Нема свободи людини без свободи народу. І немає свободи народу без свободи людини
Ярослав Стецько, один із провідників українського національно-визвольного руху

Коротко / ПЛАНЕТА

14 травня, 2008 - 00:00

Арабський ядерний план проти іранської програми

Одразу сім арабських держав оголосили про те, що розробили спільний план щодо розвитку ядерної енергетики в регіоні. Спільний чотирирічний план став результатом триденної конференції, що відбулася в Аммані, в якій взяли участь представники Сирії, Лівану, Іраку, Саудівської Аравії, Ємену, Йорданії й Об’єднаних Арабських Еміратів. Крім розвитку ядерної енергетики, план стосується також скорочення кількості відходів при виробництві енергії й охорони екологічної обстановки на Червоному та Середземному морях, а також у Перській затоці. Останнім часом низка близькосхідних країн, що мають у своєму розпорядженні достатні запаси нафти та газу, виявила зацікавленість у власних ядерних програмах. На думку експертів, таке спільне прагнення викликане небажанням відстати від Ірану, який успішно розбудовує свою ядерну енергетику.

10 тис. осіб загинули внаслідок землетрусу в КНР

Більш ніж 10 тис. осіб стали жертвами найпотужнішого в Китаї землетрусу за останні 30 років. Такими є офіційні оцінки. Ще тисячі людей виявилися похованими під завалами. Сила поштовхів досягала 7,8 бала за шкалою Ріхтера. Землетрус був настільки сильним, що відчувалося в Пекіні та столиці Таїланду Бангкоку. Епіцентр знаходився в повіті Веньчуань густонаселеної провінції Сичуань на південному заході країни, в якій проживають майже 78 млн. осіб. Очікується, що з просуванням рятівників у найбільш постраждалі райони, кількість загиблих зростатиме. Також, за даними китайського інформаційного агентства Сіньхуа, внаслідок землетрусу знищено понад півмільйона споруд. «Ситуація є гіршою, ніж ми вважали раніше, — заявив голова китайського уряду Вень Цзябао, який вилетів на місце трагедії. — Для надання допомоги тут нам знадобиться більше людей». Один з представників адміністрації повіту Веньчуань по супутниковому телефону звернувся до світу по допомогу. «Нам терміново потрібні намети, продовольство, медикаменти та засоби супутникового зв’язку, — заявив він. — Нам потрібні медики, щоб рятувати поранених».

США передали Афганістану українські літаки

На озброєння армійської авіації Афганістану надішли перші два з чотирьох замовлених військово-транспортних українських літаків Ан-32. Як повідомляє Defense-aerospace, поставку техніки організовано командуванням авіаційних систем ВМС США (NAVAIR) у рамках програми сприяння розвитку афганської військово-транспортної авіації. Чотири ВТЛ Ан-32 було придбано у приватної київської компанії після ретельної інспекції їхнього технічного стану. Вартість угоди не розголошується. Процедуру закупівлі було проведено в найкоротші терміни — з часу затвердження програми до поставки техніки замовнику минуло лише трохи більше 60 днів. За оцінками представників NAVAIR, придбані ВТЛ Ан-32 повністю відповідають вимогам, які висуваються, й ідеально підходять для суворих природно-кліматичних умов Афганістану.

Польщу не влаштовують пропозиції США щодо ПРО

Пропозиції США щодо питання ПРО не влаштовують Польщу, що може призвести до зміни місця базування американських ракетних баз. Про це заявив учора прем’єр-міністра Польщі Дональд Туск. Якщо Вашингтон і Варшава не зможуть домовитися до середини липня, США доведеться шукати інше місце для бази своїх ракет-перехоплювачів. «Якщо будуть умови, вигідні для Війська Польського, — в Польщі буде ПРО», — сказав Дональд Туск. Він додав, що в іншому разі домовленості про розміщення в Польщі американських ракет-перехоплювачів досягнути не вдасться. В обмін на надання території для США Польща вимагає $20 млрд. для модернізації польської армії. Зокрема Варшава не приховує, що хотіла б отримати зенітно-ракетні комплекси Patriot. На початку березня Туск сказав журналістам, що США попросили приблизно шість місяців, щоб підготувати пропозиції щодо модернізації польської армії. Вашингтону вже вдалося домовитися з чеським урядом про перекидання під Прагу до 2011 року радара ПРО, який зараз експлуатується на тихоокеанському атолі Кваджалейн. У рамках проекту зі створення протиракетного щита в Східній Європі США збираються побудувати радіолокаційну станцію в Чехії, на території військового полігона Брди недалеко від Праги, а також розмістити 10 ракет-перехоплювачів у Польщі.

Берлусконі не обіцяє чудес

Учора глава італійського уряду Сильвіо Берлусконі озвучив програму свого кабінету. За його словами, від політичного класу італійці зараз чекають швидких реформ, оскільки «Італія більше не може втрачати час». Прем’єр пообіцяв, що перше засідання ради міністрів пройде в Неаполі й буде присвячене гострій проблемі утилізації відходів у південній області Кампанія, центром якої є це місто. Політик також попередив, що його уряд не обіцяє «див», а планує займатися «великими і малими справами», щоб прискорити темпи зростання економіки країни. Одним із засобів її стимулювання С. Берлусконі назвав скорочення податків. «Хто добре працює, має отримувати допомогу у вигляді істотного зниження податків на його заробіток», — вважає він. Новий прем’єр Італії заявив, що одним із пріоритетів його уряду стане прискорення розвитку південних областей Італії, в тому числі за рахунок боротьби з організованою злочинністю. Берлусконі також сказав, що встановить конструктивні відносини з лівоцентристською опозицією. На його думку, створення опозицією «тіньового кабінету, характерного для англосаксонської традиції», може бути корисним, оскільки цей неформальний орган стане «інструментом спостереження» за ефективністю діяльності уряду Італії.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ