…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Партнерство по-флотськи

27 липня, 2004 - 00:00
МІНІСТРИ ОБОРОНИ РОСІЇ ТА УКРАЇНИ СЕРГІЙ ІВАНОВ ТА ЄВГЕН МАРЧУК / ФОТО УНIАН

Минулої неділі в Росії відзначали день Військово-Морського флоту. Для Севастополя це традиційно одне з головних свят року, причетними до якого вважають себе не тільки росіяни-чорноморці, а й військові ВМС України, всі жителі міста. Здійснили поїздку до Севастополя цими днями й міністри оборони України та Російської Федерації Євген Марчук та Сергій Іванов.

Цього дня в Севастополі відбулося грандіозне водноспортивне військове святкування. Були продемонстровані ракетні пуски з кораблів, удари штурмової авіації, протичовнова зброя, морський бій ракетних катерів із надводними кораблями противника, взаємодія флагмана Чорноморського флоту ракетного крейсера «Москва» з підводним човном, висадка морського десанту на побережжя та багато іншого. У водноспортивному святі були задіяні понад 10 кораблів і суден ВМС України, вертоліт і літак морської авіаційної групи українського флоту... Завершилося свято російських моряків урочистим салютом.

1 серпня своє професійне свято відзначатимуть українські військові моряки. Напередодні святкування 12-ї річниці Військово-Морських Сил України вчора в Севастополі відбувся фестиваль народної творчості «Дзвени піснями, моя земле!». 31 липня тут відбудуться урочисті збори та концерт, присвячені святковій даті. Як сказали кореспонденту «Дня» в прес-центрі ВМС України, вранці 1 серпня, в День ВМС України, на кораблях і суднах українського флоту відбудеться підняття Державного прапора України, Військово-Морського прапора України та прапорів розцвічування. Як планується, представники керівництва країни та Міністерства оборони України, обласних і міських адміністрацій, які візьмуть участь у святкуванні, вийдуть на одному з кораблів ВМС Збройних Сил України в море, де в районі мису Херсонес, у місці віддавання честі морякам, загиблим у роки Великої Вітчизняної війни, відбудеться урочиста церемонія покладення на воду вінків і квітів. Далі представники Головного командування ВМС ЗС України та гості міста на причалі Морського вокзалу оглянуть кораблі, техніку й озброєння українського флоту.

У святкові дні підшефні підрозділи національних ВМС відвідають шефські делегації з усіх регіонів країни. Зокрема, 1 серпня на вулиці Маринеско триватиме урочиста церемонія вручення військовослужбовцям флоту ключів від квартир, побудованих на кошти Київської міської державної адміністрації. Також 1 серпня гості та жителі Севастополя зможуть побувати на кораблях та у військових частинах українських ВМС.

Під час спілкування з військовими моряками та пресою міністр оборони Росії Сергій Іванов сказав, що «на рівні держави прийняте рішення про початок будівництва пункту базування Чорноморського флоту в Новоросійську». Проте, з його слів, «це абсолютно не означає, що ми маємо намір скорочувати свої сили базування в Севастополі. І штаб флоту, звісно, залишиться тут. А в нас уже достатньо сил на Північному Кавказі, які просто треба нормально впорядкувати. Це, наприклад, морська піхота, морська авіація, частина малих десантних кораблів. Для цього треба створювати інфраструктуру. Всі рішення прийнято, затверджено Федеральну цільову програму з початку будівництва та створення фактично з нуля нашої нової бази в Новоросійську та з 2005 року на ці цілі держава вже виділяє кілька сотень мільйонів рублів».

Відповідаючи на запитання про перспективи розвитку та бойове навчання російського флоту, Сергій Іванов повідомив, що «в нас багато планів і щодо модернізації флоту, і щодо будівництва нових місць базування флоту, в тому числі й Чорноморського, і щодо майбутніх бойових походів, які здійснюватимуть практично всі наші флоти, в тому числі й Чорноморський. Незабаром після свята значні сили флоту підуть із Севастополя до Середземномор’я на бойове навчання та на бойове патрулювання». Флот, за твердженням міністра оборони Росії, поповнюватимуть нові бойові одиниці. «Нові підводні човни переводитимуть на флоти Росії у міру їхнього спорудження. Маємо ми плани і щодо поставки нового дизельного підводного човна до складу Чорноморського флоту, отже, цей флот також розвиватимемо», — уточнив Сергій Іванов.

Хороші перспективи для розвитку мають і Військово- Морські Сили України. У переддень російського свята в Севастополі з одноденним візитом побувала делегація стратегічного командування НАТО із питань трансформації. Метою її візиту була підготовка до майбутньої робочої зустрічі представників Альянсу та Військово-Морських Сил України, що відбудеться у вересні поточного року. Як повідомили в прес- центрі українського флоту, на зустрічі планують розглянути питання організації структури та функціонування управління оборонного планування у вигляді Збройних Сил і командних центрів ВМС, оцінки пунктів Стратегічного оборонного бюлетеня стосовно флоту. Під час свого перебування гості відвідали Севастопольський військово-морський інститут ім. Нахімова та флагман українського флоту — фрегат «Гетьман Сагайдачний». Візит делегації та майбутня робоча зустріч представників українського флоту і стратегічного командування НАТО із питань трансформації організовані згідно з пропозицією Головного командування ВМС України, яку було подано управлінню євроатлантичної інтеграції Генштабу Збройних Сил України.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Севастополь
Газета: 
Рубрика: