Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Кров і вибори

В Афганістані підраховують голоси виборців і кількість жертв терактів
27 серпня, 2009 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Сплеск насильства, пов’язаний із виборами президента країни, переживає Афганістан. Місто Кандагар стало новою мішенню для терористів, які близько двох тижнів тому, в ході передвиборної кампанії, почали серію кривавих атак, щоб залякати виборців і доставити якомога більше проблем прозахідним кандидатам. Як тільки було оголошено проміжні результати, таліби стримали свою обіцянку влаштувати нові теракти та напади. Пізно ввечері 25 серпня в Кандагарі було висаджено в повітря 5 автомобілів: понад 40 чоловік загинуло, 70 дістали поранення. Як повідомляє BBC News, центру міста було завдано значні руйнування, зокрема, були пошкоджені десятки будівель, під завалами яких ще можуть перебувати люди. Всі жертви теракту — цивільні особи. За деякими даними, серед загиблих є діти. Вибух стався на вулиці біля офісу японської фірми, яка планує побудувати дорогу через територію, контрольовану рухом Талібан. Також неподалік від місця вибуху розташовано будівлі, в яких перебувають служби ООН і афганської розвідки. Усього внаслідок теракту було пошкоджено 40 будівель, у тому числі крамниці, пекарні, ресторації та житлові будинки.

Таким чином, ситуація, пов’язана з обранням глави держави лише напружується. ЦВК Афганістану вже заявив, що лідирує чинний глава держави Хамід Карзай. Проте він випереджає свого основного конкурента Абдуллу Абдуллу лише на 2%, набираючи 41% голосів виборців. Якщо тенденція збережеться, на країну чекає другий тур, оскільки для перемоги необхідно, щоб за кандидата проголосували понад 50% виборців.

Напруженню пристрастей сприяють заяви опозиції про масові фальсифікації з боку адміністрації Карзая. Прихильники Абдулли Абдулли загрожують масовими протестами за прикладом Ірану. «Ми повторимо те, що відбувалося нещодавно в Ірані, коли люди протестували проти підсумків президентських виборів», — заявив один із представників Абдулли. Зараз його прихильники постійно говорять про «численні порушення голосування в південних районах країни». За їхньою інформацією, у великому місті Газні проголосувало «лише декілька виборців, хоча повідомляється, що Карзай набрав там 250 тис. голосів». А в Кандагарі на виборчі дільниці прийшло 10 тис. осіб, а результати дані на 100 тис. 40% від числа поданих скарг — зі штабу Абдулли Абдулли. Намагаючись заспокоїти конкурентів, виборчком звернувся до всіх ЗМІ з проханням представити в комісію зі скарг докази і будь-які документальні свідчення можливих порушень, про які заявляють кандидати.

Однак опозиція, що не довіряє ЦВК країни, настрахала владу Афганістану. Ті, хто симпатизує Абдуллі, натякають, що візьмуться за зброю, якщо виявиться, що їхній кандидат програв. Таким чином, опозиція може стати другою після талібів силою, яка вдасться за допомогою до зброї. За даними влади Афганістану, в день голосування екстремісти здійснили понад 130 спроб нападів на виборчі дільниці. Загинуло понад 50 осіб, у тому числі 9 мирних мешканців і 17 представників сил безпеки. При цьому ООН і НАТО вітали президентські і регіональні вибори, які пройшли в Афганістані. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун підкреслив, що афганці, взявши участь у голосуванні, виступили за стабільний розвиток своєї країни. Президент США Барак Обама назвав вибори «успішними», відзначивши, що голосування відбулося всупереч спробам талібів зірвати його.

Варто зазначити, що в справедливість виборів не всі вірять і на Заході. Британська газета Daily Telegraph твердить, що Вашингтон чинить «дуже сильний тиск» на кандидата Абдуллу Абдуллу, щоб визнати перемогу Хаміда Карзая. Про це виданню повідомив губернатор північної провінції Балх Мохаммед Нур, який підтримує Абдуллу. За його словами, минулої неділі про це натякнув посланник президента США в Пакистані та Афганістані Ричард Голбрук. Губернатор пояснив, що Заходові не потрібна поразка Карзая, яка здатна спровокувати в Афганістані хаос і зростання насильства в районах, де сильний вплив талібів. Мохаммед Нур також заявив, що США та їхні союзники поставили на перемогу Карзая, у разі поразки якого на півдні Афганістану посилиться нестабільність. «Вони наполягають, що через проблеми безпеки ми повинні співпрацювати з урядом. Для нас це дуже важко, оскільки це означає відкинути волю нашого народу», — заявив губернатор.

Тим часом адміністрація Барака Обами виявляє в цій ситуації рідкісний спокій. Президент Обама заявив, що результати президентських виборів у Афганістані зможуть точно й справедливо відобразити волевиявлення афганців, — і це єдина надія США. А поки що і кандидати на президентську посаду, і народ, і міжнародне співтовариство чекає на остаточні підсумки голосування, які ЦВК країни підіб’є лише в середині вересня. Тим часом невизначеність і обмін жорсткими заявами лише загострюють політичну обстановку в країні.

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: