Не здобутки техніки, а вага Слова в суспільстві визначає міру його цивілізованості.
Андрій Содомора, український перекладач, письменник, науковець

Не кожен мільйонер може дозволити собі... ковбасу

4 вересня, 1999 - 00:00

Вона — інфляція — давно з'їла зайців, бобрів, вовків і навіть ведмедів із зубрами, які прикрашали купюри вартістю менше тисячі рублів, що були поширені в перші роки незалежності. На пущений в обіг у травні мільйон (одним папірцем) сьогодні можна купити три пляшки місцевої горілки (якщо вдасться знайти), але його не вистачить на кілограм копченої ковбаси.

Білорусь, розчарована тим, що не скоро перейде на російський рубль, всерйоз задумалася про власну валюту, а президент країни, Олександр Лукашенко навіть назвав власний рубль «абсурдом» і пообіцяв людям випустити новий — не абсурдний, а конвертований. Хоча тоді мільйонерів у країні майже не залишиться.

Десь у сховищах, імовірно, лежать старі «нові» білоруські рублі, які в країні ще у 1993 році хотіли пустити в обіг відразу, як тільки відбудеться фінансова стабілізація. Стабілізації так і не відбулося, зате держава змінила символіку.

Уряд і Нацбанк втомилися від постійних стрибків «зайчика» вниз і збираються якимось чином прив'язати його до євро. Для накопичення валютних резервів Нацбанк збільшив частку обов'язкового продажу валюти для експортерів до 40 відсотків і заборонив на міжбанківському ринку продаж валюти більше ніж на одну тисячу доларів. Єдиним покупцем лишився сам Нацбанк, який і надалі збирається диктувати своє котирування. Сьогодні, на думку Нацбанку, офіційний курс удвічі вищий, ніж він є, і купівля «зеленого» обійдеться йому вдвічі дешевше, ніж на вільному ринку.

«До спільної з Росією валюти ми маємо прийти з міцним рублем», — сказав президент Лукашенко, який доручив Нацбанку активне накопичення золота й американських доларів.

Проте в підготовленому проекті договору про створення союзної держави Білорусі та Росії перехід на єдину валюту залишився єдиним непрописаним і невирішеним питанням, об яке ламали зуби експерти обох країн. Вони так і не змогли придумати, як зберегти суверенітет кожної країни і при цьому запровадити одну валюту з одним емісійним центром. Борису Єльцину і Олександру Лукашенку проект договору в такому вигляді й передали — з одним незавершеним пунктом. Може, вони розрубають те, в чому заплуталися фінансисти?

Мінськ
Лариса САЄНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: