакомпанії скоротили замовлення на нові літаки. У результаті падіння виробництва в цьому секторі світової економіки становило 15—20%. Втрати американських страхових компаній становили $40—50 млрд. Терористи завдали страхувальникам збитків більше, ніж найбільш руйнівні стихійні лиха. За підрахунками Інституту страхової інформації, найбільш руйнівний в історії США ураган «Ендрю» (серпень 1992 року) завдав страхувальникам збитків у розмірі $15,5 млрд.

Терористичні атаки посилили процес падіння курсів цінних паперів на фондовому ринку: за рік втрати становили $2 трлн. Значні кошти американська держава витратила на медичну та фінансову допомогу потерпілим. Сукупні витрати США на забезпечення безпеки країни досягли $100 млрд. Витрати федерального уряду на ці цілі 2001 року становили $17 млрд., 2002 року вони зросли до $29 млрд., 2003 року планується виділити $36 млрд. Після терактів 11 вересня власті штатів США змушені були витратити на підвищення рівня безпеки близько $6 млрд. Муніципалітети міст і населених пунктів США витратили на ці ж цілі $2,6 млрд.

За матеріалами Washington Profile
Газета: 
Рубрика: