Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

14 листопада, 2002 - 00:00

«Євроньюс» розмовлятиме українською?

Питання про трансляції телевізійних новин «Євроньюс» українською мовою розглядалося серед іншого на засіданні Комітету парламентської співпраці між Україною та Євросоюзом у Брюсселі, повідомляє «Німецька хвиля» . Співголови Комітету Ян Вірсма та Борис Тарасюк домовилися направити спільного листа в Раду Європи і Раду співробітництва між Україною та ЄС, в якому проситимуть сприяння на початку трансляції теленовин «Євроньюс» на території нашої країни і українською мовою. За словами Бориса Тарасюка, цей лист буде підготовлено найближчим часом. Крім того, депутати Європарламенту та України під час зустрічі в Берліні обговорювали, як краще облаштувати український кордон і як спростити візовий режим для українців. Європарламентарі запропонували, щоб під час наступного засідання комітету, яке відбудеться 2003 року в Києві, вони мали змогу відвідати західні кордони України. Депутат Європарламенту від Німеччини Елізабет Шредтер зазначила, що Євросоюз готовий надати кошти на деякі прикордонні проекти в Україні, однак ЄС не може профінансувати облаштування всіх ділянок українських кордонів. За словами пані Шредтер, Україна повинна витрачати на це власні кошти.

Новий запис бен Ладена

Зі схваленням останніх терактів, скоєних в усьому світі, в тому числі захоплення заручників у театрі в Москві, і з новими погрозами на адресу своїх противників виступив голова «Аль-Каїди» Осама бен Ладен. Черговий запис із голосом, схожим на голос «терориста номер один», передала катарська телекомпанія «Аль-Джазіра». Вона не уточнила, як плівка потрапила до неї. Заява звернена «до народів країн-союзників несправедливого американського уряду». Від них вимагають відмови від цього союзу. Конкретно голос називає Великобританію, Францію, Італію, Канаду, Німеччину та Австралію. У записі міститься також заклик продовжувати джихад, а головним ворогом оголошено американську адміністрацію президента Буша, якого названо «новим фараоном». «Кліка Білого дому складається з головних вбивць століття», — підкреслює голос. У Вашингтоні заявили, що зараз аналізують запис, щоб встановити автентичність голосу бен Ладена. Якщо ця автентичність підтвердиться, то це означатиме, що терорист номер один був живий принаймні наприкінці жовтня. Тим часом американські телекомпанії стверджують, буцімто попередній аналіз підтвердив автентичність голосу ватажка «Аль-Каїди».

Візит напередодні Праги

Вчора завершився візит до України директора Бюро національної безпеки Польщі Марека Сівєца. Як стало відомо «Дню», під час свого візиту Сівєц зустрічався з Президентом Леонідом Кучмою, секретарем Ради національної безпеки і оборони України Євгеном Марчуком, послами країн-членів НАТО в Україні. Серед тем, які обговорювалися, — Празький саміт НАТО і скандал навколо «Кольчуг». Президент України Леонід Кучма і директор Бюро національної безпеки Польщі Марек Сівєц, як повідомила прес-секретар президента України Олена Громницька, обговорили «гіркі сторінки українсько-польської історії, зокрема, річниці подій на Волині 1943 року, яка відзначатиметься наступного року». За її словами, в ході зустрічі М.Сівєц передав українському президенту вітання від Александра Квасьнєвського.

Держдума не підтримала Нємцова

Російська Держдума учора відмовилася виступити на захист лідера фракції СПС Бориса Нємцова, депортованого 23 жовтня з Білорусі. Депутати відхилили запропонований фракцією СПС проект заяви «Про дії державних органів Білорусі стосовно громадян РФ — депутатів Держдуми Федеральних Зборів РФ». У документі пропонувалося звернутися до президента Володимира Путіна з пропозицією доручити російському МЗС висловити офіційний протест у зв’язку з депортацією Бориса Нємцова з Мінська, а також привернути увагу влади Білорусі, президента і парламенту цієї країни до даного інциденту, щоб вони дали офіційну оцінку події. Як повідомляє Інтерфакс , на підтримку проекту заяви висловилися 117 депутатів при необхідному для прийняття рішення мінімумі у 226 голосів, 139 проголосували проти.

Делегацію ОБСЄ не пустили до Придністров’я

Учора прикордонники невизнаної Придністровської республіки не пустили представників Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) на територію Придністров’я, повідомляє Інтерфакс . Експерти прямували до молдовсько-українського кордону з метою ознайомлення з діяльністю митних терміналів на придністровській ділянці кордону. Прикордонники мотивували свої дії тим, що до складу делегації входили представники Молдови, не включені до списку, узгодженого з керівництвом Придністров’я. Делегація ОБСЄ була змушена об’їхати регіон через південь Молдови, щоб побувати на пропускних пунктах на кордоні з Україною. Кишинів вирішив відкликати своїх представників зі складу делегації, щоб уникнути будь-яких мотивів для заборони в’їзду експертів до Придністров’я. ОБСЄ здійснює контроль пропускних пунктів на молдовсько-українському кордоні з метою сприяння забезпеченню безпеки на кордоні.

Загроза африканським слонам

ООН дозволила Ботсвані продавати бивні слонів, ослабивши тим самим 13-річну заборону на торгівлю слоновою кісткою. За це рішення проголосували 56 із 85 делегатів Конвенції ООН з міжнародної торгівлі зникаючими видами флори і фауни — СИТЕС. У 2004 році Ботсвана зможе продати 20 тисяч кілограмів слонової кістки з власних запасів. Схвалено також заявки, подані Намібією і ПАР. Як повідомляє Бі-Бі-Сі , думки учасників Конвенції під час обговорення розділилися. Видачу Ботсвані дозволу на одноразовий продаж слонової кістки негайно засудили групи з охорони навколишнього середовища, які заявили, що це рішення призведе до винищування тварин. Чисельність африканських слонів протягом останніх 20 років скоротилася більш ніж утричі. На зустрічі СИТЕС, яка відбувається у Чилі, вже прийняли постанови стосовно торгівлі азіатськими прісноводними черепахами і стосовно багатьох видів рослин, що охороняються.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ