Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Остарбайтерам допоможе американський Конгрес

6 листопада, 1999 - 00:00

Останнім часом дедалі частіше стали з'являтися повідомлення про перенесення запланованого на 16 — 17 листопада чергового раунду переговорів щодо створення фонду відшкодування жертвам примусової праці в добу III рейху. Адже обидві сторони адвокати жертв (яких лишилося 2,3 млн. осіб) і представники німецьких підприємств ніяк не можуть дійти згоди стосовно величини цього фонду. Перші наполягають на сумі майже $30 млрд. і тепер зменшили її майже втричі. Другі пропонують лише $3,3 млрд., з яких третину надасть німецький уряд. Міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер у четвер не виключив можливості досягнення компромісу між сторонами. Однак він додав, що в уряду для цього більше не має коштів. Щоправда, Фішер признався, що уряд бере на себе моральні зобов'язання щодо компенсації, але не юридичні. За його словами, це прерогатива німецької промисловості. Однак, схоже, що допомога для остарбайтерів надійде з-за океану. Залишається сподіватися, що не запізніла. Американський сенат розглядає закон, який дозволятиме жертвам подавати позови на німецькі компанії на території США. Представлений демократами Черльзом Шуменом і Робертом Торрічелі законопроект з'явився перед приїздом у Вашингтон представника німецького канцлера Отто Ламбсдорффа на черговий раунд переговорів.

Законопроект охоплює не лише жертв примусової праці — нацистських рабів, але й піддослідних полонених, над якими проводилися медичні експерименти. Конгресмени не забули і програму «Аріанізації», за якої всі землі, що належали євреям, а також страхові поліси, видані під час Другої світової війни, переходили до цього фонду.

У разі схвалення цього законопроекту німецькі компанії, як-от «Фольксваген», «Сіменс», які використовували працю рабів, змушені будуть виплатити мільярди доларів. Така ж доля чекає і американські компанії, на кшталт компанії «Форд», яку теж звинувачують у використанні примусової праці на німецьких заводах до початку війни.

Тож, можливо, опинившись перед такою перспективою, німецькі компанії скоріше розщедряться і нарешті закриють цю ганебну сторінку в історії Німеччини.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ