Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Не такий страшний Росії Альянс...

22 грудня, 2005 - 00:00

Хоча Москва, швидше за все, вживає цілу низку таємних і публічних заходів, щоб перешкодити Україні вступити до НАТО, якщо Кремлю все-таки не вдасться запобігти вступу України до Альянсу, це не призведе до ще однієї «холодної війни».

Якщо і є щось, у чому «яструбова» частина правлячого режиму Росії готова погодитися зі Збігневом Бжезінським, то це його твердження, що вступ України до НАТО може поховати надії на швидке відродження Росії як світової наддержави. В інтересах Росії, як їх розуміє Кремль, — або примусити адміністрацію українського президента Віктора Ющенка відмовитися від наміру вступити до НАТО, або спробувати сприяти зміні режиму в Україні, щоб запобігти її подальшій інтеграції в цей західний Альянс безпеки. Це можна було б зробити з допомогою різкого збільшення фінансової підтримки традиційної проросійської опозиції президенту Ющенку в Східній Україні.

Інструменти примушення можуть бути як публічними, так і таємними і можуть містити такі заходи, як загрози 100-відсоткового підвищення цін на природний газ. Також можуть провокуватися антинатовські настрої в Криму та в Східній Україні, де 70% населення виступають проти вступу України до НАТО...

Майбутні українські парламентські вибори й ослаблення внаслідок конституційних реформ ролі українського Президента також дають Кремлю шанс змінити здійснюваний Ющенком і його союзниками курс на європейську інтеграцію.

Однак якщо ці зусилля ні до чого не приведуть і вступ України до НАТО стане неминучим, — це не стане гальмом для відносин Росії із НАТО, Західною Європою та Сполученими Штатами Америки. Якщо стане ясно, що Україна незабаром вступить до НАТО, Росія, імовірно, ще до цієї події перегляне весь спектр відносин з Україною та з іншими своїми сусідами у сфері безпеки, політики й економіки та спробує звести до мінімуму очікувані негативні наслідки приєднання Києва до цього альянсу.

Коли процес прийому України в НАТО досягне фінальної стадії, Росія, можливо, спробує роздути антизахідну риторику, однак вона, як вважають, не відвертатиме від себе США та Західну Європу і не намагатиметься перешкоджати Україні впродовж тривалого часу. Хоча ця проблема може бути повсюдно використана для мобілізації громадськості на підтримку цілої низки інших питань внутрішньої та зовнішньої політики, Кремль, здається, усвідомлює, що ціна спроби помсти або перешкоджання, якщо Україна все ж вступить до НАТО, переважує можливі вигоди.

Це зрозуміло навіть «яструбам» у команді президента Володимира Путіна, зважаючи на масштаби та важливість економічної й політичної співпраці Росії зі США та Західною Європою, а також на особисту ділову зацікавленість правлячої еліти Росії в підтримці дружніх відносин...

ISN, Швейцарія, 20 грудня Переклад ИноСМИ.Ru
Газета: 
Рубрика: